Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Islam Bilim Tarihi  (Okunma Sayısı: 1169 Kere Okundu.)
« : Ağustos 14, 2008, 10:29:16 ÖS »

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 150


İSLAM BİLİM TARİHİ

Yazar: M. Rıza Hakimi - Terc. H.Aslan


Hüseyin Arslan’ın M. Rıza Hakimi’den Türkçe’ye kazandırdığı İslam Bilim Tarihi, kendi alanında büyük bir boşluğu doldurdu.

Bugün cemiyet olarak Batı bilim, kültürü ve teknolojik üstünlüğünün albenisine kapılmış bir halde olduğumuz herkesçe malumdur. Günümüzü kendimizce yaşayamadığımız gibi tarihimizi de bir özperspektiften görebilme şansına sahip değiliz. Çünkü nesillerin mazi ile olan kültürel ve tarihi bağları ya koparılmış ya da günün aktüel meseleleri ile uğraşmaktan geçmişe göz atma imkanı kalmamıştır. Bunun sonucu handiyse bugüne hakim olan batı bilim ve kültürünün dün ve geçmişte de hakim olduğunu düşünecek kadar bir yabancılaşma meselesi ile muhatap halde yaşaya duran bir cemiyet halini almışız.

Biz, cemiyet ve fert olarak bir şeyler üretemeyecek, yenilikler ve değişiklikler yaratamayacak, sadece batının ürettiği bilimsel, kültürel ve teknolojik ürünleri; sosyal, siyasal ve evrensel değerleri, yine onlar olumlu ve yararlı buldukları için öyle görülmesi gerektiğine kanaat ve inan getirerek tüketen varlıklarız. Sadece tüketen bir cemiyet olmak ne kadar zûl bir hal!

Hal böyle iken mazi nasıldı diye silkelenmek kimin aklına kâr? Nesillere bu konuda bir mum yakmak, geceleri ışıldatacak bir çöl ateşi olmak işte “İnsan Yayınarı”nın aklına gelmiş ve tutmuş bir çeviri eser yayınlamış. “İslâm Bilim Tarihi”

Bilim tarihinde müslümanların emeklerinin büyük bir yer tuttuğu, batı bilim ve medeniyetinin bu kaynaktan beslendiği ve onun sayesinde bugünlere gelindiği dost düşman herkesin dile getirdiği bir gerçektir. Ancak buna rağmen, bu övünç verici geçmişin yeni nesiller tarafından bilinmesi zarureti ortada olmasına rağmen bu konuda pek az eser yayınlanmaktadır. Onca esere rağmen bu konuda hâlâ boşluk görülmektedir. Hele yeni jenerasyonun ulaşabileceği bilgi kaynakları oldukça yetersizdir. Bilim Tarihi ile ilgilenenler bu hususu pek iyi bilirler.

“Biz müslümanlar, ilim ve bilgi, düşünce ve deney, kültür ve ahlak zenginliği bakımından insanlığa ne sunmuş isek bunlar, bugünkü insanlığın elinde bulunan herşeyin asıl varlığını oluşturmaktadır. Deneysel bilimlerden alın ahlaka kadar, fıkıh ve hukuktan fesefeye, edebiyattan tekniğe, patalojiden yeni farmakolojik bilgilere ve politik,siyasi sistemlere, ferdi ve sosyal ilişkiler adâbından üniversite sistemine, kuş eğitimi, bakıcılığı ve besiciliğinden yeraltı sularını çıkarma ve sulama sistemlerine, toprak sahibi olmaktan ziraatçiliğe kadar...ve... ve...

Peki bunlara ne oldu, biz müslümanlara ne oldu?”

Batı dünyası bu bilim dallarını müslümanlardan nasıl ve ne şekilde aldı? Hangi bilimleri aldı? Ne hale getirdi?

Yer yer kendi içinde yaşadığı cemiyete ve yerel kültüre değinen yazar M. Rıza Hakimi bütün bunları cevapladığı gibi benim şimdiye değin bir arada bulamadığım bilgilere ulaşmamı sağladı. Herhalde bu esiri gören ve okuyan herkes benimle aynı kanıyı paylaşır.

Hüseyin Arslan tarafından Türkçeye kazandırılan eser 342 sayfadan ibaret olup bir önsöz ve 12 bölümden oluşmaktadır. Müellif eserin sonuna geniş bir bilim bibliyografyası koymuştur.

Birinci bölüm: “Yeni Düşünce” adını taşımaktadır.

İkinci bölüm: “Türkistan’dan İspanya’ya” adını taşımakta olup bilimin sınır tanımazlığı ve devr-i alemini konu olarak işlemektedir.

Üçüncü bölüm: “Kültürün Asaleti”

Dördüncü bölüm: İslâm Bilimlerinin Alınması” başlığı altında Batı’nın hangi yol ve yöntemlerle İslâm dünyasında yeşerip yetişen envai çeşit bilim dallarını aldığını dile getirmektedir.

Beşinci Bölüm: “İtiraflar” başlığını taşımaktadır. Bu bölümde batılı bilim adamlarının İslâm bilimi ve müslümanlara ilişkin itiraflarından örnekler yer almaktadır.

Altıncı bölümde müslümanların “İcatlar”ını konu edinen yazar, yedinci bölümünde “İslam edebiyatı”na girmiş ve bunun batıya etkisini kanıtsal bir yöntemle işlemiştir. Sekizinci bölümde “İslâmi Şiir ve Sanat” konusunu ele alan yazar, şiir, müzik ve diğer sanat dallarının Batıya etkisini aynı yöntemle işlemiştir.

Dokuzuncu bölümde “Aklî Bilimler”i, dolayısı ile İslâm felsefecilerinden önde gelen isimlerin felsefi sistemleri ile batıya olan etkisini konu edinen müellif, onuncu bölümde; “Fıkıh, Hukuk ve Kanun” konusunda olan bitenlere değinmektedir.

Onbirinci bölümde; “Pratik Hikmet: Ahlak” alanında müslümanların batıya olan katkıları ve etkileri ele alınmıştır.

Onikinci bölümde; “Bilimsel Sistem” yönünden müslümanların o günden bugüne Batıya olan etki ve katkısını dile getirmiştir.

Böyle bir çalışmayı yaptıklarından dolayı İnsan Yayınlarını ve “İslâm Bilim Tarihi”nin mütercimi Hüseyin Arslan’ı tebrik etmekten kendimi alamadığımı belirlemeliyim. Bilim Tarihi meraklıları, ilgilileri ve araştırmacılarının yanı sıra geniş kesimlerin bu esere en az benim kadar ilgi duyacağını düşünüyorum.

İnsan Yayınları


« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2010, 12:57:14 ÖÖ Gönderen : SmBRN™ »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: Islam Bilim Tarihi
« Posted on: Haziran 17, 2019, 02:34:10 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Islam Bilim Tarihi e-book, Islam Bilim Tarihi programı, Islam Bilim Tarihi oyunları, Islam Bilim Tarihi e-kitap, Islam Bilim Tarihi download, Islam Bilim Tarihi hikayeleri, Islam Bilim Tarihi resimleri, Islam Bilim Tarihi haberleri, Islam Bilim Tarihi yükle, Islam Bilim Tarihi videosu, Islam Bilim Tarihi şarkı sözleri, Islam Bilim Tarihi msn, Islam Bilim Tarihi hileleri, Islam Bilim Tarihi scripti, Islam Bilim Tarihi filmi, Islam Bilim Tarihi ödevleri, Islam Bilim Tarihi yemek tarifleri, Islam Bilim Tarihi driverları, Islam Bilim Tarihi smf, Islam Bilim Tarihi gsm
Yanıtla #1
« : Eylül 27, 2014, 01:03:53 ÖÖ »
Avatar Yok

eceren
*
Üye No : 193809
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 13
Karizma = 0


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Islam Tarihi - Asr-ı Saadet
İslam
Sahin07 5 1493 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 10:27:32 ÖS
Gönderen : Lady32
Islam Tarihi - Orta Çağ
İslam
Sahin07 4 3891 Son Mesaj Eylül 27, 2014, 01:07:37 ÖÖ
Gönderen : eceren
Islam Bilim Ve Teknoloji Tarihi Müzesi
Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil
Asortik Hatun 4 1634 Son Mesaj Haziran 24, 2010, 12:53:19 ÖS
Gönderen : Anqel*
Islam Tarihi (ilkler)
Merak Edilen Konular
dangeraus1 0 884 Son Mesaj Şubat 11, 2012, 12:24:38 ÖÖ
Gönderen : dangeraus1
Islam Bilim Ve Teknolojiye Nasıl Yön Verdi ?
İslam
Violin 0 632 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 12:34:33 ÖÖ
Gönderen : Violin


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular