Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kahramanmaraş Afşin  (Okunma Sayısı: 954 Kere Okundu.)
« : Kasım 26, 2008, 09:40:49 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


TARİHİ: Afşin'in bilinen tarihi, Etiler zamanına rastlamaktadır. Deprem kuşağında yer aldığından, zaman zaman yerleşim yerinin yer değiştirdiğini görürüz. Afşin'in tarihi Bizans döneminden sonraki yıllar itibariyle daha iyi bilinmektedir. Bu dönemde ilçe "Arabissu" adıyla bilinmektedir. Afşin daha önce Arebesus, Arabsus, Ebsus, Efsus ve Yarpuz isimlerini almıştır. Tarihçi Prof. Osman Turan'ın, Selçuklular Tarihi kitabında belirttiğine göre, Selçuklu komutanlarından Afşinbey'in adını daha sonraki dönemlerde almıştır. İlçenin genel nüfus yapısını oluşturan insanların, Türklerin, Kınık, Kayı ve Avşar boylarından olduğu sanılmaktadır. 2 Ağustos 1944 tarih ve 4642 Sayılı Kanun ile Afşin ilçe olmuştur.

COĞRAFİ DURUMU: Kahramanmaraş'ın kuzeyinde yer alır. Kuzeyinde Sivas, batısında Kayseri ile güneybatısında Göksun ve doğusunda Elbistan ilçesiyle çevrilidir. İlçe toprakları genellikle Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alır. Binboğa Dağları'nın alt eteklerinde orta yerinde ova ve plato görünümlü bir ilçedir.

İKLİMİ: Karasal iklime geçiş özellikleri göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yağış yeterli değildir. Sulama probleminin çözümü için Adatepe ve Karakuzu barajları yapımı programlanmıştır.

TURİZM FAALİYETLERİ: Afşin ilçesinin çeşitli uygarlık dönemlerine ait tarihi eserleri ve doğal zenginlikleri vardır. Bunlardan tarihi eserler olarak Dedebaba Türbesi, Afşin Kalesi, Hurman Kalesi, Tilavşin Kalesi, Pirali Camii Minaresi ve Eshab-ı Kehf Külliyesi önemli olanlarıdır. Doğal güzellik olarak Tanır, Ayrandede, Emirilyas Köyü Mağara Gözü, Eshab-ı Kehf Park ve Ormanlığı dikkat çeker. Ayrıca Afşin-Elbistan Termik Santrali de turizm açısından önemlidir.

ULAŞIM: Afşin ilçesi, karayolu ile her yöne ulaşma imkanına sahiptir. Özellikle Kahramanmaraş-Kayseri, Sivas ve Malatya illeri istikametlerinde ulaşım yoğunlaşır. Afşin'den İstanbul, Ankara ve Antalya yönüne doğru yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

ÇEVRE ÇEKİCİLİKLERİ: Afşin ilçesinde Eshab-ı Kehf ve Mağarası'nın bulunması burayı turizm açısından oldukça önemli bir hale getirmektedir. Ayrıca ormanlık alanları her türlü kampçılığa uygundur. Örneğin, Yazıköy, Çamiçi, Örenderesi ve Binboğa'nın ormanlık alanları gibi.

TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER
Kaşanlı Köyü Kabartması: Afşin'e 35 kilometre uzaklıktaki kabartma, Kızoğlu Kayası olarak da bilinir. Kaya kabartmasının 7 metre üstünde gömüt şapeli vardır. Bizans sanatının bir örneği olan kabartmada İsa, Meryem ve Aziz Yohannes betimlenmiştir.

Hurman Kalesi: Morabız Köyü'nde Hurman Çayı'nın kuzeyindeki sarp kaya üstündedir. Yapım tarihi bilinmemektedir. Ancak tekniğinden Bizans döneminden olduğu sanılmaktadır. 10-15 metre yüksekliğindeki surlar, sekiz burçla güçlendirilmiştir. Kalenin kapısı batıdadır. İçinde su ve yiyecek depoları, asker barınakları ve kilise vardır.

Afşin Ulu Camii: Yazıtında 1570'de Danişmentliler'den Pir Alioğlu Muhammed'in yaptırdığı bildirilmektedir. Son cemaat yeri 1717'de mescide dönüştürülmüştür. Ana mekan kuzey ve güney duvarlarına sivri kemerlerle bağlanan üç sütunla netlere ayrılmıştır.

Kuruhan: XI yada XII yüzyıl Selçuklu yapısı olduğu sanılmakta, giriş doğudandır. Giriş sağındaki duvarlar onarılmıştır.

GEZİ VE MESİRE YERLERİ: İlçe genel olarak yayla özelliği göstermektedir. Özellikle Yazköy, Çamiçi, Örenderesi ve Binboğa Dağları yaylacılık açısından çok önemlidir. Binboğa Dağları'nın tepelerinin üzerinde ve ormanlık alanlarda av potansiyeli oldukça yüksektir. Bu yüzden buralar, yaylacılığın yanı sıra avcılığa da elverişlidir.

FOLKLORİK DEĞERLER: Afşin yöresi, halk dansları ve köçekleme dalları ile yörede çok önemli bir yere sahiptir.

KONAKLAMA VE YEME İÇME TESİSLERİ: Afşin'de konaklama ile ilgili yeterli tesisler yoktur. Alışveriş ve ticaret amaçlı gelenler için yeteri kadar belediye belgeli yeme içme tesisleri mevcuttur.

EKONOMİK VE SOSYAL YAPI: İlçenin ekonomik yapısı genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Afşin-Elbistan Termik Santrali yöre halkının en önemli ekonomik potansiyelidir.
« Son Düzenleme: Mart 09, 2009, 09:32:02 ÖS Gönderen : [--mavish--] »

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kahramanmaraş Afşin
« Posted on: Ocak 19, 2020, 03:05:51 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kahramanmaraş Afşin e-book, Kahramanmaraş Afşin programı, Kahramanmaraş Afşin oyunları, Kahramanmaraş Afşin e-kitap, Kahramanmaraş Afşin download, Kahramanmaraş Afşin hikayeleri, Kahramanmaraş Afşin resimleri, Kahramanmaraş Afşin haberleri, Kahramanmaraş Afşin yükle, Kahramanmaraş Afşin videosu, Kahramanmaraş Afşin şarkı sözleri, Kahramanmaraş Afşin msn, Kahramanmaraş Afşin hileleri, Kahramanmaraş Afşin scripti, Kahramanmaraş Afşin filmi, Kahramanmaraş Afşin ödevleri, Kahramanmaraş Afşin yemek tarifleri, Kahramanmaraş Afşin driverları, Kahramanmaraş Afşin smf, Kahramanmaraş Afşin gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 11, 2009, 11:40:19 ÖÖ »

[-By*FoR1cİn-]
*
Üye No : 15920
Yaş : 24
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 145
Mesaj Sayısı : 4.162
Karizma = 6625


ilğ tefa duydum

Forum webcanavari rapcanavari rockcanavari kadincaforum mp3 film driver notebook xp vista sohbet radyo arkadaşlık ortam 4 yaşındayız emo awatar emo resim ceza ayben sagopa kolera pit10 şanışer mp3canavari video
Yanıtla #2
« : Temmuz 19, 2009, 08:06:37 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


Teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Sahipsiz Aşk - Ahmet Afşin
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 470 Son Mesaj Aralık 14, 2013, 10:37:56 ÖS
Gönderen : sanane_61
Erol Afşin Homeland’in Kadrosuna Dahil Oldu
Televizyon & Radyo & Magazin
Tourniquet 0 383 Son Mesaj Kasım 10, 2015, 08:06:22 ÖS
Gönderen : Tourniquet


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular