0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor  (Okunma Sayısı: 641 Kere Okundu.)
« : Eylül 01, 2008, 08:42:17 ÖS »

Furkan
*
Üye No : 3437
Yaş : 25
Nerden : Tokat
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 6751
Mesaj Sayısı : 10.938
Karizma = 15567


Araştırmacı ilaç firmaları 750 yeni kanser ilacı adayı üzerinde çalışıyor. Dünyada ve Türkiye’de en yüksek oranda ölüme yol açan hastalıklardan biri olan kansere karşı mücadele yoğunlaşıyor. Araştırmacı ilaç firmalarının farklı kanser türlerine karşı etkili olacak 750 yeni ilaç adayı üzerinde çalıştığı açıklandı. Bunların bir kısmı klinik çalışmalar aşamasında bulunurken, bazı yeni ilaçlar ise Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’ndan (FDA) onay bekliyor.

29 Ağustos 2008, İstanbul. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından yapılan bir açıklama ile tüm dünyada insanlığın korkulu rüyası haline gelen kanserin tedavisi ve yönetilebilir, kronik bir hastalık olması için araştırmaların yoğunlaştığı belirtildi. Amerikan Araştırmacı İlaç Firmaları ve Endüstrisi Derneği (PhRMA) tarafından yayımlanan raporda araştırmacı ilaç firmalarının farklı kanser türlerine karşı toplam 750 yeni ilaç adayı üzerinde çalıştıkları belirtildi. Yeni ilaç çalışmalarının çoğu halen klinik araştırma aşamasında bulunurken, bazıları da Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (FDA) onayını bekliyor.

Raporda yeni ilaçların hastaların kullanımına sunulmasıyla, kanserin daha az ölümcül ve diyabet gibi yönetilebilir bir hastalık olması yönünde önemli bir mesafe kaydedileceği, ayrıca toplum için ekonomik açıdan da ciddi yararlar sağlanacağı vurgulandı. Verilen bilgiye göre, kanser hastalığının halen ABD’ye yıllık maliyeti 219,2 milyar doları buluyor. Bu miktarın içinde tedavi masraflarının yanı sıra hastalık ve ölüm yüzünden kaybedilen iş gücünden kaynaklanan maliyet de yer alıyor.

Her yıl farklı kanser türlerinden 100 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de kanser, en fazla ölüme yol açan ikinci hastalık olma özelliğini koruyor.
Tümörler hedef alındı

Rapora göre yürütülen çalışmaların önemli bir kısmı tümörleri daha etkin bir şekilde yok etmeyi ve kemoterapinin daha etkili olmasını hedefliyor. Tümörlere karşı geliştirilme aşamasında olan 204 yeni ilaç adayı bulunuyor. Ayrıca lösemiye karşı 122, akciğer kanserine karşı 110, meme kanserine karşı 90, prostat kanserine karşı 88 ve lenf kanserine karşı 86 yeni ilaç adayı üzerinde çalışılıyor. Bunun yanı sıra başta beyin, cilt, mide, bağırsak ve karaciğer olmak üzere pek çok farklı kanser türüne karşı araştırmalar yürütülüyor.

Yapılan çalışmalarda kansere karşı mücadele için farklı yöntemler üzerinde duruluyor. Bunlar arasında kemoterapinin etkisini azaltan bir proteinin yok edilmesi veya sadece belirlenen kanserli hücrelere saldırıp hastanın bağışıklık sisteminin harekete geçirilmesi gibi yöntemler yer alıyor.

“Yenilikçi ilaçlar yaşam kurtarıyor”

Kanser alanındaki araştırmalarla ilgili bir açıklama yapan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Genel Sekreteri Engin Güner, “Günümüzde en korkulan teşhislerden birinin kanser olduğunu” hatırlatarak şöyle devam etti:

“Ne yazık ki dünyada her yıl milyonlarca insan çeşitli kanser hastalıklarından yaşamlarını kaybediyor. Ancak araştırmacı ilaç ve biogenetik firmalarının geliştirdiği yenilikçi ilaçlar bu alanda da umut veriyor. Kansere karşı sürekli yeni kazanımlar elde ediliyor. Halen geliştirilme aşamasında olan yeni ilaç adaylarının da hastalara sunulmasıyla, kanserin tıpkı diyabet veya kalp damar hastalıkları gibi, yönetilebilir bir hastalık haline gelmesi yönünde önemli mesafe kaydedilecek. Yenilikçi ilaçlar hayat kurtarıyor, yaşam kalitesini artırıyor ve toplum için değer yaratıyor.”

Engin Güner şöyle devam etti:

“Önemli olan yenilikçi ilaçlara zamanında erişerek gerekli tedaviyi yaptırabilmektir. Türk hastalarının da yenilikçi ilaçlara Amerikalı ve Avrupalı hastalarla aynı zamanda erişebilmelerini sağlamayı hedeflemeliyiz. AİFD olarak başta Sağlık Bakanlığı ve sektörümüzdeki diğer kurumlar ile uyum içinde, kimi zaman 2 – 3 yıla kadar uzayan yenilikçi ilaçlara erişim konusundaki çalışmalarımıza devam etmekteyiz.”

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği hakkında: 2003 yılında kurulmuş olan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği toplam 36 firmadan oluşmaktadır. AIFD’ye üye olan Abbott, Actelion, Alcon, Astra Zeneca, Amgen, Bayer, Boehringer Ingelheim, Bristol-Myers Squibb, Chiesi, Ferring, Fresenius Kabi, Fresenius Medical Care, Gilead, GlaxoSmithKline, İ.E. Ulagay, Indentis, Johnson&Johnson, Lilly, Lundbeck, Merck Serono, Merck Sharp & Dohme, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, Nutricia, Organon, Pfizer, Pierre Fabre, Reckitt Benckiser, Sanofi-aventis , Sanofi pasteur, Schering-Plough, Servier, Solvay İlaç Türkiye, UCB Pharma, Wyeth olmak üzere dünyadaki yeni ilaç araştırmalarının büyük bölümünü yapan araştırmacı ilaç firmalarıdır.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği amacı: Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), Türk insanının yeni ve orijinal ilaçlara erişimini sağlamaya ve ülkemizde sağlık sorunlarına etkin çözümler bulunmasına katkıda bulunmak amacıyla, Türkiye’de faaliyet gösteren araştırmacı ilaç firmaları tarafından 2003 yılında kurulmuştur. Yenilikçi tedavi önerileri sunarak, sağlık alanında yaşanan zorlukların aşılmasında ülkemiz sağlık sektörüne ve Hükümetimize çözüm ortağı olmak vizyonunu benimseyen AİFD, Türk tıbbında yenilikçi ürünlere, teknoloji ve bilgiye erişimi artırmak, sağlık alanında etik ve şeffaf bir ortam oluşturulması için çalışarak ülkemiz sağlık sektörüne katkıda bulunmak misyonunu yerine getirmek için çalışmaktadır.
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2013, 04:59:31 ÖS Gönderen : Asortik Hatun »
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor
« Posted on: Eylül 25, 2020, 03:56:01 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor e-book, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor programı, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor oyunları, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor e-kitap, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor download, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor hikayeleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor resimleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor haberleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor yükle, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor videosu, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor şarkı sözleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor msn, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor hileleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor scripti, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor filmi, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor ödevleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor yemek tarifleri, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor driverları, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor smf, Kanseri Geriletecek Adımlar Atılıyor gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor
Çocuk Gelişimi
[MasaL] 0 571 Son Mesaj Mayıs 22, 2008, 07:54:23 ÖS
Gönderen : [MasaL]
Imzalar Yarın Atılıyor
Trabzonspor
SeytaN 0 577 Son Mesaj Haziran 30, 2009, 07:53:23 ÖS
Gönderen : SeytaN
4g'nin Ilk Adımları Atılıyor
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-LoSS AnGeL- 3 730 Son Mesaj Eylül 18, 2009, 05:17:51 ÖS
Gönderen : Salvatore
4g'nin Ilk Adımları Atılıyor
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-LoSS AnGeL- 0 471 Son Mesaj Eylül 23, 2009, 05:26:51 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Nükleerde Ilk Temel Yarın Atılıyor
Güncel Haberler
-minel- 0 285 Son Mesaj Nisan 13, 2015, 06:05:00 ÖS
Gönderen : -minel-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular