0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği  (Okunma Sayısı: 619 Kere Okundu.)
« : Aralık 21, 2008, 11:32:06 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği (1081-1097)
İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği (1081-1097)
Anadolu'nun fethi sırasında, Malatya dolaylarında faaliyet gösteren ve Oğuzların Çavuldur boyundan olduğu sanılan Çakan (Çaka Bey), İstanbul'da uzunca bir müddet kaldıktan sonra 1081'e doğru, İzmir'e gelerek bir beylik kurmuştur.
Bizans İmparatorluğunun zayıf noktalarını iyi bilen Çakan, Foça'yı ve civarını aldıktan sonra 40 parça gemiden kurulu kuvvetli bir donanma yaptırarak Ege Denizi'nde Sakız, Midilli, Sisam, Rodos adalarını zapt etti ve Çanakkale'ye doğru ilerledi. Üzerine gönderilen Bizans donanmalarını, birkaç kere mağlûp etti. İstanbul'u ele geçirip İmparator olmak istiyordu.

Kara kuvveti kâfi gelmediği için, Balkanlar üzerinden Trakya'ya doğru ilerleyen Peçenek Türkleri ile işbirliği yaptı. Onlar, karadan İstanbul'u baskı altına alırken, Çakan Bey de denizden hücuma geçecek ve Bizans başkenti düşürülecekti. Fakat, plân başarıya ulaşamadı. Çünkü, İmparator Aleksios Komnenos, Tuna boyundaki Kuman Türkleri'ni, Peçenekler üzerine saldırtmış ve aralarında cereyan eden, Meriç kıyısındaki Lebonium Savaşı'nda (Nisan 1091) Peçenekler ağır mağlûbiyete uğramışlardı.

İzmir Beyi Çakan, Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan tarafından ortadan kaldırıldı (1097). Yine bu sıralarda Efes bölgesinde de çok küçük bir Türkmen beyliği daha görülmektedir ki, başında Tanrıvermiş Bey bulunuyordu.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği
« Posted on: Eylül 27, 2020, 03:24:12 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği e-book, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği programı, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği oyunları, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği e-kitap, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği download, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği hikayeleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği resimleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği haberleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği yükle, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği videosu, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği şarkı sözleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği msn, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği hileleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği scripti, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği filmi, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği ödevleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği yemek tarifleri, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği driverları, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği smf, İzmir (İzmiroğulları, İzmiroğlu) Beyliği gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 28, 2011, 12:06:15 ÖS »

EmpaThy
*
Üye No : 79937
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 167
Mesaj Sayısı : 2.272
Karizma = 30


TeşekkürLer, emeğine sağLık.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular