0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha "  (Okunma Sayısı: 395 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 02:45:52 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


Dertlerimizin devası yalnızlıklarımızın çaresi Kurânın sonsuz ve dipsiz anlam denizinin derinliklerinde ekşiler gibi bekler bizi. Çoğunlukla kıyıda kalıp denizin suyunu elden geçirerek ekşileri bulmaya çalışırız. Islanmayı göze alıp denizin içine dalmak ise nadiren yaptığımız bir iştir. Fatihanın bize neler söylediği konusunda elbette ki satırlar yetmez. Ancak Fatihanın hissettirdikleri konusunda her birimizin özel bir güncesi olması gerekmez mi? Dilimize Rabbimizin değdirdiği bir dua olarak Fatiha Rabbimizin 'Benden bunları isteyin ki vereyim!' ya da 'bunları size vereceğim yeter ki Benden isteyin!' demesi değil midir? Rabbimizin bizden neyi isteyeceğimizi öğrenmemizi istemek üzere kalbimize söylediği Fatiha Onun bize 'sonsuz anlayış'ını da seyredebileceğimiz bir ayinedir. Fatihanın aynasında nasıl 'sonsuz bir anlayışla' ağırlandığımızı seyretmeye çağırıyorum sizi.

Hamd [olsun]: Varlığın boş yere ve rasgele değildir. Burada çaresiz amaçsız ve sahipsiz değilsin. Öylesine ya da tesadüfen var olmuş değilsin; sen var edildin. Varlığın yokluğuna bilerek ve isteyerek tercih edildi. Önüne sonsuz genişlikte bir sofra konuldu. Duyguların ve bedenin hayallerin ve ideallerin besleniyor. Hiç ummadığın bir yerdesin ve hiç beklemediğin güzellikler içindesin. Şimdi 'Tabii ki bunlar benim hakkım!' diyerek şımarman mı gerekir yoksa derin bir mahcubiyetle minnettarlığını ifade etme telaşına mı kapılman gerekir? Onun için teşekkür et. Minnettar ol. Hamd et.

Rabbine âlemlerin: Seni var eden sana eşlik edecek âlemler de var eyledi. Onları ve seni terbiye ediyor. Her şeyi sana uyumlu kılıyor. Her şeyi sana sevimli eyliyor. Ne senin varlığın ne de diğerlerinin varlığı anlamsız ve boştur. Gördüğün her şey seni çevreleyen herkes senin gibi bile-isteye var edildi. Varlıkları yokluklarına tercih edildi. Yabancı ve yabanî bir yerde değilsin. Her şey seni terbiye eden Rabbinden terbiye almış. Bütün bir kâinat kardeşindir. Kardeşlerin arasındasın. Herkes senin için var edilmiş senin için yaşıyor. Her şey sana dostluk elini uzatıyor. Dostlarının yanındasın. Telaşlanma. Korkma.

Rahman O Rahîm O: Sana şefkat eden bir Rabbin var; sahipsiz değilsin. O seni ve diğerlerini şefkatle terbiye ediyor. Herkesi merhametinin kucağında ağırlıyor. Seni sevdiği için var eyledi. Seni severek var eyledi. Senin varlığından hoşnut. Varlığın Ona yük değil. Yaşaman Ona ağır gelmez. Seni beslemek ve büyütmek Ona zor değildir. Rabbin seni seviyor. Rabbin senin sevdiklerini de seviyor. Rabbin sevdiklerini sevmeni seviyor. Rabbin sevdiklerini sevindiriyor. Rabbin sevdiklerini sevindirmeni seviyor. Üzülme. Endişe etme.

Din gününün sahibi O: Ayrılıklara ve vedalara üzülüyorsun. Sevdiklerin gidiyor sevenlerin uzaklara dağılıyor. Kalbin acı çekiyor ağlıyorsun. Merak etme; seni var eden Rabbin senin kalbini de biliyor. Senin çektiğin acıları ve hüzünleri senin bildiğinden daha çok biliyor. Her şeyin dağıldığı gün her işin sonlandığı gün sana ve sevdiklerine sahip çıkar Rabbin. Uzaklara gitmene gerek yok; her gününü gün eden sabahı pencerene getiren gündüzü sana aydınlık eyleyen geceyi uykunun ve dinlenmenin döşeği eyleyen Odur. Akşamla veda eden her günü yeni bir sabahla sana getiren sana bütün zamanlarda ebediyen sahip çıkacaktır. Emin ol!

Yalnız Sana kulluk ederiz: Şimdi yüzünü Ona dön. Başkasından medet umma; herkese ümit ve medet veren Rabbindir. Şimdi sadece Ona yönel. Başkalarının peşinde koşup yorulma; seni biricik eyleyen ve önemli kılan Rabbindir. Korkma; O seni kalabalıkta unutup bırakmaz. Endişe etme; O seni yolda bırakıp terk etmez. Telaşlanma; O sana arkasını dönüp gitmez.

Yalnız Senden yardım dileriz: Her ihtiyacını Ondan iste. Başkaları sana yetişemez. Her dilediğin Onun yanındadır. Başkaları seni ciddiye almaz. Sen O;nun için sıradan biri değilsin; önemlisin bi;tanesin. Sana iyilik etmek yormaz Onu. Senin dilediklerini yerine getirmek usandırmaz Onu.

Bizi doğru yola hidayet eyle: Senin nasıl huzur bulacağını Rabbin senden iyi bilir. Kendine bulacağın yollar içinde en iyisi Onun seni çağırdığı yoldur. Senin için doğru olanı O bilir. Senin iyiliğini senden çok O bilir.

Gazaba uğramışların ve sapmışların [yoluna] değil: Rabbin yanlışa düşüp acı çekmeni istemez. Acılar ve sancılar senin kendini bilmeyişinden kaynaklanır. Seni en çok sıkıntıya düşüren senin kendini bilmeyişindir. Rabbinin terbiyesini kabul et ki kendine acı çektirmekten kurtulasın. Rabbinin senin iyiliğini istediğini bilerek Ona teslim ol ki kendini ateşe kendi ellerinle ateşe atmayasın.

Senai Demirci

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha "
« Posted on: Aralık 01, 2020, 08:47:58 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " e-book, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " programı, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " oyunları, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " e-kitap, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " download, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " hikayeleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " resimleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " haberleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " yükle, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " videosu, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " şarkı sözleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " msn, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " hileleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " scripti, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " filmi, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " ödevleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " yemek tarifleri, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " driverları, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " smf, Kalbimize De Değmesi Gereken " Fatiha " gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular