Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları  (Okunma Sayısı: 625 Kere Okundu.)
« : Şubat 07, 2012, 12:27:38 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Normal Kalp Ritmi

Bir kalp atışı, vücudun geri kalan kısmına kan pompalayan iki ventrikülün (karıncığın) kasılmasını içerir. İki ventrikülün (karıncığın) kasılmasını, ventrikülleri (karıncıklar) kanla ‘ dolduran iki atriyumun (kulakçığın) kasılması takip eder. Normalde kalp, düzenli bir şekilde dakikada 60 ila 100 kez atar.

Her bir normal kalp atışı, sinotriyal (SA) düğüm olarak adlandı¬rılan küçük bir grup uzmanlaşmış kas hücresi grubunda başlayan bir elektriksel uyarı tarafından başlatılır. Kalbin doğal uyarı kaynağı (pacemaker) olan SA düğümü, sağ atriyumun (kulakçığın) duvarında bulunur.

SA düğümünden gelen sinyal, hızla kalbin iki küçük üst odacığına (atriyumlara (kulakçıklara) gider ve kasılmalarına neden olur. Sonra sinyal, başka bir uzmanlaşmış hücre demetine, atriyoventriküler (AV) düğüme, ve oradan da dal bloğu olarak adlandırılan özel yollar aracılığıyla ventriküllere (karıncıklara) gider.
Sinyal, ventriküllere (karıncıklara) ulaştıktan çok kısa bir süre sonra (ventıiküllerin (karıncıkların) kan ile dolacak yeterli zamanı olduktan sonra) ventriküllerin (karıncıkların) kasılmasına neden olur.

Kalbin, vücudun daha fazla oksijene olan gereksinimini karşılamak ve daha fazla atık maddeden kurtulmak için egzersiz ya da duygusal endişe esnasında hızlanması normaldir. Ateş, anemi, aşın faaliyet gösteren bir tiroid bezi ve bazı maddeler (dekonjestanlar (burun tıkanıklığını giderici ilaçlar), kafein, amfetaminler ve kokain gibi) de kalbin normalden daha hızlı bir şekilde pompalama yapmasına neden olabilir.

Kalp ritmi anormallikleri (bozuklukları), kalbin elektrik sisteminde bir normal fonksiyonu yerine getirememe söz konusu olduğunda meydana gelir. Hafiften yaşamı tehdit ediciye kadar farklılık gösteren ritim anormallikleri (bozuklukları), atriyumlann (kulakçıkların) ya da ventriiküllerin (karıncıkların) düzenli kasılmasını değiştirebilir.WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları
« Posted on: Aralık 13, 2019, 04:04:49 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları e-book, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları programı, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları oyunları, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları e-kitap, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları download, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları hikayeleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları resimleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları haberleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları yükle, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları videosu, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları şarkı sözleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları msn, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları hileleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları scripti, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları filmi, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları ödevleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları yemek tarifleri, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları driverları, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları smf, Kalp Hızı Ve Kalp Ritmi Bozuklukları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Grip, Kalp Sağlığını Ve Kalp Krizini Nasıl Etkiler?
Kulak Burun Boğaz
Asortik Hatun 0 461 Son Mesaj Ocak 25, 2013, 10:20:37 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Domuz Kalp Zarından Kalp Kapağı
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 413 Son Mesaj Mart 05, 2013, 03:12:14 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kalp Ritmi Bozuklukları
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 380 Son Mesaj Mart 11, 2013, 11:41:41 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kalp Ritmi Bozukluğu Ölüme Neden Oluyor
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 401 Son Mesaj Mart 16, 2013, 06:59:17 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Kalp Ritmi Dakikada Kaç Olmalı
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 535 Son Mesaj Mart 17, 2013, 08:56:21 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular