0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: İnsana Has Özellik " Utanma "  (Okunma Sayısı: 695 Kere Okundu.)
« : Ocak 18, 2009, 01:27:58 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


İnsana Has Özellik "Utanma"

Peygamber sallallahü aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"İlk peygamberlik kelâmından zamanımıza kadar gelip insanların ulaştığı söz, utanmadığın zaman dilediğini yap, sözüdür."(1)
Açıklama
Haya, bir değişiklik ve inkisar halidir ki, insa-na kınandığı ve ayıplandığı çirkin bir işten do-layı arız olur. İnsanlarda haya büyük ve değerli bir vasıftır. Hayası tam olanlar, çirkin ve hoşa gitmeyen her iş ve hareketten, bayağı ve âdi sözden kaçınırlar. Haya, fenalıklardan insanı alıkoyan bir haslettir. İnsandan bu güzel haslet kalktığı zaman insan her fenalığı yapabilecek kı-vama gelir ve kimseden çekinmeden pervasızca çeşitli rezaletler işler. Hadîs-i şerif bunu ifade et-mektedir. Bundan başka bir takım değişik gö-rüşlerle manası açıklanmaktadır. Bu görüşler şunlardır:

1- Geçen peygamberlerin şeriatından olup, hükmü kalkmayan, doğruluğu, güzelliği üzerin-de ittifak olunan ve bu ümmete varıncaya kadar tevarüs edilen bir huydur. İnsan utanmadığı za-man, bu hayasızlık hali onu dilediği işi yapmaya sevk eder, vicdanında engelleyici bir engel bu-lamaz. Bunun için insan haya etmelidir ki, haya onu kötü şeylerden engellesin. Hadîste "Utan-madığın zaman dilediğini yap!" demek, insanı kötü işi yapmaya teşvik değildir. Utanmayan kimse, dilediğini yapar, demektir. Daha doğru-su, fenalıklardan seni engelleyecek bir utanman yoksa nefis arzularının sana emrettiği şeyleri yap. Çünkü Allah seni görüyor, cezanı verecek-tir, manasını taşır. Nitekim Cenab-ı Hak:
"Dilediğinizi yapın zira Allah işledikle-rinizi hep görüyor. Amellerinize göre size ceza verecektir."(2)
2- Ayıptan utanmazsan, yüzün kızarmazsa iyi, kötü nefsin neyi emrediyorsa onu yap, yani bunları yaparsan cezanı çekersin diye bir azar-lama manası taşır.
3- Yapacağın bir iş sonunda utanma halin-den emin isen, utanılacak bir iş değilse, bu gibi işlerden dilediğini yap, demektir.
4- İstediğini yap, cezasını çekeceksin, diye bir korkutma manası taşır.
5- Hadîs-i şerîf ibahe manasını ifade eder. Bir şeyi yapmak istediğin zaman, eğer o iş Allah'tan ve insanlardan utanmayı gerektire-cek bir şey değilse onu yap, istersen de yapma.
Haram ve mekruh olan şeyleri işlemek utan-mayı gerektirir. Böyle işlerden kaçınmanın bir ilâcı da hayadır. Haya bulununca haram ve mekruh işlerden kaçınılmış olur. Allah'tan ve insanlardan utanmak en iyi bir haslet olup, fe-nalıklara engel olduğundan hadîs-i şerîf mü' minleri utanmaya teşvik etmekte ve böylece haktan ayrılmamayı açıklamaktadır.

İnsanın utanması şu üç şeye karşı olur:
1- İnsanın Allah'tan utanması ki, Allah'ın emirlerine sarılması ve yasaklarından kaçınma-sıdır. Allah'tan haya etmeyen yasakları çiğner, emirlere karşı laubali olur.
2- Bir kimsenin diğer insanlardan haya et-mesi: İnsanlardan utanmayan, insanların ayıp ve çirkin gördüğü şeyleri de yapar, aldırış et-mez. İnsanlardan da utanmalıdır ki, fena söz ve hareketlerde bulunmasın.
3- İnsanın kendi nefsinden utanması: İnsa-nın kendi yaşına ve haline bakarak yalnız ba-şına bulunduğu zaman kötülüklerden sakınma-sıdır. Bu olgun kimselerde bulunan bir haldir. Bir kimsede bu üç şekil üzere haya bulununca, işte o kemale ermiş demektir.

1) Ebu Davud, Edeb, 6.
2) 41 Fussiet,40.


İlyas Kaplan 
 Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: İnsana Has Özellik " Utanma "
« Posted on: Aralık 03, 2020, 11:20:35 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: İnsana Has Özellik " Utanma " e-book, İnsana Has Özellik " Utanma " programı, İnsana Has Özellik " Utanma " oyunları, İnsana Has Özellik " Utanma " e-kitap, İnsana Has Özellik " Utanma " download, İnsana Has Özellik " Utanma " hikayeleri, İnsana Has Özellik " Utanma " resimleri, İnsana Has Özellik " Utanma " haberleri, İnsana Has Özellik " Utanma " yükle, İnsana Has Özellik " Utanma " videosu, İnsana Has Özellik " Utanma " şarkı sözleri, İnsana Has Özellik " Utanma " msn, İnsana Has Özellik " Utanma " hileleri, İnsana Has Özellik " Utanma " scripti, İnsana Has Özellik " Utanma " filmi, İnsana Has Özellik " Utanma " ödevleri, İnsana Has Özellik " Utanma " yemek tarifleri, İnsana Has Özellik " Utanma " driverları, İnsana Has Özellik " Utanma " smf, İnsana Has Özellik " Utanma " gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright � 2011 Simple Machines SiteMap | Ar�iv | Wap | ï¿½mode | Konular