Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Irak Ulusal Müzesi  (Okunma Sayısı: 584 Kere Okundu.)
« : Mart 24, 2012, 10:07:13 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Irak Ulusal Müzesi
المتحف العراقي
IraqNationalMuseum.jpg
Kuruluş tarihi 1926
Bulunduğu yer Bağdat, Irak
Koleksiyon boyutu 170.000+ eser


Irak Ulusal Müzesi (Arapça: المتحف العراقي) Irak’ın başkenti Bağdat’da yeralan bir müzedir. Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserlerin sergilendiği müze 2003 yılında Irak’ın işgalinin ardından ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından yağmalanmıştır. Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından 23 Şubat 2009 tarihinde yeniden açıldığında bünyesindeki eserlerin yarısından fazlasının çalınmış olduğu ortaya çıkmıştır. Eserlerin yeniden müzeye kazandırılması için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çok sayıda kuruluş çalışmalar yürütmektedir.


Kuruluşu

Müze İngiliz gezgin ve yazar Gertrude Bell tarafından oluşturulmuş ve ölümünden hemen önce 1926 yılında açılmıştır. İlk ismi Bağdat Arkeoloji Müzesi’dir.Eserler

Bölgenin tarihinin zenginliğinin bir yansıması olarak müzede dünyada çok önemli sayılan çok sayıda eser bulunmaktadır. Mezopotamya’nın 5 bin yıllık tarihine dair sayısız eser müzede sergilenmektedir.
Yakın tarihçesi
Müze Körfez Savaşı sırasında saldırılardan zarar görmemesi için kapatılmış ve sonrasında ancak 28 Nisan 2000 günü Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in doğumgünü nedeniyle açılmıştır.
Yağmalanması
Ana madde: Irak Savaşı

2003 yılındaki Irak’ın işgalinden önce çeşitli uzmanlar ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve İngiltere hükümetine başvurarak olası savaşta kültür varlıklarının ve müzenin güvenliğinin sağlanmasını talep ettiler. Savaş sırasında işgal edilen Bağdat’ta süren çatışmalar müze civarında da yaşanmıştır. ABD Silahlı Kuvvetleri mensuplarının iddialarına göre müze içinde mevzilenen Irak askerlerinin püskürtülmes için binaya saldırılmış ve bina ele geçirilmiştir.

Bu tarihten sonra özellikle müze yetkilileri savaştan dolayı kaçmak durumunda olduğundan müzede yoğun yağma, talan ve hırsızlık olayı yaşanmıştır. Müze yetkililerine göre yağmacılar müzedeki en görkemli eserlere gözlerini dikmişler ve bunları çalmışlardır. 5 bin yıldan eski Sümer vazosu olan Varka, yine en az 5 bin yaşındaki Akadlardan kalma Uruk heykeli yağmalanmıştı.

Yağmalanan en önemli eserlerden bir tanesi olan 4.400 yıllık Sümer kralı Entemena’nın başsız heykeli ABD’de ele geçirilmiştir
Yağmaya tepkiler

ABD hükümeti Bağdat’ın işgal edilmesinin ardından müzenin güvenliğini almamakla suçlanmıştır.[5] Yağma üzerine ABD Başkanının Kültürel Danışmanları Gary Vikan ve Richard S. Lanier durumu protesto ederek görevlerinden istifa etmiştir. Yağmaya karşı en önemli tepkilerden birisini Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac vermiş ve 16 Nisan 2003 günkü açıklamasında müzenin yağmalanmasını insanlığa karşı bir suç olarak nitelendirmiştir. ABD yetkililerinden General Richard Myers sürmekte olan savaşta insanların ölmekte olduğu bir dönemde başka önceliklerinin olduğunu belirtmiş, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaşanan yağmanın talihsiz olduğunu ancak bunun savaş planlarının hatası olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunmuş, Dışişleri Bakanı Colin Powell ise çalınan eserlerin müzeye iadesi için çalışılacağını ifade etmiştir.
Yağmalanan eserlerin iade edilme çabaları

UNESCO 17 Nisan 2003 tarihinde Paris’te yaptığı acil toplantıda yağmada çalınan eserlerin dünya çapında antik eser camiası tarafından takip edilmesini gündeme alır.7 Mayıs 2003 tarihinde ülke çapında yapılan araştırma ve aramalarda müzeden çalınmış eser yakalanır. Arıca yağmalanan eserlerin iade edilmesi için çıkartılan af ve ödül sistemi sayesinde çok sayıda eser iade edilir. Müzenin güvenliğinin sağlanmasına rağmen Irak’daki tarihi kazı alanlarının güvenliğinin alınmaması nedeniyle bir çok tarihi eserin yurtdışına çıkartıldığı sanılmaktadır.
Savaş sonrası dönem

26 Ağustos 2006 tarihinde müzenin yöneticisi Dr. Donny George Youkhanna Suriye’ye ve sonrasında ABD’ye kaçar. Irak’da son dönemde artan İslami anlayışa dayanamadığını açıklayan uzman, müzede sadece İslami eserlerin kalması yönünde bir tasfiye yapılmak istendiğini belirtir.

9 Haziran 2009 tarihinde müzedeki eserler İtalya’nın girişimleriyle sanal müze kapsamında internet ortamında sergilenmeye başlanır.

Yeniden açılış

Müze kapılarını halka açmamış, sadece bir kaç kez çeşitli siyasilerin gezmesi için açılmıştır. İlk açılış 3 Temmuz 2003 günü ABD yetkilisi Paul Bremer için yapılmıştır. 23 Şubat 2009 tarihindeki açılış ise Irak Başbakanı El Maliki şerefine yapılmıştır Müze yetkilileri ve uzmanlar müzeye yatırım yapılmadığını ve henüz açılmaya hazır olmadığını belirtmişlerdir.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Irak Ulusal Müzesi
« Posted on: Mart 29, 2020, 09:33:52 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Irak Ulusal Müzesi e-book, Irak Ulusal Müzesi programı, Irak Ulusal Müzesi oyunları, Irak Ulusal Müzesi e-kitap, Irak Ulusal Müzesi download, Irak Ulusal Müzesi hikayeleri, Irak Ulusal Müzesi resimleri, Irak Ulusal Müzesi haberleri, Irak Ulusal Müzesi yükle, Irak Ulusal Müzesi videosu, Irak Ulusal Müzesi şarkı sözleri, Irak Ulusal Müzesi msn, Irak Ulusal Müzesi hileleri, Irak Ulusal Müzesi scripti, Irak Ulusal Müzesi filmi, Irak Ulusal Müzesi ödevleri, Irak Ulusal Müzesi yemek tarifleri, Irak Ulusal Müzesi driverları, Irak Ulusal Müzesi smf, Irak Ulusal Müzesi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Ulusal Dil Ile Önemi
Edebiyat
*GeLinCiKk 4 1376 Son Mesaj Temmuz 17, 2011, 12:50:47 ÖÖ
Gönderen : @sen@
Irak Selçukluları (irak Selçuklu Devleti)
Tarih
YalnızHayat53 0 631 Son Mesaj Ağustos 14, 2008, 06:06:50 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Azerbaycan Ulusal Marşı
Tarih
x[BLack RoSe]x 0 611 Son Mesaj Temmuz 09, 2009, 07:21:36 ÖÖ
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Gözden Irak Olan Gönüldende Mi Irak Olur?
Münazara
JusT_PreNseS 6 1894 Son Mesaj Kasım 14, 2009, 09:46:34 ÖÖ
Gönderen : Furkan
Ulusal Radyolar Top 10 2010
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 0 664 Son Mesaj Mart 06, 2010, 10:28:58 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular