Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi?  (Okunma Sayısı: 523 Kere Okundu.)
« : Haziran 24, 2015, 11:34:11 ÖÖ »
Avatar Yok

Bendis
*
Üye No : 140261
Yaş : 30
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 3309
Mesaj Sayısı : 8.500
Karizma = 14451


İNSAN SESİNİ KAYIT ETMEK İLK KİMİN FİKRİYDİ?
Ses kaydı gündelik hayatımızda önemli bir yer tutar. Bunların en başında beğenerek dinlediğimiz müzikler gelir. Ruh hâlimize göre istediğimiz bir sanatçının eserlerini dinlemek bu kayıtlar sayesinde mümkündür. Ayrıca yine ses kayıt cihazları sayesinde bilgiler, konuşmalar gelecek nesillere aktarılabilir. Adli soruşturmalarda önemli bir yer tutar ve görme özürlü olanların eğitimine ciddi katkılar sağlar. Peki, hiç merak ettiniz mi, insan sesini kaydetmek ilk kimin fikriydi?
Uzun bir dönem Thomas Edison bu önemli buluşun sahibi olarak biliniyordu. Ancak 2008 yılında ilk ses kaydını yapan kişinin Parisli Edouard-Leon Scott de Martinville’in olduğu keşfedildi. Bu mucit için tek talihsizlik yaptığı kaydı dinleyememek oldu. Onun bu kaydı yaklaşık 130 yıl sonra çözülerek sese dönüştürülebildi.
Martinville, 1857’de rastgele sesleri kaydeden ilk cihaz olan fonotografı icat edip patentini aldı. İsle karartılmış bir kâğıdı, elle çevrilen bir merdaneye sarıyordu. Koni biçimindeki bir parçayla ses dalgalarını toplayarak dar bir uçta yoğunlaştırıyordu. Yoğunlaşan ses dalgaları, bu yoğunlaştığı yerde bulunan bir iğneyi titreştiriyordu. Titreşen iğnenin ucu, kâğıda ses dalgalarının çizilmesini sağlıyordu. Çizilecek ses grafiğinin orantılı olması için merdanenin sabit bir hızla  döndürülmesi gerekiyordu. Martinville bu yöntemle sesi kaydedebilmesine karşın fonotograf kayıtları yeniden çalamıyordu. Kullandığı yöntem sadece ses dalgalarını göstermeye yarıyordu.
İlk ses kaydını ise cihazın bulunuşundan üç yıl sonra, 9 Nisan 1860’da gerçekleştirdi. Ses kaydı, Paris’teki bir arşivde, 1 Mart 2008’de bulundu. Tarihçi David Giovanni, Paris’teki bu arşivde bir ses kaydı olduğunu öğrenince kaydı incelemek üzere Paris’e gitti. Kaydı inceledikten sonra FirstSounds grubuyla iletişim kurdu ve uzmanlarıyla birlikte çalışıp bilgisayar teknolojisini kullanarak 27 Mart 2008’de anlaşılır şekilde dinlenebilen bir sese dönüştürebildi. Kayıt edilen ses kimliği bilinmeyen bir bayan tarafından söylenen, “Au Clair de la Lune” adlı bir Fransız halk şarkısıydı. Şarkı 10 saniye sürüyordu.
Parisli Edouard-Leon Scott de Martinville’in ilk ses kaydı beş aşamalı bir kurtarma operasyonuyla anlaşılır ve dinlenebilir bir hâle getirildi. Bütün aşamalarda alınan sonuçlar art arda bir videoda birleştirildi. Bu videoda öncelikle tarihteki ilk ses kaydının günümüze ulaşan ve pek anlaşılır olmayan orijinal hâli çalındı. İkinci olarak bu orijinal kayıt gürültüden arındırıldı. Üçüncü olarak ses gerilip esnetilerek çalma hızı artırıldı. Çünkü kayıt yapılırken elle çevrilen merdane, olması gerekenden yavaş çevrildiği için kayıt orijinal hızında daha ağır-yavaş bir çalma hızına sahipti. Ayrıca elle çevrildiği için bütün bölümler aynı hızla çalmıyordu. Böylece bu aşamada sesin bütün bölümleri aynı kayıt ve çalma hızına ulaştırıldı. Dördüncü olarak sesin tonu ayarlanıp doğal sese yaklaştırılmaya çalışıldı. Beşinci ve son olarak da ses uyumu sağlanıp yankı önlenerek ses stereo hâle getirildi.
Gelelim Thomas Edison’un ilk olduğu sanılan ses kaydına. Bu kayıt, Martinville’in kaydından yaklaşık 17 yıl sonra yapıldı. 1877 yılında Thomas Edison Fonograf adını verdiği icadıyla ses kaydedip sonra da dinlemeyi başardı. Edison’un icadı ses titreşimlerini, döner bir silindire sarılmış bir kalay folyoya izler hâlinde kaydediyordu. Edison cihazını denemek için önce ahizeye “Merhaba” diye seslenmiş, folyoyu bir diyaframa bağlı bir iğnenin altından geçirdiğinde, aynı sözcüğün yinelendiğini işitmişti. Thomas Edison’un yaptığı ilk ses kaydı ise “Marry had a little lamp” adlı bir çocuk şarkısıydı.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi?
« Posted on: Şubat 29, 2020, 12:41:34 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? e-book, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? programı, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? oyunları, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? e-kitap, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? download, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? hikayeleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? resimleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? haberleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? yükle, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? videosu, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? şarkı sözleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? msn, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? hileleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? scripti, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? filmi, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? ödevleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? yemek tarifleri, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? driverları, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? smf, Insan Sesini Kayıt Etmek Ilk Kimin Fikriydi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mp3 Lerin Sesini Arttırma
Program Anlatımları
By.CeZa 6 2235 Son Mesaj Nisan 29, 2009, 03:42:12 ÖS
Gönderen : ByMai
Cep'inize Silah Sesini Koy « 1 2 »
Midi,Waw,Amr
xxRuzqaRxx 17 7191 Son Mesaj Eylül 25, 2012, 08:36:50 ÖS
Gönderen : WhySoSerious
Kes Sesini Yüreğim
Aşk'a Dair
Asortik Hatun 3 644 Son Mesaj Haziran 26, 2009, 03:36:03 ÖÖ
Gönderen : CeRos
Çocuğunuz Olsa Kimin Adını Koyardınız Veya Varsa Kimin Adını Verdiniz? « 1 2 »
Anketler
mnıl 10 1263 Son Mesaj Mayıs 21, 2013, 07:48:04 ÖS
Gönderen : mnıl
2013 - 2014 Aöl Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenileme Başladı
Genel Konular
imge34 0 797 Son Mesaj Eylül 22, 2013, 07:16:09 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular