Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu!  (Okunma Sayısı: 223 Kere Okundu.)
« : Mayıs 08, 2014, 05:54:58 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının, Macaristan'ın Zigetvar şehrindeki Kanuni Camisi'nde gömülü bulunduğu belirlendi.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının, Macaristan'ın Zigetvar şehrindeki Kanuni Camisi'nin bahçesinde bir yere gömülü olduğunun belirlendiğini ifade ederek, "Bu henüz çok yeni bir bilgi, basın toplantısıyla detayları aktarılacak. Daha sonra ekip giderek, kazı yapacak" dedi.


Trakya Üniversitesi, İslami İlimler Araştırma Vakfı ile İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi'nce Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle "Osmanlı İlim, Düşünce ve Sanat Dünyasında Balkanlar" başlıklı sempozyum düzenlendi.

15 BİN YAPI BULUNDU
Sempozyumda konuşan Prof. Dr. İbrahimgil, vakıf kayıtlarında, Balkanlar'da 5 asır hüküm süren Osmanlı'ya ait 15 bin yapı bulunduğunu ve eserlerin yüzde 90'ının arazide tespit edildiğini söyledi. Balkanlarda, cami, han, hamam, tekke, köprü, şifahane gibi yapıların da aralarında bulunduğu 4 bin ile 5 bin yapının ayakta olduğunu ifade eden İbrahimgil, Makedonya, Macaristan, Kosova, Hırvatistan'da Osmanlı eserlerinin ihyası çalışmalarının devam ettiğini örneklerle anlattı.

KANUNİ CAMİSİ'NİN BAHÇESİNE DEFNEDİLDİ
Macaristan'daki Osmanlı eserlerinin durumunu aktaran İbrahimgil, Kanuni'nin kalbi ve iç organlarının defnedildiği yerin tespitiyle ilgili kısa bilgi verdi. İbrahimgil, "Sokullu Mehmet Paşa Vakfı'ndaki belgelerden, Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının Zigetvar şehrindeki Kanuni Camisi'nin bahçesinde bir yere defnedildiği tespit edildi. Hatta belgelerde Sokullu Mehmet Paşa'nın da defin sırasında orada olduğu da yazıyor. Bu henüz çok yeni bir bilgi, basın toplantısıyla detayları aktarılacak. Daha sonra ekip giderek, kazı yapacak" diye konuştu. Sempozyumu, Hırvatistan Başmüftüsü Aziz Hasanoviç, Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Aliş, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ile İskeçe Müftüsü Ahmet Mete de dinledi.

SEMPOZYUM YARIN SONA ERECEK
Sempozyumda Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necip Yılmaz "Filibeli Ahmet Hilmi ve materyalizme yönelik eleştirileri", Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Coşkun "Filibeli Ahmet Hilmi'nin Allah tasavvuru", Makedonya Teteva Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kani Nesimi "Osmanlı dönemi ve sonrasında yaşayan önemli şahsiyet Arnavut Ekrem Bey Vlora" başlıklı tebliğlerini sundu. Katılımcılara belgelerini, Hırvatistan Başmüftüsü Aziz Hasanoviç ve oturum başkanı Prof. Dr. Bayram Dalkılıç tarafından verildi. "Osmanlı İlim, Düşünce ve Sanat Dünyasında Balkanlar" başlıklı sempozyum yarın sona erecek.

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu!
« Posted on: Aralık 07, 2019, 02:24:13 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! e-book, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! programı, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! oyunları, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! e-kitap, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! download, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! hikayeleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! resimleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! haberleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! yükle, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! videosu, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! şarkı sözleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! msn, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! hileleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! scripti, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! filmi, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! ödevleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! yemek tarifleri, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! driverları, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! smf, Kanuni ‘nin Kalbi Bulundu! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kanuni Sultan Süleyman « 1 2 »
Tarih
mEkansIz_qEnc 14 3189 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 10:17:44 ÖÖ
Gönderen : EmpaThy
Kanuni-racer 200
Motorlu Araçlar ve Modifiye
By.MuraT 1 4329 Son Mesaj Ağustos 13, 2008, 02:37:42 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Kanuni-gt 250 R
Motorlu Araçlar ve Modifiye
By.MuraT 1 4566 Son Mesaj Ağustos 13, 2008, 02:36:49 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Kanuni
Motorlu Araçlar ve Modifiye
By.MuraT 3 666 Son Mesaj Kasım 26, 2008, 08:16:54 ÖS
Gönderen : MahzaŞermi
Kanuni Sultan Süleyman
Kim, Kimdir ?
RedBeard 2 881 Son Mesaj Aralık 16, 2011, 02:22:07 ÖS
Gönderen : RedBeard


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular