Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora  (Okunma Sayısı: 669 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 11:37:21 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061
Kafur ağacı (Cinnamomum camphora), defnegiller (Lauraceae) familyasından vatanı, Güney Çin, Güney Japonya ve Formoza gibi uzak doğu olan, 20-30 m uzunluğa ulaşabilen, tabii ormanlar meydana getiren ağaç türü.

Kafur ağacı uzun yıllar (2000 yıl) yaşar. Tropik bölgelerde kültürü yapılır. Ağacın yaprağında, gövde kabuğunda ve odununda bulunan yağ hücrelerinde Camphora (kafur) meydana gelir ve yaşlı gövdelerde yarıklar içersinde kristalleşir. Sonra dal ve gövdelerinin su buharı distilasyonu ile kafur elde edilir.

Kafur elde edilmesi

20-25 yaşlarındaki ağaçların odunu kesilip, uçucu yağ elde edilir. Bu uçucu yağ, soğukta bekletilince kafur kristallenerek çöker, süzülerek temizlenir. Tablet veya prizmatik kristaller halinde ticarete çıkarılır. Tabii kafur, monoterpenik bir maddedir. Suni kafur rasemiktir ve pinenden çeşitli işlemlerle hazırlanır.

Kullanıldığı yerler

Kalp ve solunum antiseptiği olarak, çoğunlukla yağlı enjeksiyonları halinde kullanılmaktadır. Akciğer ve solunum yollarında antiseptik bir etki yapar. Bu sebeple kafur taşıyan preparatlar buğu olarak veya kafur merhemleri, göğüs ve sırta sürülerek kullanılır.

Kafur, sabun ve selüloit sanayiinde de kullanılmaktadır. Türkiye'de yılda 10-15 ton kadar kafur ithal edilmektedir. Kafur ağacı bir tropik bölge bitkisi olduğundan, Türkiye'de yetiştirilememektedir

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora
« Posted on: Nisan 06, 2020, 01:04:22 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora e-book, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora programı, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora oyunları, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora e-kitap, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora download, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora hikayeleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora resimleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora haberleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora yükle, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora videosu, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora şarkı sözleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora msn, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora hileleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora scripti, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora filmi, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora ödevleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora yemek tarifleri, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora driverları, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora smf, Kafur Ağacı - Cinnamomum Camphora gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular