0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor!  (Okunma Sayısı: 523 Kere Okundu.)
« : Ekim 30, 2008, 03:09:05 ÖS »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 162
Bilişim alanındaki bazı sivil toplum kuruluşlarından yapılan ortak açıklamada, "internet yasaklarının pire için yorgan yakarak adaletsizlik yarattığı" öne sürüldü.

İnternet Teknolojileri Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye Bilişim Sektör Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği, Tüm İnternet Evleri Derneği, Türk Kütüphanecileri Derneği, Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği, Tıp Bilişimi Derneği, ODTÜ Mezunları Derneğinin aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının yaptığı ortak açıklamada, Youtube’un 6 aya yakın süredir yasaklı olduğu, Myspace, Dailymotion, Dawkins ve Blogger gibi sitelere de erişimin engellendiği ifade edildi.

Son bir yılda kişilik hakları ve fikri ve sinai haklar nedeniyle bini aşkın web sitesinin yasaklandığı belirtilen açıklamada, "Türkiye’nin dünya internetine kendi kurallarını empoze etmeye" ve "bunu sadece yasaklarla yapmaya çalıştığı" öne sürüldü.

Yasaklamaların "Anayasaya aykırı" ve "hukukun temel ilkelerine ters" olduğu, "5651 sayılı yasanın 9. maddesini ihlal ettiği" savunulan açıklamada, bunların savunma almadan, tebliğ edilmeden, tedbir olarak alınmasına rağmen bir "ceza olarak" uygulandığı iddia edildi.

Yasakların, suçluyu değil, sıradan Türk vatandaşını ve internet üzerinden iş yapmak isteyen, görüşlerini paylaşan, Türkiye’yi dünyaya tanıtmak isteyen girişimcilere ve öncü vatandaşlara zarar verdiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yasaklar, pire için yorgan yakarak adaletsizlik yaratıyor. Kanımızca, mahkemelerimiz ve diğer ilgililer kolaycı bir yaklaşımla her şeyi yasaklayarak, haksızlığa sebep olarak suç işliyorlar, tazminat davalarına muhatap olacaklardır. Yasaklar, Türkiye’nin Avrupa Birliği, demokrasi ve bilgi toplumu projeleriyle uyuşmuyor.

Ülkemiz, yasakçı bakış açısından vazgeçip, tüm dünya ile birlikte yönetişim ilkeleri ışığında, internetteki zararlı içerik ve bilişim suçları ile mücadele etmelidir. Bu mücadele tek başına kamu otoritesi ve mahkemelerle yapılacak bir mücadele değildir. Yasaklamalar, bilenlerce kolayca delinmekte, gittikçe artan bir oranda, yurttaşların bu yasakların aşılması bilgisi yayılmaktadır. Sivil toplum örgütleri bu sürecin bir parçası olarak çalışmaya hazırdır."


-"YASAKLARA UZMANLAŞAN MAHKEMELER BAKSIN"-


Sivil toplum kuruluşlarının, çocuk ******, intihara teşvik konularındaki yasaklamaların, uzman görüşü ışığında mahkemelerce yapılmasına bir itirazlarının bulunmadığı, bu kuruluşların (ikaz et/kaldırt) yönteminin uygulanmasını ve bu sürecin parçası olmak istedikleri ifade edildi.

Kısa vadede Türkiye’ye büyük zarar veren bu durumun önlenmesi için acil tedbirin alınması gerekliliğine işaret edilen açıklamada, "İlk olarak Ankara ve İstanbul’da 2 uzmanlaşan mahkemenin geçici bir süre için internet yasaklarına bakması", "Adalet Bakanlığı, Barolar Birliği, Yüksek Hakimler Kurulunun sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde olması gerektiği" görüşüne yer verildi.


-RESEN KARAR VERME YETKİSİ-

Telekomünikasyon Kurumunun da katalog suçları dışındaki yasaklamalarda, resen yetkilerini artırmadan, mahkeme kararlarının uygulanmasında aracı olması ve 5651 sayılı yasanın uygulanmasında üzerine düşen sorumluluğu alması gerektiği belirtilen açıklamada, Kurumun resen karar verme yetkisini acil haller dışında kullanmaması, ilgili mahkemeden karar alması istendi.

Açıklamada, "5651’in yönetmelikleri gözden geçirilip, hem katalog dışı yasaklamalar ve yurt içi, yurt dışı konusu hem de yasaklı nesnenin kaldırılması konusunu berraklaştırmalıdır. Youtube yasağı açmazını çözmenin tek yolu budur" denildi.

Türkiye’nin internetin marjinal problemlerine çok fazla enerji harcadığı savunulan açıklamada, interneti demokrasiyi geliştirmek, toplumsal kalkınmaya katkı vermekte kullanımı konusunda çalışma yapmak gerektiği kaydedildi.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor!
« Posted on: Eylül 25, 2020, 09:39:57 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! e-book, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! programı, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! oyunları, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! e-kitap, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! download, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! hikayeleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! resimleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! haberleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! yükle, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! videosu, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! şarkı sözleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! msn, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! hileleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! scripti, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! filmi, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! ödevleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! yemek tarifleri, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! driverları, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! smf, İnternet Yasaklarına Tepki Büyüyor! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Google Plus Ailesi Büyüyor
Google ve Adsense Hakkında Herşey.
||TeXaS|| 0 612 Son Mesaj Aralık 28, 2011, 08:11:14 ÖS
Gönderen : ||TeXaS||
Mgk'dan Fransa'ya Tepki
Güncel Haberler
||TeXaS|| 0 444 Son Mesaj Aralık 28, 2011, 09:14:54 ÖS
Gönderen : ||TeXaS||
Türklerin Ayakları Büyüyor
İlginç - Garip Şeyler
ecre 0 590 Son Mesaj Mart 14, 2012, 03:24:02 ÖS
Gönderen : ecre
Film Isyanı Büyüyor
Güncel Haberler
WhySoSerious 0 416 Son Mesaj Eylül 14, 2012, 09:43:56 ÖS
Gönderen : WhySoSerious
Galaxy Ailesi Daha Da Büyüyor
Samsung
Asortik Hatun 0 407 Son Mesaj Haziran 15, 2013, 03:08:16 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular