Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur?  (Okunma Sayısı: 305 Kere Okundu.)
« : Haziran 24, 2015, 11:41:10 ÖÖ »
Avatar Yok

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14451


KAN UYUŞMAZLIĞI NASIL OLUR?
Vücuda giren yabancı bir kanın metabolizma tarafından “alerjen” olarak algılanmasından ötürü gelişen bir durum olan kan uyuşmazlığı, pozitif ya da negatif değerli Rh uygunsuzluğu anlamına gelir. Anneyle karnındaki bebeğinin kan grupları arasındaki Rh uyumsuzluğu “kan uyuşmazlığı” olarak tanımlanır ve kanın uygun olmayan bir durumla temas etmesi sonucu vücut alerjik bir reaksiyon verir.
A, B, AB ve 0 simgeleriyle tanımlanan kan grupları Rh olmak üzere, kan uyuşmazlığının iki temel tipi vardır. Kan grubu Rh(-) olan kadın ile Rh(+) kan grubuna mensup olan erkeğin çocuk yapması durumunda, şayet bebek Rh(+) kan grubuna sahip olursa yani babasının kan grubunu alırsa, anneyle bebek arasında doğrudan kan bağı olduğu için bebeğin Rh(+) alyuvarları annenin vücuduna geçer.
Göbek kordonu yoluyla hamilelik süresinde anneyle kan bağı kuran bebek, kendi kan hücrelerini de annesiyle paylaşır. Bebeğin sahip olduğu Rh(+) alyuvarlar belirli bir oranda anne vücuduna geçtiğinde, annenin vücudu bu duruma tepki olarak “antikor” oluşturmaya başlar. Kan uyuşmazlığı olarak bilinen durumun oluşturduğu hayati risk de bu aşamada başlamaktadır. Çünkü bebeğin Rh(+) kanına karşı antikor oluşturan anne vücudu, göbek kordonu vasıtasıyla ürettiği bu antikorları bebeğin vücuduna da taşımaktadır. Bebeğin vücuduna dışarıdan giren ve kendi kan hücrelerini parçalayan annenin ürettiği bu antikor, bebek için oldukça ciddi sağlık sorunlarının başlangıcı demektir.
Anne vücudu tarafından üretilen antikorların göbek kordonuyla bebeğin vücuduna taşınması, bebeğin alyuvarlarının hızlı bir yıkıma uğramasına neden olur. Bebekte aniden başlayan bu durum, kansızlık ve daha sonrasında da kalp yetmezliği görülmesine neden olur. Dışarıdan bebeğin metabolizmasına yıkım gücü oldukça yüksek bir müdahale olan bu durum, çok hızlı geliştiğinden vücutta su birikmesine de neden olmaktadır.
İşin en can sıkıcı bölümü ise doğumla birlikte bu sorunun ortadan kalkacağı düşünülse de doğum sonrası bebekte sarılık hastalığının gelişme olasılığının bulunmasıdır. Bebek kadar anne sağlığını da tehdit eden sarılık, kesinlikle tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilecek boyutta bir rahatsızlıktır. “Eritroblastosis” olarak isimlendirilen bu durum, hem anne hem de bebek için ölümcül riskler oluşturduğu gibi, kalıcı sakatlıklar oluşmasını da sağlayabilir.
Kan uyuşmazlığının tedavisi, hastalığın başlamasına neden olan anne vücudunda üretilen antikorun oluşmamasını sağlamaktadır. Rh(+) kan hücrelerini parçalayan antikorların anne vücudu tarafından oluşturulmaması, göbek kordonu yoluyla bu antikorun bebeğe geçmemesi ve sonraki süreçte gelişecek birçok sağlık sorununun önlenmesi anlamına gelmektedir.
Kan uyuşmazlığı tedavisinde Rh(+) erkekten çocuk sahibi olan Rh(-) annelere 28. haftada “anti-D iğnesi” yapılmaktadır. Kan uyuşmazlığı iğnesi olarak da bilinen bu ilaç, anne vücudunun antikor oluşturmasını engellemek için kullanılmaktadır. Doğum sonrası kontrollerin hızlı bir biçimde yapılması da oldukça önemlidir. Doğum sonrası bebeğin kan grubunun Rh(+) olduğunun saptanması hâlinde, 72 saat geçmeden anti-D iğnesi yapılması gerekir.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur?
« Posted on: Şubat 29, 2020, 12:34:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? e-book, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? programı, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? oyunları, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? e-kitap, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? download, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? hikayeleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? resimleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? haberleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? yükle, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? videosu, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? şarkı sözleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? msn, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? hileleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? scripti, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? filmi, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? ödevleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? yemek tarifleri, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? driverları, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? smf, Kan Uyuşmazlıgı Nasıl Olur? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Şehitlik Nasıl Olur?
Merak Edilen Konular
[*KaRMaKaRıŞıK*] 1 1814 Son Mesaj Kasım 09, 2010, 04:35:50 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Paslanma Nasıl Olur
Kimya
Anqel* 0 575 Son Mesaj Ekim 31, 2011, 04:49:33 ÖS
Gönderen : Anqel*
Bu Nasıl Olur Acaba???
Beyin Fırtınası
ecre 7 1240 Son Mesaj Ocak 12, 2012, 04:10:18 ÖS
Gönderen : elze
Diş Çürümesi Nasıl Olur
Ağız ve Diş Sağlığı
SheWolf 0 492 Son Mesaj Mayıs 03, 2013, 04:35:06 ÖS
Gönderen : SheWolf
Nes'te Gta Nasıl Olur?
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
sanane_61 0 293 Son Mesaj Eylül 24, 2013, 07:11:17 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular