Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları  (Okunma Sayısı: 678 Kere Okundu.)
« : Ağustos 26, 2009, 02:49:46 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


Hükümetin 'Kürt açılımı' projesi liderler arasında büyük gerilim yarattı. Paketin ana hatları tam olarak ortaya çıkmamasına rağmen üzerine konuşmayan kimse kalmadı. Ancak halkın bu konuda ne düşündüğü bilinmiyor. A&G'nin AKŞAM için yaptığı araştırmaya göre halkın yüzde 45.6'sı açılıma destek veriyor. Yüzde 60.9'u ise muhalefetle uzlaşılmasını istiyor
Kürt açılımına halkın yaklaşımı ilk kez geniş kapsamlı bir araştırmayla ortaya konuldu. 29 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını bilen araştırma şirketi A&G'nin AKŞAM için yaptığı çalışma
Kürt açılımına ilişkin vatandaşın bakışını gözler önüne serdi.
Adana Ankara Bursa Diyarbakır İçel İstanbul İzmir Kayseri Malatya Manisa ve Trabzon'da 1.260 denekle yüz yüze görüşerek yaptığı ankette halkın yüzde 456'sının açılıma 'Evet' dediğini ortaya koydu. 'Hayır' diyenlerin oranı yüzde 484'ü buldu.
Araştırmanın en çarpıcı boyutu ise 'evet' diyenlerin de partiler arası mutabakatın sağlanmasını talep etmesi. Mutabakat sağlanmalı diyenlerin oranı yüzde 60.9'a ulaştı.
Liderler arasında gerilimin açılıma desteği önemli oranda gerilettiği görüldü. Şirketin 6-7 Haziran'da açılım konusundaki araştırmasında halkın yüzde 69.3 olan desteği 22-23 Ağustos'ta yüzde 45.6'ya düştü.
A&G anketörlerinin 'Bugün referandum olsa Kürt açılımı konusunda seçmen ne yönde oy kullanır?' sorusuna AKP'lilerin yüzde 674'ü CHP'lilerin yüzde 335'i MHP'lilerin yüzde 12 3'ü DTP'lilerin yüzde 826'sı 'Evet' cevabını verdi.
Araştırmanın künyesi
Dev araştırma 22 - 23 Ağustos günleri Türkiye'nin 7 bölgesinde 11 ilde yapıldı.
Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 548'i kadın toplam 1.260 denekle yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleşti.
Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı - tabakalı - tesadüfi yöntem görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası
uygulanmıştır.
Araştırma sonuçları gerek sahada gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.
Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 27'dir.
Çalışmanın yürütüldüğü 11 il: Adana Ankara BursaDiyarbakır İçel İstanbul İzmir Kayseri Malatya Manisa ve Trabzon.


Analardan çok babalar destekledi
Başbakan Erdoğan'ın 'Anaların gözyaşlarının dinmesi için' diye sunduğu Kürt açılımına ilginç bir şekilde erkeklerin desteği daha fazla oldu. Erkeklerin yüzde 40.5'i açılıma destek verirken bu oran kadınlarda yüzde 38.2'de kaldı
Açılıma en fazla 'Evet' cevabı orta yaş grubundan
A&G'nin araştırmasında açılıma destek verenlerin yaş gruplarını da ortaya koydu.
Buna göre 28 - 43 yaş grubu seçmenlerin açılıma genel ortalamanın üzerinde 'evet' cevabı verdi. 18-27 yaş arası yüzde 455 'evet' derken 28-43 yaş arası seçmenlerin yüzde 497'si 'evet' dedi.
EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞTÜKÇE DESTEK ORANI ARTIŞ GÖSTERDİ
Eğitim seviyesi düştükçe 'evet' cevapları yükselirken genel ortalamanın da üzerine çıktı. İlkokul mezunlarının yüzde 494'ü açılıma 'evet' derken yüzde 446'sı 'hayır' dedi. Ortaokul-lise düzeyinde ise yüzde 44'4 'evet' derken 489 'hayır' cevabını verdi.
Üniversite mezunlarının yüzde 44.0'ı açılıma olumlu yaklaşarak 'evet' dedi. Üniversite mezunlarının yüzde 51.8'inin ise açılıma 'hayır' demesi dikkat çeken bulgulardan biriydi. İlkokul düzeyinde 'fikrim yok' diyenler 60 ortaokul- lise 68 üniversite mezunlarında ise bu oran 41.

DİYARBAKIR'DAN TAM DESTEK TRABZON'DAN HAYIR
İl il yapılan araştırmada birbirinden ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 'Kürt açılımına destek veriyor musunuz?' sorusuna Diyarbakır'da yaşayan seçmenlerin yüzde 867'si 'evet' derken Trabzon ve Manisa'da bu oran yüzde 33'lere geriledi. Ankara İzmir ve Bursa'da yüzde 385 Adana Mersin'de yüzde 440 Kayseri ve Malatya'da yüzde 428 İstanbul'da ise yüzde 468 'evet' dedi.
Azalacağını söylemiştim
ADİL Gür dev anketin sonuçlarını yorumladı. Gür şu değerlendirmeyi yaptı: 'Özkan Bey'le AKŞAM Gazetesi için yaptığımız röportajda sürecin yanlış işlediğini liderler arasındaki gerilimin seçmene de yansıyacağını objektif bir tartışma ortamının kalmadığını bu nedenle açılıma desteğin hızla azalacağını söylemiştim. 11 ilde cumartesi pazar günleri AKŞAM Gazetesi için yaptığımız araştırma sonuçlarına baktığımda öngörülerimde yanılmadığımı gördüm. Seçmenin büyük çoğunluğu yine sorulara cevap verirken siyasi görüşünü aklının bir köşesinde saklı tutarak oy verdiği veya vereceği partinin söylemi doğrultusunda cevap verme yolunu seçiyordu. Bu nedenledir ki haziran ayında Güneydoğu veya Kürt sorununun çözümü için silahlı mücadele dışında bazı adımlar atılması gerektiğini düşünen CHP ve MHP seçmeninin önemli bir bölümü karar değiştirmiş açılıma karşı çıkmaya başlamıştır. (Haziran ayında MHP ve CHP seçmeninin % 70'inden fazlası evet demişti).
Geldiğimiz noktada mutabakatın ne kadar önemli olduğu araştırma sonuçlarında da görülmektedir. Türkiye'nin aş - iş ve yoksulluktan sonra en önemli gündem maddesi olan bu sorunun çözümü ve bu çözüme kamuoyu desteği için liderler arasında bir mutabakat zorunlu hale gelmiştir. Tartışmalar ve kavgalar kimseye oy getirmemekte. Bizim halkımız 'Kavga seyretmeyi sever ancak kavga edenleri sevmez.' Önümüzdeki seçimlerde Türkiye'nin sorunları ile ilgili çözüm önerileri olan vitrini - vizyonu ve söylemiyle bu sorunları çözmeye ehil olduğu algısını yaratabilecek siyasi partiler başarılı olacaktır.
Kürdüm diyen her dört kişiden üçü onayladı
Araştırmada 'Annem babam Kürt' diyenlerin yüzde 781'i 'Babam Kürt' diyenlerin yüzde 55.6'sı açılıma 'evet' derken bu oran 'Ailemde hiç Kürt yok' diyenlerde yüzde 358'e düşüyor. İşte anketin sonuçları: Annem babam Kürt diyenlerin yüzde 781'i 'evet' dedi. Yüzde 144'ü aynı soruya 'hayır' cevabını verirken cevap yok ya da fikri yok diyenlerin oranı yüzde 75. Sadece babam Kürt diyenlerin yüzde 556'sı 'evet' derken yüzde 333'ü 'hayır' dedi.
AİLEDE YOKSA 'HAYIR'
Yüzde 111 ise fikrim yok cevabını verdi. Ankette sadece annem Kürt diyenlerin yüzde 397'si 'evet' yüzde 537 'hayır' fikrim yok diyenlerin oranı ise 67. Kürt akrabam var diyenlerde 'evet' oranı 444 'hayır' diyenler 546 fikrim yok diyenler ise 10. Ailemde hiç Kürt yok diyenlerden 358'i 'evet' 616'sı 'hayır' fikrim yok diyenlerin oranı ise 56.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları
« Posted on: Ekim 24, 2019, 02:56:28 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları e-book, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları programı, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları oyunları, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları e-kitap, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları download, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları hikayeleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları resimleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları haberleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları yükle, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları videosu, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları şarkı sözleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları msn, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları hileleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları scripti, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları filmi, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları ödevleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları yemek tarifleri, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları driverları, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları smf, Işte Kürt Açılımı Anket Sonuçları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Anket Scripti ( Php )
Script Merkezi
[B]a[R]a[N] 1 1096 Son Mesaj Şubat 05, 2011, 11:44:47 ÖÖ
Gönderen : Anqel*
Fizik Nedir Ve Açılımı
Fizik
Violin 1 1153 Son Mesaj Kasım 27, 2012, 08:39:50 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Türk Aile Yapısı - Anket Sonuçları
İslamda Aile
Asortik Hatun 2 2749 Son Mesaj Haziran 19, 2014, 11:08:59 ÖS
Gönderen : perihan58


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular