Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: John Cabot  (Okunma Sayısı: 791 Kere Okundu.)
« : Ağustos 06, 2012, 01:21:17 ÖÖ »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


John Cabot (John Cabot Kimdir? - John Cabot Hakkında)Cenova'da doğduğu sanılan ve asıl adı Giovanni Caboto olan John Cabot, İngiltere adına keşif gezilerine çıkarak Kuzey Amerika kıyılarını keşfetti. Üç oğlundan biri olan Sebastian Cabot da haritacı ve kâşif olarak ün kazanmıştır.
John Cabot yaklaşık 1484'te İngiltere'ye yerleşti. Kristof Kolomb'un Batı Hint Adaları'nı keşfinden dört yıl sonra, 1496'da, İngilte­re Kralı VII. Henry, Cabot ve oğullarına o zamana kadar Hıristiyan dünyasına yabancı kalmış, dinsizlerin barındığı varsayılan ada, ülke, bölge ve illeri bulma hakkı tanıyan yazılı bir belge verdi. Buldukları yerlere İngiltere Krallığı adına sahip çıktıkları sürece, Cabot ailesinden başka kimseye bu bölgelerde tica­ret yapma izni verilmeyeceğine ilişkin söz ve­rildi.
John Cabot Venedik'te yaşadığı sıralarda, kâşif Marko Polo'dan aktarılan, eski Çin ve Asya imparatorluklarına ilişkin öyküleri duy­muştu. Tıpkı Kristof Kolomb gibi, John Ca­bot da hep batıya doğru giderek bu toprakla­ra ulaşılacağını sanıyordu.
2 Mayıs 1497'de, Cabot 18 gemiciyle Atlas Okyanusu'nu geçmek üzere Bristol'dan yola çıktı. Yedi hafta sonra, büyük bir olasılıkla Newfoundland'da Labrador'a ya da St. Lawrence Koyu'ndaki Cape Breton Adası'na ayak bastı, ama Çin kıyılarına vardığını sandı. İngiltere kralı adına bu topraklara el koydu. Yiyeceğin tükenmeye başlaması onu geri dönmek zorunda bıraktı. Dönüşte morina ba­lıklarının bol olduğu Newfoundland kıyılarını izledi. Morinalar sepetle bile yakalanacak çokluktaydı. İngiltere'de gittiği yerleri öven Cabot daha batıya giderek baharat ve değerli taşların bulunduğu Japonya'ya varılabileceği­ni ileri sürdü. Cabot'un ilk gezisinde keşfettiği yerlerin, bugünkü adlarıyla Cape North (Ku­zey Burnu), St. Paul Adası, Ray Burnu, St. Pierre ve Miquelon ile Race Burnu olduğu sanılmaktadır.
1498 baharında yeni bir yetki belgesi alan Cabot beş gemi ve 200 adamla yola çıktı. Ge­minin Çin'e ulaşamaması ve kazançlı yeni bir ticaret yolu açılmasının sağlanamaması dışın­da, bu yolculuğa ilişkin pek bilgi yoktur. Ca­bot ve adamlarının kuzeye, Grönland'a ve Amerika kıyıları boyunca, bugün New York'un bulunduğu yerin oldukça ötelerine gittikleri sanılmaktadır. Bu, İngiltere'den Ku­zey Amerika kıyılarını keşfetmek amacıyla yapılan ilk seferdi.
Bu iki yolculuğa John Cabot'un, o zaman­lar İngiltere Kralı VIII. Henry'nin haritacısı olan, ama daha sonra İspanya kralının hizme­tine giren oğlu Sebastian Cabot'un da katılmış olduğu sanılmaktadır. 1525'te Asya'nın, Batı Amerika'nın batısından çok daha uzaklarda olduğunun anlaşılmasından sonra, Sebastian Cabot'a Büyük Okyanus'ta Macellan'ın rota­sını izleyerek doğu ticaret yolunu açma görevi verildi.
Yolculuğu sırasında Güney Amerika'daki Rio de la Plata'ya dökülen akarsularda gümüş cevheri bulunduğuna ilişkin söylentiler duy­du. Doğuya gitmekten cayarak orada birkaç yıl geçirdi. Beklenen hazineyle geri dönme­yince İspanya'dan sürüldü, ama daha sonra yeniden kralın hizmetine girmesine izin veril­di. 1548'de Londra'ya gitti ve burada Avrupa' yı kuzeydoğudan Asya'ya bağlayacak bir geçit bulmak amacıyla sefer düzenleyen Serüvenci Tacirler adlı grubun yöneticisi oldu.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: John Cabot
« Posted on: Aralık 15, 2019, 12:46:39 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: John Cabot e-book, John Cabot programı, John Cabot oyunları, John Cabot e-kitap, John Cabot download, John Cabot hikayeleri, John Cabot resimleri, John Cabot haberleri, John Cabot yükle, John Cabot videosu, John Cabot şarkı sözleri, John Cabot msn, John Cabot hileleri, John Cabot scripti, John Cabot filmi, John Cabot ödevleri, John Cabot yemek tarifleri, John Cabot driverları, John Cabot smf, John Cabot gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
John Dalton
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
mEkansIz_qEnc 3 1141 Son Mesaj Nisan 25, 2008, 03:06:28 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Cahillikler Kitabı : John Lloyd – John Mitchinson « 1 2 »
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 16 4539 Son Mesaj Ekim 20, 2014, 11:09:13 ÖS
Gönderen : nağninno
Ilk Görüste Ask - Meg Cabot
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
-LoSS AnGeL- 5 1592 Son Mesaj Haziran 18, 2010, 08:59:58 ÖS
Gönderen : Anqel*
Cahillikler Kitabı 2 / Hayvanlar Alemi - John Lloyd, John Mitchinson
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
dark rhyme 9 3235 Son Mesaj Ağustos 25, 2014, 03:09:51 ÖS
Gönderen : theweeknd
John Woo
Kim, Kimdir ?
Liza 0 527 Son Mesaj Nisan 28, 2012, 09:12:24 ÖS
Gönderen : Liza


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular