0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Isonzo Muharebeleri  (Okunma Sayısı: 458 Kere Okundu.)
« : Aralık 26, 2012, 01:16:02 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Isonzo Muharebeleri
Tarih 1915-1917
Bölge Isonzo Bölgesi, Slovenya
Sonuç İtalyanlar sonuç alamadı
Taraflar
İtalya Krallığı İtalya Krallığı Avusturya-Macaristan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

İtalya Cephesi
1. Isonzo – 2. Isonzo – 3. Isonzo – 4. Isonzo – 5. Isonzo – Asiago – 6. Isonzo – 7. Isonzo – 8. Isonzo – 9. Isonzo – 10. Isonzo – Ortigara – 11. Isonzo – Caporetto – Piave Nehri – Vittorio Veneto

Muharebenin yaşandığı alanın günümüzdeki görünümü.Isonzo Muharebleri, I. Dünya Savaşı sırasında İtalya Cephesi'nde Isonzo Irmağı boyunca İtalya ile Avusturya-Macaristan orduları arasında yapılan oniki muharebe (Haziran 1915-Kasım 1917).

Avusturyalılar, İtalya'nın 23 Mayıs 1915'te savaşa girmesinden önce, derin Isonzo Irmağının iki yakasında yükselen yalçın tahkim ederek İtalyanlar karşısında büyük üstünlük sağlamışlardı. General Luigi Cardona komutasındaki İtalyan ordusunun Avusturyalılara ilk saldırısı 23 Haziran'da başladı.İtalyanlar 14 gün boyunca ırmağı aşıp karşı tepelerde tutunmak için çaba gösterdiyse de her defasında geri püskürtüldüler.

18 Temmuz - 3 Ağustos, 18 Ekim - 4 Kasım ve 10 Kasım - 2 Aralık tarihlerindeki saldırıları sonucunda ise yalnızca Caporetto bölgesinde ırmağı aşıp birkaç köprübaşı tutmayı başarabildiler. Bu sınırlı başarılar Avusturyalıların bölgenin denetimini ellerinde tutmasına engel olamadı. Cardona'nın 11-19 Mart 1916'daki saldırısının da başarısızılıkla sonuçlanması üzerine , İtalyanlar düşman hatlarının karşısına ve arkasına düşen tepelerde kayaları delip dinamitleyerek tüneller ve siperler açmaya başladılar.

6-17 Ağustos 1916'daki altıncı muharebe Gorizia'yı ele geçirerek ilk gerçek zaferlerini kazandılar. Bunu izleyen 14-17 Eylül, 10-12 Ekim ve 1-4 Kasım tarihlerindeki muharebede İtalyanlar güçlerini Carso Platosu üzerinde yoğunlaştırdılar. Ama bitkin düşmüş İtalyan ordusu Avusturya topçusunun koruduğu güçlü doğal engelleri aşmayı başaramadı. 12 Mayıs - 8 Haziran 1917'deki 10. muharebe Cardona iki ayrı hedefe birden saldırarak, Kuk Tepesi ele geçirdi, Avusturyalıların mevzilerini dağıtarak ağır ağır ilerlemeye başladılar.Avusturya Cephesi'nin çökebileceğindne korkan Almanların bölgeye gönderdikleri destek kuvvetlerle birleşen Avusturya birlikleri 24 Ekim'de ağır bir topçu ateşiyle saldırıya geçtiler. Aynı günün akşamüstü İtalyan ordusu tam bir bozguna uğradı ve savaştan yorgun düşmüş, moralsiz İtalyan birlikleri dağılmaya başladı.

Bunun üzerine bütün güçleriyle Isonzo üzerine yüklenen Avusturyalılar, Piave Irmağına doğru çekilmekte olan İtalyan birliklerinin çoğunun muharebeye devam etmesine karşın Caporetto'yu ele geçirdiler. İtalyanlar tarihlerinin en ağır yenilgilerinden birine uğradıktan sonra 7 Kasım'da Piave Irmağında yeni bir cephe kurdular.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Isonzo Muharebeleri
« Posted on: Kasım 27, 2020, 08:30:01 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Isonzo Muharebeleri e-book, Isonzo Muharebeleri programı, Isonzo Muharebeleri oyunları, Isonzo Muharebeleri e-kitap, Isonzo Muharebeleri download, Isonzo Muharebeleri hikayeleri, Isonzo Muharebeleri resimleri, Isonzo Muharebeleri haberleri, Isonzo Muharebeleri yükle, Isonzo Muharebeleri videosu, Isonzo Muharebeleri şarkı sözleri, Isonzo Muharebeleri msn, Isonzo Muharebeleri hileleri, Isonzo Muharebeleri scripti, Isonzo Muharebeleri filmi, Isonzo Muharebeleri ödevleri, Isonzo Muharebeleri yemek tarifleri, Isonzo Muharebeleri driverları, Isonzo Muharebeleri smf, Isonzo Muharebeleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Arıburnu Muharebeleri
Tarih
FeMoX 4 1090 Son Mesaj Nisan 21, 2008, 09:19:48 ÖS
Gönderen : BbuSHhHeE
Kumkale Muharebeleri
Tarih
FeMoX 6 1307 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 09:51:47 ÖÖ
Gönderen : EmpaThy


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular