Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Isoroku Yamamoto  (Okunma Sayısı: 574 Kere Okundu.)
« : Haziran 21, 2012, 07:54:16 ÖS »
Avatar Yok

Liza
*
Üye No : 5348
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3605
Mesaj Sayısı : 9.619
Karizma = 20178


Isoroku Yamamoto (Isoroku Yamamoto Kimdir? - Isoroku Yamamoto Hakkında)Isoroku Yamamoto (Japonca: 山本 五十六, - Yamamoto Isoroku) (d. 4 Nisan1884 – ö. 18 Nisan 1943), II. Dünya Savaşının ilk dört yılı boyunca Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'nin Birleşik Filosu'nun başkomutanı idı. Japon İmparatorluk Donanması Akedemisi, Birleşik Devletler Donanma Savaş Koleji ve Harvard Üniversitesi(1919-1921)'nde okudu.

Yamamoto Japon İmparatorluk Donanmasının en efsanevi, donanma stratejisti ve taktikçisi olarak en etkili ismi olarak düşünülür ve Japonya'da çok büyük saygı görmektedir.Daha az derecede olarak, taktiksel cesareti ve adamlarının savaş suçu işlemesine engel olması nedeniyle Birleşik Devletlerde de saygı görmektedir. Solomon Adalarına yaptığı bir gözlem turunda Amerikan uçaklarının hava konvoyuna yaptığı bir pusuda ölmüştür.Bu pusu ilk defa bir savaşta bir komutanı doğrudan hedef alan operasyon olmuştur. Ölümü bir ay boyunca gizli tutulup açıklanmamıştır. İmparatorluk donanmasında büyük destek görmüş ve bir çok değişiklik ile yeniden düzenlemenin öncüsü olmuştur.

Niigata ili Nagaoka kasabasında Sadakichi Takano'nun 6. erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğduğunda babası 56 yaşındadır ve babası bundan gururlanıp kendisine 56 anlamına gelen "Isoroku" adı verildi.

İlk ve orta öğretimini Nagaoka Şehri Sakanoue Mekteb-i İptidai (長岡町立阪之上尋常小学校 / Nagaoka Chō-Ritsu Sakanoue Jinjō-Shōgakkō) ve Niigata İli Nagaoka Mekteb-i İdadisi'nde tamamladı.

1904 Deniz Harbiyesinden mezun olur olmaz Rus-Japon Savaşı patlak verdi. Japon Deniz Muharebesinde Teğmen Adayı olarak bindiği zırhlı kruvazör 'Nişşin'de sol işaret ve orta parmağını kaybetti.

1905 Teğmenliğe yükseldi.
1907 Üsteğmenliğe yükseldi.
1909 Yüzbaşılığa yükseldi.
1910 Deniz Harp Akademisine girdi ve 2.sınıf Deniz Harp Akademi öğrencisi oldu.
1915 Binbaşlığa yükseldi.
1919 Amerika'da görevliyken Harvard Üniversitesinde ders aldı. Yarbaylığa yükseldi.
1923 Albaylığa yükseldi.
1924 Deniz Kuvvetleri Kasumigaura Uşak Birlikleri Komutan Yardımıcılığına atandı. 1925 Washintong Bahriye Ataşeliğine atandı.
1928 önce 2.sınıf Kruvazör 'Isuzu'nun Kapitanı, sonra Uçak Gemisi 'Akagi'nin komutanlıklarına atandı.
1929 London Silah Sınırlama Konferansında Deniz Kuvvetli'nden uzman heyeti olarak katıldı. Tümamirallığa yükseldi.
1930 Deniz Kuvvetleri Havacılık Genel Müdürlüğü Teknoloji Şubesi Mürürü oldu.
1933 1. Hava Donanması Komutanlığına atandı.
1934 London Silah Sınırlama Konferansı ön müzakeresi için Deniz Kuvvetleri baştemsiliciliğine tayin edildi. Koramirallığa yükseldi.
1935 Deniz Kuvvetleri Havacılık Genel Müdürlüğüne atandı.
1936 Bahriye müsteşarlığına getirildi.
1939 Birleşik Filosu Genelkumandanlığına (aynı zamanda 1.Donanma Komutanı) imparatorun onayıyla atandı. 'Amerika'nın düşmanı olmak demek bütün dünyanın düşman olmakla eşittir' diyerek Almanya ve İtalya ile Üçlü Askeri İttifak'ı kurmasına karşı çıktı.
1940 Oramirallığa yükseldi.
1941 Pearl Harbor hava baskınını düzenledi.
1942 Midway Deniz Muharebesi'ni kaybetti.
1943 Cepheyi teftiş etmek amacıyla Ballale Adasına giderken Bougainville Adasının üzerinde P-38 tipi avcı uçağı tarafından düşürülerek öldürüldü. Ölümü 1 aydan fazla gizli tutulduktan sonra 21 Mayıs açıklandı.5 Haziran'da Devlet Cenaze Töreni düzenlendi.

Velhasıl-ı Kelam; Namaz . Dua . Gayret . Sabır . Nasip .
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Isoroku Yamamoto
« Posted on: Nisan 04, 2020, 09:29:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Isoroku Yamamoto e-book, Isoroku Yamamoto programı, Isoroku Yamamoto oyunları, Isoroku Yamamoto e-kitap, Isoroku Yamamoto download, Isoroku Yamamoto hikayeleri, Isoroku Yamamoto resimleri, Isoroku Yamamoto haberleri, Isoroku Yamamoto yükle, Isoroku Yamamoto videosu, Isoroku Yamamoto şarkı sözleri, Isoroku Yamamoto msn, Isoroku Yamamoto hileleri, Isoroku Yamamoto scripti, Isoroku Yamamoto filmi, Isoroku Yamamoto ödevleri, Isoroku Yamamoto yemek tarifleri, Isoroku Yamamoto driverları, Isoroku Yamamoto smf, Isoroku Yamamoto gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular