0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Incirlik Üssü Ve Tarihi  (Okunma Sayısı: 502 Kere Okundu.)
« : Mayıs 19, 2013, 11:32:07 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


İncirlik Üssü ve Tarihi

İncirlik Üssü

*II. Dünya Savaşı'nın galiplerinden Sovyetler Birliği'nin diktatörü Stalin, Kars/Ardahan ve Boğazlar'da üs kurma hakkı talep edince, Türkiye 1948'de Marshall yardımı almaya ve 1951 yılında NATO'ya girmeye mecbur kaldı.

*Stalin'in üs isteğinden hemen sonrasında Türk-Amerikan diplomatik ilişkileri hızlanmaya başladı. Türkiye'yi, Sovyetler'e kaptırmak istemeyen Amerika, Stalin'in üs talebinin hemen ardından aradığı fırsatı bulmakta gecikmedi.

*Washington'da vefat eden Türkiye'nin Amerika Büyükelçisi Münir Ertegün'ün cenazesinin Türkiye'ye gönderilmesi gerekiyordu. Amerika bunun için donanmasının en gözde zırhlısını Missouri'yi görevlendirdi. Japonya'nın teslim antlaşması da döneminin en büyük zırlısı olan bu gemide imzalanmıştı. 1 Nisan 1946 günü Missouri Zırhlısı Cebelitarık Boğazı'ndan Akdeniz'e girdi. Washington'da ölen Türkiye Büyükelçisi Münir Ertegün'ün cenazesini Türkiye'ye getiriyordu. Zırhlının süvari kaptanı Rascol H. Hillenkolt'un yanında Truman'ın özel temsilcisi Alexander Weddel de vardı.

*İstanbul'da ise konukları iyi ağırlamak için hummalı bir çalışma sürmekteydi. PTT, Missouri için seri bir hatıra pulu bastırmış, Tekel ise piyasaya Missouri adında bir sigara çıkartmıştı. Gazeteler bütün sayfalarını Missouri'nin ziyaretine ayırmıştı. Gemi Dolmabahçeye yanaşacağı için Karaköyden Beşiktaş'a kadar bütün evler aynı renge boyandı. Taksim alanında ampullerden kocaman bir Missouri maketi yapılmış, geceleri ışıl ışıl yanmaktaydı. Ayrıca camilerin minarelerine İngilizce "Well Come Missouri" yazan mahyalar asıldı.

*İstanbul'un hem valisi hem de belediye başkanı olan Lütfü Kırdar, Taksim Belediye Salonu'nda Amerikan Başkanı'nın özel temsilcisi ve gemi komutanları onuruna büyük bir ziyafet düzenlemek için çalışmalar yapıyordu. Ankara'dan gelen bir emirle konukların Dolmabahçe Sarayı'nda ağırlanması daha daha uygun görülerek hazırlıklar saraya kaydırıldı.

*5 Nisan 1946 Cuma sabahı Missouri Zırhlısı Dolmabahçe önünde demirledi. On binlerce İstanbullu ünlü zırhlıyı ve Amerikan askerlerini görebilmek için Dolmabahçe önüne gelmişti. Elçi'nin cenazesi kimsenin umurunda olmamıştı. Bu nedenle, ne zaman nasıl çıkartılıp nereye götürüldüğünü kimse göremedi. Ortalık bayram yeri gibiydi. Bu arada Amerikan başkanının özel temsilcisi ve komutanlar zırhlıdan çıkarak onurlarına düzenlenen yemeğe gitti. Truman'ın özel temsilcisi Weddel, Dolmabahçe Sarayı'ndaki yemekten sonra Milli Şef İsmet İnönü ile görüşmek üzere Ankara'ya hareket etti.

*Missouri Zırhlısı, 9 Nisan 1946 günü İstanbul'dan ayrıldı. Ancak yapılan antlaşma uyarınca daha fazla sayıda Amerikan askeri, uzmanı ve personeli Türkiye'ye gelecekti.

*Türkiye NATO'ya üye olduktan sonra ülkemizdeki Amerikalı asker ve uzman sayısı 30 bine ulaştı.

*Marshall Yardımı ve NATO görevleri nedeniyle Türkiye'de bulunan Amerikalılar, 1950-1970 yılları arasında Türk bayrağına ve Atatürk'e hakaret başta olmak üzere ırza geçmek, kaçakçılık, adam öldürmek, esrar satmak gibi sayısız suç işlemiş, ancak bu suçların hiç birisinden ceza almamışlardır.

*İkili antlaşmalar gereğince, Amerikalılar görev başındayken Türk polisi onlara müdahale edemiyor...

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Incirlik Üssü Ve Tarihi
« Posted on: Eylül 25, 2020, 06:42:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Incirlik Üssü Ve Tarihi e-book, Incirlik Üssü Ve Tarihi programı, Incirlik Üssü Ve Tarihi oyunları, Incirlik Üssü Ve Tarihi e-kitap, Incirlik Üssü Ve Tarihi download, Incirlik Üssü Ve Tarihi hikayeleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi resimleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi haberleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi yükle, Incirlik Üssü Ve Tarihi videosu, Incirlik Üssü Ve Tarihi şarkı sözleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi msn, Incirlik Üssü Ve Tarihi hileleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi scripti, Incirlik Üssü Ve Tarihi filmi, Incirlik Üssü Ve Tarihi ödevleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi yemek tarifleri, Incirlik Üssü Ve Tarihi driverları, Incirlik Üssü Ve Tarihi smf, Incirlik Üssü Ve Tarihi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Incirlik Üssü'nde Ufo Görüntülendi
Güncel Haberler
sanane_61 0 311 Son Mesaj Kasım 06, 2013, 06:47:14 ÖS
Gönderen : sanane_61
Başbakanlık 'tan Incirlik Açıklaması
Güncel Haberler
imge34 0 271 Son Mesaj Ekim 13, 2014, 03:45:59 ÖS
Gönderen : imge34
Incirlik Üssü Abd'nin Işid Operasyonunda Kullanılacak
Güncel Haberler
SaviorAngel 0 344 Son Mesaj Mart 15, 2015, 01:40:38 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Incirlik'e Alman Uçakları Geliyor
Güncel Haberler
derinfener 0 257 Son Mesaj Kasım 30, 2015, 05:13:47 ÖS
Gönderen : derinfener
Almanya'dan Incirlik Üssü’yle Ilgili Yeni Talep
Güncel Haberler
-Trinity- 0 435 Son Mesaj Nisan 27, 2016, 08:15:44 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular