0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Intibak Yasası Hazır  (Okunma Sayısı: 1113 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2012, 11:06:37 ÖÖ »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


İntibak Yasası Hazır


Tasarı yasalaştığında prim gün sayıları aynı olanlar hangi yılda emekli olurlarsa olsunlar eşit maaş alacaklar. 2000 yılından önce emekli olanların maaşları 250 TL'ye kadar artabilecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 61. hükümet kurulur kurulmaz konuyla ilgili çalışmaların başladığını anlatan Bakan Çelik bir maddelik kapsamlı bir düzenlemeyi içeren İntibak Yasası'ndaki amacın; emeklilerin özellikle SSK emeklileri arasında ücret dengesizliğini eşitsizliğini ortadan kaldırmak olduğunu kaydetti. Bakan Çelik tasarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"2000 yılı öncesinde emekliliğe ayrılan 2 milyon 743 bin emeklinin aynı şartlarda ve aynı pirim gün sayısı eşit pirim ödemelerine rağmen farklı zamanda emekli olmalarından dolayı ücretlerinde farklılıklar söz konusuydu. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi isteniyordu. Hükümetimiz bunu gerçekleştiriyor şimdi. Yasa yaklaşık 2 milyon 743 binden yüzde 70-76 arası SSK emeklisini maddi olarak ilgilendiren onlara katkı oluşturacak bir düzenlemeyi içermektedir. Bu düzenlemede emekli maaşlarında 250 TL'ye kadar artış olabilecek. İnşallah 2000 yıl öncesinde eşitsizliği bu düzenlemeyle gidermiş olacağız. 2000 yılından önce gelişme hızından ülkenin kalkınma hızından emeklilere bir yansıma olmuyordu. 2000'den sonraki düzenlemelerde ülkenin kalkınma ve gelişme hızından bir pay alıyordu. Bunu dikkate alarak sistemi bunun üzerine bina ettik ve gelişme hızından emeklilere belli oranda pay vererek geçmişteki adaletsizliği gidermiş olduk. Bu düzenleme hayata geçmiş olacak. Tüm emeklilerimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıntılı şekilde Bakanlar Kurulu'nda görüştükten sonra son şeklini alacak."

BU BİR ZAM DEĞİL EŞİTSİZLİĞİN ORTADAN KALDIRILMASIDIR
Düzenlemenin 'zam' olarak algılanmamasını isteyen Bakan Faruk Çelik yasanın geçmişte haksızlığa uğrayanların haklarının iadesini kapsayan bir çalışma olduğunu ifade etti. Bakan Çelik şunları kaydetti: "Bu bir zam değil zam olarak algılamamak gerekiyor. Kim geçmiş dönemde bir haksızlığa uğramışsa adaletsizliğe uğramışsa sistem değişikliğinden dolayı onun hakkını veren bir düzenlemedir. Kimin kaç pirim günü var primini hangi düzeyde ödemiş o mukayese yapılacak. Maaşlarda bir bakarsanız 100 TL 50 TL'lik artış olabilir. Ama o mukayeselerde dosya bazlı mukayeselerde çıkan bir durumdur."

İSTİSMARLARI ÖNLEYECEĞİZ

Yeni yıl itibarıyla 9 milyon 300 bin yeşil kartlı vatandaşın da SGK bünyesine girerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığını hatırlatan Bakan Çelik 74 milyonun da Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altına gireceğini dile getirdi. Yeşil kartlı vatandaşların yeni düzenlemeyle sağlıktan aynı şekilde yararlanacaklarını belirten Çelik mağduriyet yaşanmaması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarına işaret etti. Bakan Çelik "Bütün bunlara rağmen sosyal güvenlik sistemi çerçevesinde istismarlar varsa bu istismarları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Madem SGK bünyesinde tüm vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası altına girdiler tüm vatandaşlarımızın sağlıktan hak ettikleri hizmetleri alabilmesi için istismarların önüne geçilmesi gerekiyor. Bunları yaygın ve sürekli bir sağlık hizmetine dönüşmesi için ilaç alımında da sağlık hizmetinde de yeşil kartta da istismarlar çok çok aza indirilecek." şeklinde konuştu.

SAĞLIK HARCAMASI 625 MİLYAR TL'Yİ BULDU

Sağlık harcamalarının her yıl artarak devam ettiğine işaret eden Bakan Çelik bakanlığı bünyesinde 2002'de 10 milyar TL civarında olan sağlık harcamalarının 2011 yılı sonu itibariyle 45 milyar liraya çıktığını kaydetti. Harcamalarda dört kat artış yaşandığına dikkat çeken Çelik 2002'de 5.2 milyar TL olan ilaç harcamalarının da 2011 yılı sonu itibariyle 16 milyar liraya çıktığının altını çizdi. Sağlık Bakanlığı rakamlarıyla birlikte toplam sağlık harcamalarının 625 milyar liraya ulaştığını belirten Çelik şöyle devam etti: "Bu önemli bir bütçedir. Bunu vatandaşımızın için yapıyoruz. Harcamalar neden artıyor? Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştı. Sağlık hizmetine ulaşmak isteyen vatandaş aile hekimiyle birinci ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşabiliyor. İlaca da erişim kolaylaştı. 20 binin üzerindeki eczaneden ilaç elde edebiliyor. Bu tablo sağlıktaki tablo giderlerimizi artırıyor. Bir taraftan da istismarların önüne geçmemiz gerekiyor."

AİLE HEKİMİN YAZDIĞI REÇETEN ALINAN PARA GELİR AMAÇLI DEĞİL

İstismarların önüne geçebilmek amacıyla önlemler aldıklarını anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik aile hekimlerinin yazdığı reçeteden alınan 3 TL'lik paranın da SGK'ya ilave gelir amacıyla alınmadığını söyledi. Birinci ikinci üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde reçetelerden bedel alınmadığına işaret eden Bakan Çelik aile hekimliğine getirilen 3 liralık katkının muhtemel istismarlara dönük bir düzenleme olduğunu dile getirdi. Sistemin sağlıklı şekilde işlemesiyle sağlığa ihtiyaç duyan herkesin istediği hizmeti almasıyla gereksiz ilaçlardan kaçınmasıyla israfın önüne geçileceğini vurgulayan Bakan Faruk Çelik sözlerini şöyle tamamladı:

"Maalesef halen kimlik numarası üzerinden sağlıktan yararlanma imkanımız var. Gidiyorsunuz nüfusu cüzdanınızı veriyorsunuz. Ne sağlık karnesi ne sağlık cüzdanı kaldı hepsini kaldırdık. Kimlik numarasını aldıktan sonra muayene yapmadığınız halde o numarayı kullanarak eğer muayene yapıp gibi göstererek haksız kazanç elde etmeye kalkarsanız çok az sayıda kurum kuruluşlar bunları yapıyor. Bunlara bizim uzun süre müsaade etmemiz söz konusu olamaz. İstismarları görüyorsanız tespit ediyorsanız bunları biran önce sonlandırmanız gerekiyor. Bir taraftan hizmetleri yaygınlaştırıyoruz bir taraftan da hizmetlerdeki aksamaları gidermeye dönük önlemleri alıyoruz. Amacımız; vatandaşımızın istediği hizmeti sağlıklı şekilde almasıdır."


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Intibak Yasası Hazır
« Posted on: Eylül 25, 2020, 05:37:28 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Intibak Yasası Hazır e-book, Intibak Yasası Hazır programı, Intibak Yasası Hazır oyunları, Intibak Yasası Hazır e-kitap, Intibak Yasası Hazır download, Intibak Yasası Hazır hikayeleri, Intibak Yasası Hazır resimleri, Intibak Yasası Hazır haberleri, Intibak Yasası Hazır yükle, Intibak Yasası Hazır videosu, Intibak Yasası Hazır şarkı sözleri, Intibak Yasası Hazır msn, Intibak Yasası Hazır hileleri, Intibak Yasası Hazır scripti, Intibak Yasası Hazır filmi, Intibak Yasası Hazır ödevleri, Intibak Yasası Hazır yemek tarifleri, Intibak Yasası Hazır driverları, Intibak Yasası Hazır smf, Intibak Yasası Hazır gsm
Yanıtla #1
« : Şubat 22, 2012, 12:10:21 ÖÖ »
Avatar Yok

arasasker
*
Üye No : 82355
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 119
Karizma = 1


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hayvan Hakları Yasası 1.bölüm « 1 2 »
Hayvanlar Alemi
iBRaHiMiNe 18 3429 Son Mesaj Mayıs 30, 2010, 04:26:06 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Çöl Yasası - Christian Jacq
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
FeMoX 4 2282 Son Mesaj Nisan 13, 2010, 05:56:30 ÖS
Gönderen : KaraElmas
Avukatlık Yasası
Hukuk
x[BLack RoSe]x 4 2184 Son Mesaj Ağustos 08, 2014, 01:18:50 ÖÖ
Gönderen : kullanicicadi
Liebig'in Minimum Yasası
Kimya
Anqel* 0 720 Son Mesaj Kasım 25, 2011, 01:36:35 ÖS
Gönderen : Anqel*
Dul Ve Yetim Aylığında Intibak Farkı Ne Kadar?
Güncel Haberler
abra 0 815 Son Mesaj Aralık 31, 2012, 10:00:41 ÖÖ
Gönderen : abra


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular