Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor?  (Okunma Sayısı: 448 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:01:00 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Kadınlar en çok hangi hastalıktan hayatını kaybediyor?

Türkiye’de de koroner kalp hastalığı, kadınlarda birinci sırada yer alan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır.Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Özlem Esen, kadınlarda ölüm nedenleri sıralamasında birinci olan “kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.Kalp damar hastalıkları, kadınlarda yaşam kalitesini azaltan en önemli nedenlerden biridir. ABD, birçok gelişmiş ülke ve Türkiye’de de koroner kalp hastalığı, kadınlarda birinci sırada yer alan ölüm nedenleri arasında yer almaktadır.

İlk kalp krizi kadınları daha çok vuruyor

ABD'de kalp hastalığı nedeniyle toplam ölüm hızının son 20-30 yılda azalmış olmasına karşın, bu azalma erkeklere göre kadınlarda daha yavaştır. Yeni araştırmalar, erkeklere göre kadınların ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiklerini doğrulamaktadır.

Bilimsel bir çalışmada, ilk kalp krizini izleyen 1 ay içinde ölüm riskinin, 6 ay içinde de ölüm riski ve yeniden hastaneye yatma gereksiniminin erkeklere göre kadınlarda daha yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, ilk kalp krizinden sonra kadınlarda ölüm riskinin erkeklere göre %70 daha fazla olmasının, hastalığın daha ağır seyretmesinden ve kalp kriziyle ilişkili komplikasyonlardan kaynaklanabileceğini saptamışlardır.

Menopoz döneminde ve ileri yaşta daha çok dikkat edilmeli

Kadınlarda kalp krizi riski, menopoz dönemi yaklaştıkça artmakta ve bu artış, yaş ilerledikçe devam etmektedir. Çalışmalarda, menopoz sonrası dönemde olan kadınların kanlarındaki kolesterol düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Araştırmacılar, kadınların vücutlarında meydana gelen değişmelerin, yaşlanma, kilo alma ve düşük östrojen hormonu düzeylerini de içeren, menopoza bağlı etkilerden kaynaklanabileceğini düşünmektedirler. Kadınlarda yaşlandıkça özellikle postmenapozal dönemde kalp damar hastalıklarına bağlı ölüm artmaktadır. Koroner arter hastalığının klinik semptomatolojisi, epidemiyolojisi, risk faktörü prevelansı, teşhis yöntemlerine, girişimlere cevap açısından iki cins arasında farklılıklar vardır.

Kadınlarda sadece gebelikte görülen veya derecesi artan hastalıklar da vardır. Gebelik hipertansiyonu ve gebelik kardiyomyopatisi bunlara iki örnektir.

Hipertansiyon ve diyabet riski artırıyor

Kadınlar için koroner arter hastalığı açısından en büyük handikap, bu hastalığın yıllarca erkek hastalığı olarak daha fazla kabul görmüş olmasıdır. Kadınlar yaşlandıkça azalan östrojen düzeyi ile birlikte kalp hastalıkları ve inmeye karşı olan direnç azalmaktadır. Altmış yaşına kadar 5 erkekten biri bir koroner kalp hastalığı ile karşılaşırken bu oran kadınlar için 1/17 olarak saptanmıştır.

Altmış yaş üzerinde ise hastalığın görülme riski her iki cins için de eşitlenmektedir. Menopoz sonrası dönemde koroner arter hastalığı kadınlar için önemli bir sağlık sorunudur. Bu dönemde ölümlerin %25 nedenini oluşturmaktadır.

Kadınlarda koroner arter hastalığı için en önemli risk faktörü hipertansiyondur. Kadınlarda yaşla birlikte ortaya çıkan hipertansiyon yetmiş yaş üzerindeki kadınların yüzde 80’inde görülmektedir. Diyabet de kadınlardaki koroner arter hastalığı riskini 3 kat artırmaktadır.

Vakit kaybetmeden uzmana başvurun

Koroner arter hastalığının kesin tanısında kullanılan koroner anjiyografiye kadınların erkeklere kıyasla daha seyrek gönderildikleri saptanmıştır. Aynı zamanda koroner anjiyografi uygulanan kadınlarda erkeklere kıyasla daha az bypass veya balon anjiyoplasti yapıldığı da saptanmıştır. Erkeklere göre koroner damar içine girişim yapılan kadınlarda hipertansiyon, lipid bozuklukları, diyabet ve eşlik eden diğer hastalıklar daha yüksek oranda bulunmaktadır.

Kadınların koroner damar çapları daha küçük bulunmasına koroner girişim başarı oranları erkeklerle benzerdir. Ancak koroner girişim işlem başarısı erkeklerle benzer olmasına rağmen hastane içi mortalite (ölüm) kadınlarda 10 kat daha fazladır.

Fazla kilolarınızı verin, sigarayı bırakın

Türk toplumunda kadınlarda aşırı kiloluluk, sigara içiciliği ve yüksek tansiyon oldukça yüksek oranlardadır. Obezite kadın sağlığı için önemli bir tehdit unsurudur. Obezitenin en önemli göstergelerinden biri olan bel çevresi genişliği kadınlarda kırklı yaşlarda artmakta, altmışlı yaşlarda da en yüksek değerlerine ulaşmaktadır. Bu yaş grubundaki Türk kadınlarının %72’si bel çevresi kiloluğuna sahiptir.

Tedavide yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Kadınlarda aşırı kilo sorununun menopozla belirginleştiği düşünüldüğünde, menopoz öncesi dönemde kadınlar için düzenli egzersiz yapma, düşük kalorili beslenme ve sigaradan uzak durma gibi koruyucu yaşam tarzı alışkanlıkları önem kazanmaktadır.

Kadınlarda kırk yaş öncesi kalp krizi, damar içi pıhtı oluşumunun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumun; sigara içimi, doğum kontrol hapı kullanımı, depresyon, stres ve anksiyeteyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. 20-40 yaş arası kadınların % 25’i sigara içerken bu oran ellili yaşlardan itibaren % 8’li oranlara düşmektedir.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor?
« Posted on: Ocak 21, 2020, 05:04:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? e-book, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? programı, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? oyunları, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? e-kitap, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? download, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? hikayeleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? resimleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? haberleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? yükle, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? videosu, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? şarkı sözleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? msn, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? hileleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? scripti, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? filmi, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? ödevleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? yemek tarifleri, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? driverları, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? smf, Kadınlar En Çok Hangi Hastalıktan Hayatını Kaybediyor? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kan Kaybediyor Hayatım « 1 2 »
Gothic Şiirler
HaYaL 12 3771 Son Mesaj Ekim 28, 2014, 11:16:40 ÖS
Gönderen : asliakdas
Nokia Gençleri Kaybediyor
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 2 1020 Son Mesaj Haziran 13, 2009, 04:35:31 ÖS
Gönderen : a.lives
Aşkı Hangi Kadınlar Buluyor?
Kadınca
sanane_61 1 446 Son Mesaj Aralık 04, 2013, 08:11:03 ÖS
Gönderen : sedbur
Facebook Genç Üyelerini Kaybediyor
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Bendis 0 299 Son Mesaj Aralık 23, 2014, 11:09:21 ÖÖ
Gönderen : Bendis
Hangi Kadınlar Aids Testi Yaptırmalıdır?
Cinsel Sağlık
SaviorAngel 0 307 Son Mesaj Ocak 03, 2016, 11:26:30 ÖS
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular