Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir?  (Okunma Sayısı: 396 Kere Okundu.)
« : Haziran 24, 2015, 11:35:54 ÖÖ »

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14450


KAŞIKÇI ELMASI’NA NEDEN BU AD VERİLMİŞTİR?
Ziynet eşyası ve yüzük olarak çok yaygın bir şekilde kullanılan elmasın güzelliği geçmişte de çok dikkat çekmiş, hatta hastalığı ve zehirlenmeyi önlediği sanılmıştır. Elmasın esas kıymeti, 17. yüzyılın sonlarına doğru kesme tekniğinin gelişmesinden sonra başlamıştır.
Ülkemizde elmastan söz edildiğinde akla gelen ilk isim Kaşıkçı Elması’dır. Dünyanın en ünlü 22 elmasından biridir ve Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenmektedir. Çevresini iki sıra 49 adet pırlanta kuşatmaktadır. Kütlesi 3.5 gr. veya 17.5 karattır.
Bu ünlü elmasa neden “Kaşıkçı Elması” denildiğine dair çeşitli hikâyeler varsa da bunların en gerçekçi bulunanı, elmasın kesiminin oval olması ve dolayısıyla da kaşığa benzemesindendir. Elmasın Osmanlı Sarayı’na nasıl girdiği ise rivayetlerden ibarettir.
Rivayete göre, 1774 yılında Pigot adında bir Fransız subayı, bu elması Hindistan’ın Madaras Mihracesi’nden satın alıp Fransa’ya götürür. Bir zaman sonra tekrar satılığa çıkartılan elması Napolyon’un annesi satın alır ve uzun süre göğsünde taşır. Ne var ki Napolyon sürgüne gönderildiği zaman, oğlunu kurtarabilmek için annesi elması satılığa çıkartır. İşte o sırada, Fransa’da bulunan Tepedelenli Ali Paşa’nın bir adamı, paşa adına 150 bin altın ödeyerek elması satın alır ve paşaya getirir. II. Mahmud zamanında, Tepedelenli Ali Paşa, devlete karşı ayaklandığı gerekçesiyle öldürülür, paşanın varlıklarına el konulur ve tüm mal varlığı Osmanlı Hazinesi’ne gönderilir. Böylelikle, Napolyon’un annesinden satın alınan “Kaşıkçı Elması” hazineye girmiş olur.
Bir başka rivayet göre ise 1699 yılında İstanbul’da Eğrikapı çöplüğünde dolaşan bir adam, yuvarlak bir taş bulur. Bir kaşıkçıya giderek üç tahta kaşığa değişir. Kaşıkçı götürür, bu taşı bir kuyumcuya 10 akçeye satar. Kuyumcu, taşı arkadaşlarından birine gösterir; kıymetli bir elmas olduğu anlaşılınca arkadaşı sus payı ister. Aralarında kavga çıkar. Mesele kuyumcubaşıya akseder. Kuyumcubaşı kavgacıların eline birer kese akçe vererek taşı alır. Fakat bu sefer de olayı Sadrazam Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa duyar, taşı kendisi için satın almaya hazırlanırken mesele Padişah’a yansır. Dördüncü Mehmet (Avcı Mehmet) bir Hattı Hümayun ile elması Sarayı Hümayun’a getirtir. Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 86 karatlık nadide bir elmas çıkar.
Yeryüzünde karbon oluşumu devam ettiği sürece her zaman için keşfedilecek büyük pırlantalar da olacaktır. Bunun kanıtlarından biri de 1988 yılında bulunan ve dünyaya De Beers 100. Yıl şöleninde açıklanan mükemmel bir renge sahip 599 karatlık Centenary (Yüzüncü Yıl) adıyla anılan pırlantadır. Bu pırlanta, lazer cihazının De Beers madenin duvarları içinde büyükçe bir kütle olduğunu tespit etmesiyle bulunmuştur. Taşlanıp parlak bir pırlanta hâline getirilerek hayat bulması için usta bir pırlanta tıraşçısının bulunması gerekiyordu. İşlenmemiş taş düzensiz girintili çıkıntılı bir şekle sahip olduğundan onun iç güzelliğini taşa tümüyle zarar vermeden ortaya çıkarmak ancak büyük hünere sahip bir pırlanta ustasının işi olabilirdi.
De Beers, bunun için dünyanın en ünlü taç kesicilerinden olan Gabi Tolkowsky ile anlaştı. Tolkowsky’nin karar vermesi gereken ilk şey onu nerede ve nasıl keseceğiydi. Sonunda, taşın alışılmadık biçimde orantısız olan şekline rağmen onu parçalamadan tek bir taş olarak büyük bir pırlantaya dönüşecek biçimde kesmeye karar verdi. Bu karar Tolkowsky için hiç de kolay bir karar değildi çünkü bu zor bir işlemdi. Tolkowsky kendisine Centenary üzerindeki çalışması hakkında soru sorulduğunda, pırlantanın kendisini etkisi altına aldığını söylüyordu. Bu taşta onun avucunun içi gibi bilmediği tek bir girinti bile yoktu. Tolkowsky, ısı ve titreşimlerin taşın berraklığına zarar verebileceğinden korktuğu için Centenary’i kesmek için testere ya da lazer bıçağı kullanmak istememişti. Bu nedenle eski zamanlardan beri ustalığın timsali olmuş ve insanlarda saygı uyandıran bir metot olan elle kertme (kesme) yönetimini seçmişti.
Tolkowsy, tam tamına yüz elli dört gün uğraştıktan sonra bu büyük taşı elli karat kadar azaltmıştı. “Kibrit kutusu” şeklindeki orijinal taştan arta kalan 520 karatlık bir pırlantaydı. Taşlayıp parlatma işlemi tamamlandığında bu mücevher 273 karat geliyordu.
Her ne kadar “Afrika’nın Büyük Yıldızı” ve “Afrika’nın İkinci Büyük Yıldızı” büyüklükte onu geride bırakıyor olsa da Centenary, dünyanın modern yöntemlerle kesilmiş en büyük pırlantası olma ayrıcalığına sahiptir. Diğer ünlü elmaslar arasında günümüzde hâlen İran’da bulunan Derya-yi Nur elması ve İngiltere kraliyet ailesinin elinde bulunan 105 karatlık Kuh-i Nur elmasları sayılabilir.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.136


View Profile
Re: Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir?
« Posted on: Ekim 20, 2019, 12:19:27 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? e-book, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? programı, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? oyunları, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? e-kitap, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? download, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? hikayeleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? resimleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? haberleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? yükle, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? videosu, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? şarkı sözleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? msn, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? hileleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? scripti, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? filmi, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? ödevleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? yemek tarifleri, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? driverları, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? smf, Kaşıkçı Elması’na Neden Bu Ad Verilmiştir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
At Elması/at Elması Faydaları
Şifalı Bitkiler
elze 0 3903 Son Mesaj Ekim 20, 2011, 09:28:17 ÖÖ
Gönderen : elze
Polat Alemdar & Necati Şaşmaz - Nagehan Kaşıkçı Ile [ Evlendi ] « 1 2 »
Televizyon & Radyo & Magazin
[B]a[R]a[N] 10 1936 Son Mesaj Aralık 11, 2013, 10:58:04 ÖS
Gönderen : portakal
Elif Gibi Yar Olmak - Ali Rıza Kaşıkçı
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 530 Son Mesaj Kasım 14, 2014, 02:36:31 ÖÖ
Gönderen : sanane_61
Kaşıkçı Elması Kadar Değerliler
Moda & Güzellik
-minel- 1 2835 Son Mesaj Ocak 10, 2015, 02:34:12 ÖÖ
Gönderen : FLORİS
Yokluğundan Öperim - Ali Rıza Kaşıkçı
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
BÖRÜLCE 0 432 Son Mesaj Ekim 27, 2015, 12:59:42 ÖS
Gönderen : BÖRÜLCE


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular