Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği  (Okunma Sayısı: 438 Kere Okundu.)
« : Mart 26, 2013, 06:03:33 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


  iletişim - tartışma - tartışma tekniği


KARI - KOCA, ANNE - ÇOCUK, MÜŞTERİ - ESNAF ARASINDAKİ ESAS SORUN KAYNAĞI: TARTIŞMA TEKNİĞİ

TARTIŞMA TEKNİĞİ: BİRÇOK SOSYAL SORUNUN HEP ATLANAN ESAS NEDENİ

Sık sık duyarız:

Manisa’da filanca kadın tartıştığı eşi tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü.

Bilmem kim eşiyle girdiği tartışmada on yerinden bıçaklandı haberlerini.

Dikkat edilirse gerek şiddet gerekse cinayet odaklı tüm bu ve benzeri haberlerin hepsinde de üzerinde pek durulmayan, en fazla söylenip geçilen ortak bir nokta vardır:

Tartışma!

Tartışma!

Tartışma!

Zaten hiçbir şiddet yahut cinayet sessiz sedasız bir duruş esnasında gerçekleşmez. Mutlaka az öncesinde girilen bir tartışma yaşantısı söz konusudur!

GÖZDEN KAÇAN ESAS HUSUS

Bütün sorunların esas doğurucu sebebi tartışmadır. Ama hiçbir yerde tartışmanın öneminden yahut eğitiminden bahseden bir yazı veya yaklaşım göremezsiniz. Şu çok enteresan bir hakikattir; asrımız insanı hemen hemen her konuda gerçeğin çok uzağına savrulmuş, havanda su dövme kabilinden işlerle meşguldür.

Ben kimya, biyoloji gibi nesnel yani pozitif bilimler hariç, özellikle psikolojik ve sosyal sorun alanlarında neler konuşuluyorsa - söyleniyorsa bunun tam zıddının doğru olduğunu artık kafadan öngörebiliyorum! Bu anlayışımda yanıldığımı pek hatırlamıyorum.

Uzaya gitmenin yolunu bulabildiği halde toplumsal şiddete giden yolu bir türlü bulamayan, baş döndürücü işler başarabilen lakin en ufak meselelerde garip bir biçimde çuvallayabilen, mesela kendisini şemsiye kullanmamanın ıslattığını dahi fark edemeyen, asırlar boyu yağmur tarafından ıslatıldığına inanan biz insanoğlunun çelişkilerle örülü algı ve kavrayış dünyası pekçok yerde olduğu gibi burada da asıl faktörü hep ıskalıyor!

Evet, borç yüzünden denilse de, alacak verecek meselesi sanılsa da, esas neden boşanmaymış diye ifade edilse dahi tek gerçek amil bunların yol açtığı tartışma faktörüdür. Bu ve benzeri nedenler en fazla tartışma ortamı yaratırlar; sonucu her seferinde bizatihi tartışmanın kendisi doğurur.

TARTIŞMA

Aslında tartışma dünyadaki en gereksiz, en ilkel işlerden birisidir. Sonucu her seferinde yıkıcı olan, kazananı pek bulunmayan, kazanılsa dahi bunun fazlaca işe yaramadığı manasız bir süreçtir.

Tartışmanın iki temel nedeninden birisi eleştiri diğeri de savunma eğilimimizdir. Her tartışma genelde bu iki temel eğilim yüzünden çıkar.

Bu iki temel eğilimin nedenleri ise yüksek egolarımız, farkındalık eksikliğimiz, alışkanlıklarımız ve örnek alma yollu öğrenmelerimizdir.

Yani…

Yani her sorunun sürekli atladığımız esas nedeni tartışma hatamız (tartışma adabının olmayışı, tartışma tekniğini bilmemek),

Tartışmanın nedeni eleştirici ve savunmacı yaklaşımımız,

Bu yanlış yaklaşımı doğuran etkenlerse egolar, farkındalık eksikliği, alışkanlıklar ve öğrenmelerdir.

ÖNERİLER

Egolarımızı kitap okuyarak, sağlıklı düşünme eğitimleri alarak ve manevi besleme kaynaklarını kullanarak törpülemeliyiz.

Her türlü sorunu tartışma hatalarının doğurduğuna yönelik güçlü ve derinlikli bir farkındalık oluşturmalıyız. Bunun için de sorunların kendisini günah keçisi sayma, her suçu her seferinde borç, boşanma, alış - veriş, alacak – verecek davası yahut evlilik sorunları gibi faktörlere yıkma huyumuzdan vazgeçmeliyiz.

Dediğim gibi, sözgelimi evlilikteki sorunlar şiddete, borç da cinayete sebep olmaz; bunların yol açtığı tartışma hatası söz konusu sonuçları doğurur.

Yine toplum olarak tartışma alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Okullarda, tartışma işini enine boyuna ele alacak, bu bilgilerin içselleşmesini sağlayarak davranışa mal edilmesine olanak sunacak “Tartışma Tekniği” adlı bir ders okutulmalıdır.

Düşünsenize:

Daha iletişim, düşünce eğitimi, algı eğitimi, tartışma eğitimi, ana – baba eğitimi, karı koca eğitimi, sorunlarla başa çıkma eğitimi gibi derslerin hiçbirisi yok! Oysa bunlar hayatımızı belirleyen esas faktörlerdir.

Günümüzün anlı – şanlı unvanlarına meftun eğitimlileri gerçeklerin ne kadar uzağına savrulmuşlar, görüyorsunuz!

Doğru tartışma için savunucu ve eleştirici iletişime derhal son vermeliyiz.

Bu iki iletişim kültürü tartışmayı hem başlatan hem de sürdüren, böylece alınganlıkta artışa, toleransta düşüşe yol açan, sonuç itibariyle algılama hatalarına ve tepkisel eğilimlere kapı açan bir hatadır.

Bunun için de erteleme metodunu hayata geçirmeliyiz.

Ertelemediğimiz her konuşma, özellikle de sıcağı sıcağına devam eden her sıkıntılı iletişim süreci eleştiriyi veya savunmacı yaklaşımları, bunlar tartışmayı, tartışma da -en azından zaman zaman- korkunç sonuçları kaçınılmaz kılacaktır.

Psikolog
İzzet Güllü

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.160


View Profile
Re: Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği
« Posted on: Mayıs 29, 2020, 01:05:14 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği e-book, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği programı, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği oyunları, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği e-kitap, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği download, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği hikayeleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği resimleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği haberleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği yükle, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği videosu, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği şarkı sözleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği msn, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği hileleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği scripti, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği filmi, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği ödevleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği yemek tarifleri, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği driverları, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği smf, Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Karı - Koca...
Geyik Muhabbeti
By.MuraT 3 798 Son Mesaj Temmuz 20, 2008, 12:55:16 ÖÖ
Gönderen : By.BeKiR
Karı-koca
Fıkralar
akasya 2 1111 Son Mesaj Ocak 14, 2009, 06:02:32 ÖS
Gönderen : hayRiy3
Karı Koca
İslamda Aile
Furkan 3 1251 Son Mesaj Şubat 13, 2010, 08:33:58 ÖS
Gönderen : cadı_kız
Karı Koca Çocuk Arasındaki Esas Sorun Kaynağı Tartışma Tekniği
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 433 Son Mesaj Nisan 17, 2013, 02:13:39 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Karı - Koca Arasındaki Tartışma
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 482 Son Mesaj Nisan 18, 2013, 01:05:32 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular