Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir?  (Okunma Sayısı: 509 Kere Okundu.)
« : Ocak 28, 2010, 03:00:42 ÖÖ »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60060


İyiliğe teşekkür


Sual: İyiliğe teşekkürün dindeki yeri nedir?

CEVAP
İyilik edene, mal ile, hizmet ile karşılığı yapılır. Bunu yapamıyan, hamd ve sena, teşekkür ve duâ eder. İyiliğe karşı, iyilik yapmak, insanlık vazifesidir. Böyle olunca, her iyiliği yapan, en büyük iyilik olarak, yok iken var eden, en güzel şekli veren, lüzumlu uzuvları, kuvvetleri ihsan eden, herbirini bir ahenk ile işleterek sıhhat veren, akıl ve zeka bahşeden, çoluk çocuk, ev, ihtiyaç eşyası, gıda, içecek, elbiselerimizi yaratan yüce bir sahibe, bu nimetleri sebebsiz, karşılıksız ihsan eden ve her an yok olmaktan, düşmandan, hastalıktan muhafaza eden ve bize hiç ihtiyacı olmıyan, sonsuz kuvvet, kudret sahibi olan Allahü teâlâya şükretmemek, kulluk hakkını ödememek ne büyük kabahat, ne çok zulüm ve ne alçak bir vaziyet olur? Hele, Ona ve nimetlerin Ondan geldiğine inanmamak veya bunları başkasından bilmek en büyük zulüm, en çirkin yüz karası olur.

İyilik Övülmeli

Bir kimseye her ihtiyacı verilse, her ay yetecek para, gıda hediye olunsa, bu kimse, o ihsan sahibini her yerde, herkese nasıl över. Gece gündüz onun sevgisini, teveccühünü, onun kalbini kazanmaya uğraşmaz mı? Onu dertlerden, sıkıntılardan muhafaza etmeğe çalışmaz mı? Ona hizmet edebilmek için, kendini tehlikelere atmaz mı? Bunları yapmasa, o ihsan sahibine hiç kıymet vermese, herkes onu ayıplamaz mı? Hatta, insanlık vazifesini yapmıyor diye cezalandırılmaz mı?

İyilik eden bir insanın hakkına böyle riayet ediliyor da, her nimetin, her iyiliğin hakiki sahibi olan, hepsini yaratan, gönderen, Allahü teâlâya şükretmek, Onun beğendiği, istediği şeyleri yapmak niçin gerekmesin? Elbette, en çok Ona şükretmek, ibâdet etmek gerekir. Çünkü, Onun nimetleri yanında başkalarının iyilikleri deniz yanında damla kadar bile değildir. Hatta diğerlerinden gelen iyilikleri de, yine O göndermektedir.

Şükür, her nimetin Allahü teâlâdan geldiğini bilip dil ile de hamdetmektir. Allahü teâlânın emirlerini yapıp, yasak ettiklerinden sakınan şükretmiş olur. İnsanların hidayeti için çalışmak, onları irşad etmek de şükür sayılır.

Peygamberlerden biri, küçük bir kayadan büyük bir su çıktığını görüp sordu. Kaya, (Yakıtı insan ve taş olan ateşten [Cehennemden] sakının!) mealindeki ayet-i kerimeyi okuyup, "Bu ayeti duyduğumdan beri böyle ağlarım." dedi. Bu peygamber duâ edip bu kayanın Cehenneme girmemesini istedi. Allahü teâlâ da onun duâsını kabul etti. Birkaç gün sonra aynı yere gitti. Yine kayadan su aktığını görünce sebebini sordu. Kaya, "O zamanki korkudan idi, şimdiki ise şükür gözyaşıdır." dedi. (İhya)

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.088


View Profile
Re: Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir?
« Posted on: Ocak 21, 2019, 03:09:20 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? e-book, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? programı, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? oyunları, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? e-kitap, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? download, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? hikayeleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? resimleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? haberleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? yükle, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? videosu, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? şarkı sözleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? msn, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? hileleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? scripti, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? filmi, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? ödevleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? yemek tarifleri, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? driverları, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? smf, Iyiliğe Teşekkürün Dindeki Yeri Nedir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular