Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kadınların Yaptırması Gereken Testler.  (Okunma Sayısı: 369 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 12:49:56 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Kadınların yaptırması gereken testler

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Dahiliye Uzmanı Dr. Deniz Şahin Şimşek, hastalıklarda erken teşhis ve tedavi şansı yakalamak için kadınların mutlaka yaptırması gereken testleri anlattı.KAN GRUBU VE HEPATİT TESTİ
"Öncelikle hangi yaşta olursak olalım, kan grubu ve hepatit testlerini yaptırmalıyız. Kan grubumuzu bir kez öğrendikten ve kan grubu kartınızı aldıktan sonra bunu bir daha tekrarlatmanıza gerek yok. Hepatit B ve C ise ülkemizde önemli bir sorun. Birçok kişi bu hastalıkları taşıdığını bilmeden yaşamakta, bu nedenle hem bulaştırıcı olmaya devam etmekte, hem de tedavisinde geç kalmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların kesin bir tedavisi de yoktur. Ancak Hepatit B'den aşı ile korunmak mümkün. Bu nedenle, bu testleri yaptırmalı ve hastalığı geçirmemişsek, bağışıklık kazanmamışsak ve taşıyıcı değilsek, aşı programına dahil olarak kendimizi koruma altına almalıız.

40 YAŞ ALTI HERHANGİ BİR ŞİKAYETİ OLMAYAN SAĞLIKLI KADIN
YILDA BİR KEZ DAHİLİYE MUAYENESİ: Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara-alkol kullanımı, gözden kaçan şikayetler ve aile öyküsü değerlendirilir. Hastanın tam bir fizik muayenese yapılır, tetkikler incelenir.

Açlık kan şekeri, kolesterol, trigliserid ölçümü ile kan yağlarının değerlendirilmesi, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, mide-bağırsak sistemindeki olası bir lezyon için gereken incelemeler, kan sayımı, tam idrar tahlili, akciğer grafisi, istirahat EKG'si ve karın organlarını değerlendirmek için tüm batın ultrasonografisi önerilir.

KADIN-DOĞUM MUAYENESİ VE VAJİNAL SMEAR: 18 yaşını aşmış ve aktif cinsel yaşamı olan her kadın, yılda bir kez düzenli olarak pap-smaear testi yaptırmalı. Çünkü bu test sayesinde jinekolojik kanserler arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanseri, çok erken safhada teşhis edilebiliyor.

HER AY ADET BİTİMİNDE KENDİ KENDİNİ ELLE MEME MUAYENESİ: 40 yaşına kadar 3 yılda bir doktor muayenesi ve gerekirse meme ultrasonografisi önerilir. 40 yaşından önce mamografinin tanısal bir değeri bulunmamaktadır.

40 YAŞ ÜSTÜ HERHANGİ BİR ŞİKAYETİ OLMAYAN SAĞLIKLI KADIN
Yukarıdaki incelemelere ek olarak; daha çok 40'lı yaşlardan sonra görülen gut hastalğının teşhisi için kanda ürik asit bakılmalı ve özellikle menopoz sonrasında kan elektrolitleri (sodyum, potasyum, kalsiyum) değerlendirilmelidir.

GASTROKOPİ VE KOLONOSKOPİ: Mide bağırsak sisteminin değerlendirilmesi çini 40 yaşından itibaren 50 yaşına kadar her beş yılda bir, 50 yaşından sonra ise her 3 yılda bir yaptırılmalıdır.

MAMOGRAFİ: Ailesinde meme kanseri bulunan kişilerde 35 yaşından itibaren her yıl doktor tarafından meme muayenesi yapılmalı ve bu kişilerde 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmelidir. Ailesinde meme kanseri bulunmayan kişilerde ise 40 yaşından itibaren her yıl doktor muayenesi yapılmalıdır. Bu kadınlarda 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra da her yıl mamografik inceleme önerilir.

KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ: Menopoza girene kadar en az bir kez ve menopoza girdikten sonra mutlaka ölçülmelidir. Menopozdan sonraki ilk beş yıl içinde kemik erimesi en fazladır, bu süreçte genellikle 2 yılda bir ölçüm yapılmalıdır.
   

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kadınların Yaptırması Gereken Testler.
« Posted on: Ocak 22, 2020, 08:11:12 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kadınların Yaptırması Gereken Testler. e-book, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. programı, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. oyunları, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. e-kitap, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. download, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. hikayeleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. resimleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. haberleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. yükle, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. videosu, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. şarkı sözleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. msn, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. hileleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. scripti, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. filmi, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. ödevleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. yemek tarifleri, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. driverları, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. smf, Kadınların Yaptırması Gereken Testler. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kadınların Eline Verilmemesi Gereken 30 Şey
Erkek Erkeğe
Musty* 5 1182 Son Mesaj Haziran 01, 2008, 11:39:00 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Kadınların Eline Verilmemesi Gereken 30 Şey
Erkek Erkeğe
By.TuRuT 5 898 Son Mesaj Temmuz 04, 2009, 07:07:11 ÖS
Gönderen : labonde
Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 381 Son Mesaj Mart 06, 2013, 09:36:43 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Kadınların Yaptırması Gereken 10 Test
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 1 399 Son Mesaj Nisan 07, 2013, 03:20:15 ÖS
Gönderen : Burc_
Evlenmeden Önce Yapılması Gereken Testler
Evlilik ve Aile
SaviorAngel 0 400 Son Mesaj Kasım 20, 2015, 12:51:06 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular