Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Johann Heinrich Lambert  (Okunma Sayısı: 474 Kere Okundu.)
« : Ağustos 06, 2012, 01:24:39 ÖÖ »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


Johann Heinrich Lambert (Johann Heinrich Lambert Hakkında)Johann Heinrich Lambert (1728 – 1777) Alman fizikçi , matematikçi ve astronomudur.

Hayatı

Mülhausen'de doğmuştur. (Şimdiki Mulhouse, Alsace, Fransa) Fakir olan babası kendisine destek veremediği için eğitimini çalışarak finanse etmiştir. Hayatının son on yılını Prusya Kralı'nın himayesinde, Berlin'de geçirmiştir.

Çalışmaları

Lambert pek çok farklı konuda çalışmalar sahibi bir bilim adamıydı.

Trigonometriye hiperbolik fonksiyonları sokan ilk kişi Lambert'dir. Pi'nin irrasyonel bir sayı olduğunu kanıtlamıştır. Konikler hakkında çalışmalar yapmış bu sayede kuyrukluyıldızların yörüngelerini daha kolay hesaplama yöntemleri geliştirmiştir. İlk pratik higrometre ve fotometre Lambert tarafından yapılmıştır. 1760'da ışık yansımaları hakkında Latince bir kitap yayınlamıştır. 1761'de Güneş ve etrafındaki gök cisimlerinin, Samanyolu'nda beraber hareket eden bir grup (Güneş sistemi oluşturdukları hipotezini ortaya atmıştır. Lambert aynı zamanda konusunda klasikleşen bir kitap yazmış ve geometrik perspektifoptik konusuna katkıda bulunmuştur.

New Organon kitabında Lembert sübjektif ve objektif görünümler üzerine çalışmalar yapmıştır. Lambert-Beer Kanunu ışığın nasıl soğurulduğunu açıklamaktadır. Yazdığı ¨Evrenin Yapısı Üzerine Kozmolojik Mektuplar¨isimli kitapta, görüntülerin insan zihninde oluşma şekilleri üzerine çalışmıştır.

Lambert, Kant'ın ¨Evrensel Doğa Tarihi ve Gökler Kuramı¨ kitabondan etkilenmiş ve Kant'ın Nebular Hipotez'ine kendi fikirlerini de ekleyerek Güneş Sistemi'nin oluşumu hakkında kendi fikirlerini yazmıştır.

Lambert, hiperbolik üçgenlerin açıları ve alanları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Lambert, bu üçgenlerin açıları toplamının 180 dereceye tekabül edemeyeceğini göstermiştir. 180 dereceden olan eksikliğin alanla orantılı olduğunu bulmuştur. Bulduğu bu kuralın formulü : CΔ = π — (α + β + γ). C sabitiyle çarpılan bir hiperbolik üçgenin alanı, 180 (Radyan) eksi açıların toplamına eşittir. Üçgenin alanı değiştikçe açılar da değişitr. Bu kurala göre açıları eşit olmayan iki hiperbolik üçgenin alanı eşit olamaz. Öklid geometrisinde üçgenin alanının kenar uzunluklarına göre gösterilmesinin aksine, Lambert hiperbolik üçgenleri açılarına göre gösterilirler.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Johann Heinrich Lambert
« Posted on: Kasım 22, 2019, 05:41:23 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Johann Heinrich Lambert e-book, Johann Heinrich Lambert programı, Johann Heinrich Lambert oyunları, Johann Heinrich Lambert e-kitap, Johann Heinrich Lambert download, Johann Heinrich Lambert hikayeleri, Johann Heinrich Lambert resimleri, Johann Heinrich Lambert haberleri, Johann Heinrich Lambert yükle, Johann Heinrich Lambert videosu, Johann Heinrich Lambert şarkı sözleri, Johann Heinrich Lambert msn, Johann Heinrich Lambert hileleri, Johann Heinrich Lambert scripti, Johann Heinrich Lambert filmi, Johann Heinrich Lambert ödevleri, Johann Heinrich Lambert yemek tarifleri, Johann Heinrich Lambert driverları, Johann Heinrich Lambert smf, Johann Heinrich Lambert gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Johann Cruyff Kimdir?
J K L M N
By.TuRuT 6 1707 Son Mesaj Şubat 27, 2010, 07:00:43 ÖS
Gönderen : GeoDaSilva
Adam Lambert - For Your Entertainment 2oo9
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 2 1410 Son Mesaj Haziran 06, 2012, 05:21:51 ÖS
Gönderen : #sooyoung
Chirstopher Lambert
Kim, Kimdir ?
Liza 0 568 Son Mesaj Mart 11, 2012, 12:38:05 ÖÖ
Gönderen : Liza
Mark Lambert Bristol
Kim, Kimdir ?
Liza 0 620 Son Mesaj Haziran 24, 2012, 10:47:03 ÖS
Gönderen : Liza
Johann Deisenhofer
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Liza 0 484 Son Mesaj Ağustos 06, 2012, 01:01:44 ÖÖ
Gönderen : Liza


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular