Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kanatlı Mantar Hastalıkları  (Okunma Sayısı: 765 Kere Okundu.)
« : Aralık 12, 2013, 10:57:29 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Mikotoksi kozisler
Uygun depolanma mış veya muhafaza edilmemiş çeşitli gıda maddeleri üzerinde, nem ve ısı ortamında üreyen mantarların sentezled ikleri mikotoksi nlerin, yemleri tüketen hayvanların sindirim sistemler inden emilerek vücuda yayılması sonucu meydana getirdikl eri hastalıklara mikotoksi kozis adı verilir.

Toksinler, alınma miktarlarına, hayvanın yaşına, cinsine ve diğer nedenlere bağlı olarak çok hafiften kitle halinde ölümlere varabilec ek boyutlara ulaşan hastalıklar oluşturur ve büyük ekonomik kayıplara neden olurlar. 
Aflatoksi kozis
Aflatoksi kozis’e, Aspergill us cinsine ait bazı türler (Aflavus, A.parasit icus, A.niger, A.ruber, A.osteanu s vs), Penicilli um türleri (P.puberul um, P.frequen tas, P.variabl e, vs) ile bazı Rhizopus türleri tarafından sentezlen en aflatoksi n neden olur.
Okratoksi kozis
Hastalığa yol açan okratoksi n (A) bazı Aspergill us (A.ochrace us, A.ostianu s vs) ve Penicilli um türleri (P.viridic atum vs) tarafından yemler üzerinde ürerlerken sentezlen irler.
Rubratoks ikozis
P.rubrum, P.purpuro genum gibi mantarlar tarafından yemler üzerinde ürerlerken sentezled ikleri rubratoks inin (A ve B) kanatlılardaki toksisite si tam olarak aydınlatılamamıştır.
Fusarioto ksikozis
Fusarium türleri tarafından sentezlen en Trikotese n ve Zearaleno ne mikotoksi nleri kanatlılarda hastalık oluşturur.
Sitrinin Toksikozi si
P.citrinu m ve P.viridic atum tarafından sentezlen en sitrinin yemlerle alındığında, böbreklerde bozuklukl arın oluştuğu saptanmıştır. Ayrıca hayvanlar da fazla susama, gelişme bozuklukl arı ve karaciğerde de nekrotik odakların meydana geldiği bildirilm iştir. Sitrinin bazı yemlerde aflatoksi nle birlikte bulunur.

Mikotik infeksiyo nlar
Mikotik infeksiyo nlar (mikozisle r) kanatlıların özellikle mantarların fazla ürediği ve sporlandığı gıda maddeleri nin yenmesi ve sporların solunum havası ile alınması sonu meydana gelmekted ir. Özellikle, Aspergill us fumigatus ve diğer türler böyle mikozisle re neden olurlar.
Ayrıca, Candida albicans (moniliazi s, kandidiaz is) ve dermatofi t mantarlar dan olan Trichophy ton gallinae de (favus, kellik) kanatlılarda bazı mantar infeksiyo n larına yol açmaktadırlar

ASPERGİLLUS
Aspergill us türlerine (A.fumigat us, A.nidulan s, A.niger) ait mantar sporlarının kanatlıların solunum yollarında üremesi ile  oluşan bir hastalıktır.

Klinik belirtiler;
Genç kanatlılarda nefes alıp verme güçlüğü görülür. Beslenme dengesi bozulur. Fungal toksinler bazen konvülsiyon ve paralize neden olurlar. Genç kanatlılarda ölüm oranı % 5-20 oranındadır ancak %50’ye kadar yükselebilir.
Erişkinlerde solunum distresi, yem alımının azalması, ibik ve sakallard a siyanoz bazı hayvanlar da sinir sistemind e oluşan bozuklukl ara bağlı boyun bölgesinde bükülmeler görülebilir.

Enfekte kanatlılar için tedavi yoktur; yayılma, ventilasy on koşullarının iyileştirilmesi, enfeksiyo n kaynağının eliminasy onu ve yeme antifunga llerin eklenmesi  gerekir.
Kuluçka alanının temiz tutulması ve dezenfeks iyonu koruma için önemlidir.

Moniliazi s
kanatlılarda, Candida albicans’dan ileri gelen ve sindirim sistemind e bozuklukl arla beliren bir mantar hastalığıdır.

Kellik
Trichophy ton gallinae’den ileri gelen sakal, ibik, baş ve göz etrafında oluşan kepekli, kabarık lezyonlar la karakteri ze olan bir mantar hastalığıdır.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Kanatlı Mantar Hastalıkları
« Posted on: Nisan 02, 2020, 02:43:44 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kanatlı Mantar Hastalıkları e-book, Kanatlı Mantar Hastalıkları programı, Kanatlı Mantar Hastalıkları oyunları, Kanatlı Mantar Hastalıkları e-kitap, Kanatlı Mantar Hastalıkları download, Kanatlı Mantar Hastalıkları hikayeleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları resimleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları haberleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları yükle, Kanatlı Mantar Hastalıkları videosu, Kanatlı Mantar Hastalıkları şarkı sözleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları msn, Kanatlı Mantar Hastalıkları hileleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları scripti, Kanatlı Mantar Hastalıkları filmi, Kanatlı Mantar Hastalıkları ödevleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları yemek tarifleri, Kanatlı Mantar Hastalıkları driverları, Kanatlı Mantar Hastalıkları smf, Kanatlı Mantar Hastalıkları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kus Kanatlı Dev Kelebek
Hayvanlar Alemi
BbuSHhHeE 3 1312 Son Mesaj Temmuz 12, 2008, 12:53:29 ÖÖ
Gönderen : HaYaL
Kuş Kanatlı Dev Kelebek
Hayvanlar Alemi
bonafide 1 1047 Son Mesaj Kasım 26, 2009, 02:06:23 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Mantar - Mantar Nedir - Mantar Yetiştiriciliği
Ziraat
Asortik Hatun 0 520 Son Mesaj Ocak 02, 2013, 03:14:58 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Mantar Hastalıkları
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 363 Son Mesaj Ocak 13, 2013, 09:23:28 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Genital Mantar Vaginal Mantar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 420 Son Mesaj Ocak 16, 2013, 02:55:15 ÖS
Gönderen : Honey_Face


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular