0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Inkarcilarin Çaresizliği  (Okunma Sayısı: 476 Kere Okundu.)
« : Ağustos 09, 2009, 02:03:37 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


İnkarcı o gün kendisinden her isteneni yapmak ister ama başaramaz; gücü kuvveti alınmıştır. Secdeye davet edildiğinde secde etmek ister ancak bunu bile başaramaz. Tıpkı insanın kabus görürken bir şeyi yapmak isteyip de yapamaması bağırmak isteyip de sesinin çıkmaması gibi. Eli ayağı tutmaz hale gelir. Korku dehşet ve çaresizlikten adeta felç olmuştur:

Ayağın üstünden (örtünün) açılacağı ve onların secdeye çağrılacakları gün artık güç yetiremezler. Gözleri 'korkudan ve dehşetten düşük' kendilerini de zillet sarıp-kuşatmış. Oysa onlar (daha önce) sapasağlam iken secdeye davet edilirlerdi. (Kalem Suresi 42-43)

Kafirin secdeye davet edilmesinin amacı onun bunu dünyadayken yapmamasından dolayı üzüntü ve pişmanlığının artması bir daha da sonsuza kadar ne kadar çok istese de bunu yapıp telafi etmesinin imkansız olduğunu görmesi bunun keder ve ümitsizliğini ebediyen içinde taşıması içindir.

Kuran'da mahşer günü müminlerin ve kafirlerin nasıl bir çehreye sahip olduklarından da haber verilir. Müminlerin içlerindeki coşku yüzlerine yansımış ışıl ışıl bakmaktadırlar. İnkarcılar ise yaptıkları nankörlüğün ve akılsızlığın farkına varır ve kendilerine isabet edecek azabı beklerler. Müminlerin coşkulu ışıltılı ifadelerine karşılık onların yüzlerine karartı ve pislik çökmüştür:

Hayır; siz çarçabuk geçmekte olanı (dünyayı) seviyorsunuz. Ve ahireti terkedip-bırakıyorsunuz. O gün yüzler ışıl ışıl parlar. Rablerine bakıp-durur. O gün öyle yüzler vardır ki kararmış-ekşimiştir. Kendisine beli büken işlerin yapılacağını anlamaktadır. (Kıyamet Suresi 20-25)
CEHENNEMİN GÖSTERİLİŞİ
Genellikle ahirette cehennemle yalnızca inkarcıların muhatap olacağı sanılır. Oysa bu ancak kısmen doğrudur. Meryem Suresi'ndeki ayetler mümin ya da kafir tüm insanların cehennemin çevresinde diz çökeceğini haber vermektedir:

İnsan demektedir ki: "Ben öldükten sonra mı gerçekten diri olarak çıkarılacağım?" İnsan önceden hiçbir şey değilken gerçekten bizim onu yaratmış bulunduğumuzu (hiç) düşünmüyor mu? Andolsun Rabbine biz onları da şeytanları da mutlaka haşredeceğiz sonra onları cehennemin çevresinde diz üstü çökmüş olarak hazır bulunduracağız. Sonra her bir gruptan Rahman'a karşı azgınlık göstermek bakımından en şiddetli olanını ayıracağız. Sonra biz ona girmeye kimlerin en çok uygun olduğunu daha iyi biliriz. Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. Bu Rabbinin kesin olarak üzerine aldığı bir karardır. Sonra takva sahiplerini kurtarırız ve zulmedenleri diz üstü çökmüş olarak bırakıveririz. (Meryem Suresi 66-72)

Ayetlerden anlaşıldığı gibi mahşer günü tüm insanlar "cehennemin çevresinde diz üstü çökmüş olarak" hazır bulundurulacaklardır. Tüm insanlar mümin ya da kafir cehennemin korkunç uğultusuna ve içindeki akıl durdurucu görüntülere şahit olacaklardır. Ancak sonra müminler kurtarılır ve kafirler diz üstü çökmüş olarak bırakılır. Daha sonra da cehennemin içine atılırlar.

Müminlerin de o topluluk içinde olmalarının hikmetlerinden birinin Allah'ın azametini daha iyi kavramaları ve O'na şükretmeleri olduğu düşünülebilir. Cehennem ortamını yakından gören mümin Allah'ın kendisine verdiği imanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu iyice kavrar. Çünkü şahit olduğu cehennem o kadar korkunçtur ki yalnızca o azaptan kurtulmuş olmak bile insan için büyük bir mutluluktur.

Mümin cehenneme şahit olmakla kıyas yapma imkanına sahip olur. Böylece insana verilecek en güzel nimetleri barındıran içinde ebedi kalacağı cennetin değerini daha iyi anlar. Dünyada da acıdan kurtulmak büyük bir nimettir. Örneğin dağ başında soğuktan donma tehlikesi geçiren biri için içinde ateş yanan köhne bir baraka o an için en lüks otel odasından daha güzeldir. Günlerce yemek yememiş birisi için kuru bir ekmek normal zamanda yiyeceği en mükellef ziyafetten daha lezzetli gelir. Acının sona ermesi başlı başına büyük bir sevinç neşe huzur ve dolayısıyla şükür kaynağıdır.

Cehennemi yakından görüp ondan kurtulan mümin işte bu sevince ulaşır. Bir de bunun üzerine cennet ile ödüllendirilmesi Kuran'da sözü edilen "felah"ı (büyük kurtuluş ve mutluluk) eksiksiz bir biçimde tadmasını sağlar. Var olan en büyük azabı gördükten sonra cennete girip hayal gücünün alamayacağı nimetlere kavuşan mümin cennetin değerini çok iyi bilir. Geri kalan sonsuz hayatı boyunca da cehennem ortamını hiç unutmaz bu sayede cennetten aldığı zevk aynı oranda fazlalaşır.

Mahşer gününde insanlar Araf (burçlar) üzerinde bulunan mümin ve kafirleri yüzlerinden tanıyan kimselerin şu sözleriyle karşılaşırlar:

İki taraf arasında bir engel ve burçlar (A'raf) üstünde hepsini yüzlerinden tanıyan adamlar vardır. Cennete gireceklere: "Selam size" derler ki bunlar henüz girmeyen fakat (girmeyi) 'şiddetle arzu edip umanlardır.' Gözleri cehennem halkından yana çevrilince: "Rabbimiz bizi zalimler topluluğuyla birlikte kılma" derler.

Burcun üstündeki adamlar kendilerini yüzlerinden tanıdıkları (ileri gelen birtakım) adamlara seslenerek derler ki: "Ne (güç ve servet) toplamış olmanız ne büyüklük taslamanız (istikbarınız) size bir yarar sağlamadı. Kendilerine Allah'ın bir rahmet eriştirmeyeceğine yemin ettiğiniz kimseler bunlar mıydı? (Cennettekilere de) Girin cennete. Sizin için korku yoktur ve mahzun olmayacaksınız." (A'raf Suresi 46-49)

Artık yaratılmışların en hayırlıları olan müminler (Beyyine Suresi 7) ile yaratılmışların en aşağılığı (Beyyine Suresi 6) olan inkarcıların birbirlerinden sonsuza kadar ayrılmaları vaktidir. Ayırma günü Kur'an'da şöyle belirtilmiştir.


İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.162


View Profile
Re: Inkarcilarin Çaresizliği
« Posted on: Ekim 22, 2020, 06:58:54 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Inkarcilarin Çaresizliği e-book, Inkarcilarin Çaresizliği programı, Inkarcilarin Çaresizliği oyunları, Inkarcilarin Çaresizliği e-kitap, Inkarcilarin Çaresizliği download, Inkarcilarin Çaresizliği hikayeleri, Inkarcilarin Çaresizliği resimleri, Inkarcilarin Çaresizliği haberleri, Inkarcilarin Çaresizliği yükle, Inkarcilarin Çaresizliği videosu, Inkarcilarin Çaresizliği şarkı sözleri, Inkarcilarin Çaresizliği msn, Inkarcilarin Çaresizliği hileleri, Inkarcilarin Çaresizliği scripti, Inkarcilarin Çaresizliği filmi, Inkarcilarin Çaresizliği ödevleri, Inkarcilarin Çaresizliği yemek tarifleri, Inkarcilarin Çaresizliği driverları, Inkarcilarin Çaresizliği smf, Inkarcilarin Çaresizliği gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 10, 2009, 04:00:12 ÖS »

[*KaRMaKaRıŞıK*]
*
Üye No : 8763
Yaş : 29
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 492
Mesaj Sayısı : 3.483
Karizma = 4115


teşkkürler güzel hikayedi.
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2009, 08:31:48 ÖS Gönderen : [SweeT-WitcH] »

Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece, kaçtığın her yer cehennemdir.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular