Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ilk Ezan  (Okunma Sayısı: 367 Kere Okundu.)
« : Mayıs 22, 2010, 03:53:25 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161


Hicretin birinci yılına kadar namaz için ezân okunmazdı. Müslümanlar az ve toplu bir halde bulundukları için böyle bir ihtiyaç da hissedilmemekteydi. Namaz vakti gelince(Essalâtü Esselâtü). Ya'ni''Namaza Namaza''diye çağırıp ve bununla yetinirlerdi. Hicretten sonra müslümanlar çoğalmaya başladığından artık (Essalatü) diye çağrılması maksadı temin etmiyor şehrin her tarafından işitilmiyordu. Bundan sonra namaz vakitlerini bildirecek bir vasıtaya ihtiyaç vardı.Kimisi çan çalarak bildirelim dedi. Resûlullah Efendimiz:
İlk EzaN
''O Nâsârâ'ya (Hıristiyanlara) mahsustur'' buyurdu. Bazıları boru çalsak dediler Peygamber Efendimiz:

''O da Mûsevilere mahsustur''buyurdu. Abdullah bin Zeyd hazretleri bir rüyâ görmüştü. Sıra ile üç gün tekerrür eden bu rüyâsını üçüncü gün sabahı Resûlullah Efendimizin huzurunda şöyle anlattı:

Yeşil bir şal ve peştemal bağlamış eline çan almış bir kişi gördüm. Ona sordum:

-Elindeki çanı satar mısın?

-Ne yapacaksın?

-Namaz vakitlerini bildirmek için çalacağım. Bunun üzerine o zat:

-Ben sana daha hayırlısını tarif edeyim deyip Kıbleye karşı durdu ve yüksek sesle (Ezân)ın mübârek kelimelerini okudu.Biraz durduktan sonra aynı kelimeleri tekrar ederek sonuna doğru(kad kâmetis'salâtü) cümlesini ilâve etti.Bunun üzerine Resûlullah Efendimiz emir buyurdular:

-''Rüyâ haktır. O kelimeleri Bilâl'e öğret okusun!''

Hazret-i Bilâl de bu kelimeleri öğrenip Mescid-i şerifin yanında bulunan yüksek bir dama çıkarak ilk ezânı okudu. Hazret-i Ömer ezân sesini işitince koşa koşa Resûlullah Efendimizin huzuruna geldi. Hazret-i Bilâl'in söylediği kelimeleri aynen rüyâsında gördüğünü arz etti. O gece Eshâb-ı kirâmdan bir kısmı da aynı rüyâyı görmüşlerdi

İşte o günden itibaren her namaz vakti ezân okunması sünnet oldu.
__________________

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Ilk Ezan
« Posted on: Ocak 26, 2020, 03:57:28 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ilk Ezan e-book, Ilk Ezan programı, Ilk Ezan oyunları, Ilk Ezan e-kitap, Ilk Ezan download, Ilk Ezan hikayeleri, Ilk Ezan resimleri, Ilk Ezan haberleri, Ilk Ezan yükle, Ilk Ezan videosu, Ilk Ezan şarkı sözleri, Ilk Ezan msn, Ilk Ezan hileleri, Ilk Ezan scripti, Ilk Ezan filmi, Ilk Ezan ödevleri, Ilk Ezan yemek tarifleri, Ilk Ezan driverları, Ilk Ezan smf, Ilk Ezan gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular