Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler  (Okunma Sayısı: 497 Kere Okundu.)
« : Mayıs 17, 2013, 12:31:01 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


İslamiyetten Önce Arap Yarımadasında Kurulan Devletler


İslamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan DevletlerMain (Mina) Devleti (M.Ö. 1400-700)

Güney Arabistan’da kurulan devletlerin ilki sayılan Main Devleti’nin kurucuları Kahtanilerdir. Bu devlet hakkında Yunan tarihçileri bilgi vermekte ve Minaei sözünün Mekke yakınındaki Mina’yı ifade ettiğini kuvvetli bir ihtimal olarak görmektedirler.

Seba (Sebe) Devleti (M.Ö.700-115)

Sebalilann Hz. Nuh’un oğlu Şam’ın torunlarından Kahtan’ın neslinden geldiği söylenmektedir. Yunan tarihçilerinden “Strabon ve Erathostenes” Sebalilann başkentinin Maryaba olduğunu ve Mainlilere komşu olduklannı belirtirler.

Seba adı M.Ö. VII. yüzyıldaki kaynaklarda ve hiyeroglif tabletlerinde geçmektedir. Sebalilann Asürlulara bağlı olduklan ve sonralan Ma’rib şehrini alarak başkent yapaktan anlaşılmaktadır.
Sebalilann, ticaret ile uğraşmaları sonucu çok zengin bir ülke haline geldiği belirtilmektedir. “Seba Melikesi” olarak şöhret bulan kraliçeleri Belkıs’tır.

Himyeri Devleti (M.Ö.115M.S.525)

Himyeri Devleti’nin kurucusu Kahtanilerdi. Himyeri sülalesi, önce, Reydan şehrine hakimdi. M.Ö. 115 yılında Seba’yı yağma ederek Marib’i ele geçirmişlerdir.Seba ve Zu Reydan sanını kullanmaya başlayan Hükümdarları, Yemen ve Hadramut’u alınca ünü büyümüştür.

521 yılında başkanlan ZuNuva’nın yönetiminde Habeşlilere karşı ayaklanıp Hristiyanlara da epey zulmettiler. En nihayet Habeş kralının gönderdiği orduya yenildiler (525).Habeş komutanlanndan Ebrehe ile Eryat, Yemen’i ele geçirdi. Eryat’ ı öldüren Ebrehe, Hicaz’daki kutsal bina Kabe’yi yıkmak için önüne çıkan kuvvetleri yenmiş (570), fakat Mekke’ye giremeden ordusu felakete uğrayarak mahvolmuştur.

Ebrehe’nin iki oğlundan sonuncusu çok zalim olduğundan Yemenliler, Himyeri soyundan Seyf ile anlaştılar. Seyf Sasani şahı Adil Nuşirvan’ın da yardımını alarak Yemen’e yürüdü. Yemen Habeş boyunduruğundan kurtuldu. Seyf de iranlıların Yemen valisi oldu. Öldürülmesinden sonra da Yemen’de iranlı valiler dönemi başlamıştır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.169


View Profile
Re: Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler
« Posted on: Ağustos 04, 2020, 10:29:16 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler e-book, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler programı, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler oyunları, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler e-kitap, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler download, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler hikayeleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler resimleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler haberleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler yükle, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler videosu, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler şarkı sözleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler msn, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler hileleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler scripti, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler filmi, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler ödevleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler yemek tarifleri, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler driverları, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler smf, Islamiyetten Önce Güney Arabistan Bölgesinde Kurulan Devletler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ortacağ Avrupa Devletleri Kurulan Devletler
Dünya Kültürleri
Lady32 7 5701 Son Mesaj Kasım 13, 2011, 08:20:26 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Arabistan Kirazı
A - B - C
[B]a[R]a[N] 0 763 Son Mesaj Nisan 08, 2009, 04:19:01 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Arabistan Inciri
A - B - C
[B]a[R]a[N] 0 576 Son Mesaj Nisan 08, 2009, 04:19:17 ÖS
Gönderen : [B]a[R]a[N]
Arabistan Cephesi
Tarih
YalnızHayat53 1 651 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 10:55:45 ÖÖ
Gönderen : EmpaThy
Islamiyetten Önce Sözlü Edebiyat Ürünleri
Edebiyat
imge34 1 550 Son Mesaj Ağustos 28, 2013, 04:08:20 ÖÖ
Gönderen : kitapkurdu11


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular