Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ilişkiniz Arada Mı Kaldı?  (Okunma Sayısı: 413 Kere Okundu.)
« : Aralık 14, 2011, 07:53:16 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55161Belli bir süredir devam eden duygusal ilişkilerde kişinin kendisine ‘bu ilişkiden emin miyim?’ sorusunu sıklıkla sorması ‘arada kalmış’ bir ilişki içinde olduğunu gösterebilir. ‘Arada kalmış’ bir ilişki; kısa süre önce başlamış ya da uzun yıllardır devam eden veya evlilik planlarının yapıldığı hatta evlilik aşamasındaki bir ilişki olabilir. Sürekli çatışma yaşamak bir kenara görünürde keyifli zaman geçirilen kişilerin birbirlerini ‘az çok uygun’ bulduğu ilişkilerde bile alttan alta ‘emin olamama tedirginlik sıkıntı’ yaşanıyorsa arada kalmış bir ilişkiden söz edilebilir. Arada kalmış ilişkilerin genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

TUTARSIZLIK: Arada kalmış ilişkilerdeki duygu düşünce ve davranışlarda ahenksizlik ve tutarsızlık vardır. İlişkiden emin olmanın vereceği huzur ve derin mutluluk hissi yerine; yüzeysel ve zorlama yaşanan keyifli anlar ve ani çöküşler düşünsel-duygusal paylaşımın yetersizliğinden oluşan ‘sıkılma’ gibi duygu-durumlar yaşanır. İlişki spontan bir şekilde akmıyordur; tartışmalarla veya sürekli faaliyetler (geziler vs) planlayarak ilişkiyi siz (biriniz veya ikiniz birden) sürüklüyorsunuzdur.

‘ZORLAMA’ ROMANTİZM: Arada kalmış ilişkilerde (bir taraf veya her iki taraf için) bir ilişkide beklenebilecek temel jestler yapılırken zorlanılır ‘unutarak’ yapılmaz veya sanki bir görevmiş hissi vererek rutine bağlanır. Özen göstermiyorsa durumu normalleştirmeye çalışırsınız (örneğin; “el ele tutuşmayı sevmemesi normal” veya “her hafta sonu buluşmaya bence de gerek yok” gibi…). Rutine bağlanan jestler ise sıkıntı verir. Her iki durumda da aslında işlerin yolunda gitmediğini hissedersiniz.

BAŞKASINA YAKIŞTIRMAK: Yanlış bir yapbozun parçalarını zorla birbirine eklemeye çalışmak gibi arada kalmış bir ilişkideki kişiler de (biri veya ikisi; kendini ona veya onu kendine) birbirlerine tam olarak yakışmadıklarını hissederler. ‘Birini kendine yakıştırmak’ o kişinin yüz-vücut ifadesinden değer yargılarından davranışlarından ve bunlarla oluşan duygulardan etkilenebilir. O kişiyi beğenseniz bile sanki olması gereken yer sizin yanınız değildir.

GELECEK HAYALLERİ: O kişinin annelik/babalık için yetersiz olduğunu düşünmeyebilirsiniz de kendi çocuğunuzun anne/babası olarak içinize sindiremezsiniz. Onu yaşlılığınızda birlikte yaşayacağınız birbirinize bakmak zorunda kalabileceğiniz zamanların hayaline bir türlü oturtamazsınız; sabır emek ve güçlü sevgi gerektiren fedakârlıklara yeterince motive olamayacağını düşünürsünüz.

ÇEVRE VE İLİŞKİLER: Arada kalmış ilişkilerde birbirinizin arkadaşlarıyla görüşmeye (biriniz veya ikiniz birden) gönülsüz olursunuz. Başkalarının yanında abartılı bir ilgi sergileyip yalnızken soğuk olmak veya başkalarının yanında sanki hiç birliktelik yaşanmıyormuş hissi verecek kadar kopuk olmak...gibi. Bunlar o ilişkiye ait olma hissinin yapay bir şekilde zorlanmasından başkalarının yanında maskelenemeyecek kadar yetersiz (saygı sevgi tutku) duyguların olmasından kaynaklanabilir.

ARADA KALMIŞ İLİŞKİYE NEDEN ISRARLA DEVAM EDİLİR?

1- ‘Uygunluk’ kriteri: ‘Birbirimize ailevi-mesleki-eğitim yönlerinden o kadar uyuyorduk ki…’ diye düşünen bir kişi (veya çift) ilişkinin ayrıntılarında gizlenen ve ilişkiyi ‘arada bırakan’ özellikleri azımsayabilir. Karşılıklı uygunluk düzeyinin fazla olmasına rağmen taşlar bir türlü yerine oturmuyorsa aslında önemli olan ancak önemsizleştirmeye çalışılan ayrıntılar alttan alta o ilişkinin temellerini çürütebilir. Bu ayrıntılar çift arasında açıklıkla ele alınmalıdır.

2- ‘O benim kısmetim’ kodlaması: Kişiler kendi beklentilerini duygularını değer yargılarını azımsayıp ‘sihirli bir zaman diliminde’ karşılarına çıkan kişinin ‘o kişi’ olduğu düşüncesine saplanırlarsa arada kalmış bir ilişkiyi sürdürmekte ısrar edebilirler. O ilişkiyi duygusal yakınlık hissi/değer yargılarındaki uyuşma vb. konularında değerlendirmeden sadece ‘tam da beklediğim zamanda karşıma çıktı yaşım ilerlemeden zaman kaybetmeyeyim’ düşüncesine dayanılırsa iteklenen bir ilişkide daha fazla zaman kaybedilir.

3- ‘Ben bırakmam o bıraksın’ kodlaması: Arada kalmış bir ilişkide beğeni düzeyi daha az olan kişi karşı tarafın ilgisine alışıyorsa ve bundan bir tür ego-tatmini yaşıyorsa ilişkiyi akışına bırakarak ‘ben bırakmam ne olursa zamanı gelince olur’ diyebilir. Kadınlarda daha sıklıkla gözlenen ‘kadın erkeği bırakırsa gelecekte yalnız kalır ve bu yalnızlık onun suçu olur’ kültürel kodlamasıdır; bu arada kaldığı bilinen bir ilişkinin ısrarla sürdürülmesine yol açabilir.

4- Duygusal olgunlaşmanın yetersizliği: Duyguların yeterince olgunlaşmadığı durumlarda karşımızdaki kişinin bize nasıl davrandığı bizim ona hangi duyguları niye hissettiğimiz gibi konuları derinlemesine irdelemeyiz. Onun görüntüsünü beğenmiş olabiliriniz ve hissettiğiniz tutku duygusunu ‘aşk’ olarak yorumlayarak size olan duygu ve davranışlarındaki kopuklukları görmezden gelmeye çalışabilirsiniz. ‘Sevgi/aşk/beğeni/değer yargıları’ konusunda duygusal olgunlaşmamız ilerledikçe ve kişisel senaryolarımızın farkına vardıkça duygusal ilişkilerde bu tür 'takılmalar' yaşama olasılığımız azalır.

5- Kişisel senaryolar: Kişinin yeterince motive olamadığı bir ilişkiden çıkamaması ‘kendini feda et ama başkalarını asla üzme’ şeklinde gelişmiş kişisel senaryosuyla ilişkili olabilir. 'Kurtarıcı' rolünü farkında olmadan benimsemesi de diğer olasılıktır. Karşı tarafın ilgisinin yetersiz olduğunu hissetmesine karşın o ilişkiyi ısrarla sürdüren bir başka kişi ise ‘benim bir ilişkide o kadar da mutlu olmama gerek yok’ gibi bir kişisel senaryoda takılmış olabilir. Bu kişinin duygusal ilişkilerinde kendini tanımladığı rol ‘kurban’ olabilir. Erken yaşlarda ciddi ayrılıklar yaşamış olanlar veya ebeveynleriyle bağımlılık ilişkileri sürenler de arada kalmış ilişkilerden kopmakta zorlanabilirler.

NE YAPMALI?

İlişkinizin arada kalmış olup olmadığını anlamak zamanla veya ani gelişen olaylarla duyguların netleşmesi ile gerçekleşebilir. İlişkinin bütününü ve ilişkilerdeki benzer tutumlarınızı değerlendirmek için psikoterapiden faydalanabileceğiniz gibi ‘gerçekten onu mu istiyorum bu ilişkiyi sürdürmeyi bir ‘başarı’ olarak kabul edip hırs haline mi getirdim yoksa yalnız kalmaktan mı korkuyorum’ gibi sorulara cevap aramak işe yarayabilir.
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2011, 07:53:44 ÖS Gönderen : Mavi_Kiyamet »

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Ilişkiniz Arada Mı Kaldı?
« Posted on: Şubat 28, 2020, 09:34:55 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? e-book, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? programı, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? oyunları, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? e-kitap, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? download, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? hikayeleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? resimleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? haberleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? yükle, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? videosu, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? şarkı sözleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? msn, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? hileleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? scripti, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? filmi, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? ödevleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? yemek tarifleri, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? driverları, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? smf, Ilişkiniz Arada Mı Kaldı? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Arada
Şiir Köşesi
dreamily 0 543 Son Mesaj Eylül 05, 2008, 05:05:13 ÖS
Gönderen : dreamily
Arada Kaldin
Şiir Köşesi
Sairfilmenam 2 630 Son Mesaj Kasım 14, 2009, 09:17:34 ÖÖ
Gönderen : kFi
Ilişkiniz Ne Kadar Ciddi ?
Kadınca
Mavi_Kiyamet 2 691 Son Mesaj Nisan 22, 2012, 05:04:36 ÖS
Gönderen : ecre
Ilişkiniz Için Aşk Tavsiyeleri
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 490 Son Mesaj Aralık 08, 2011, 05:25:52 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Ilişkiniz Için Çabalayın
Aşk'a Dair
Mavi_Kiyamet 3 597 Son Mesaj Kasım 02, 2013, 03:55:49 ÖS
Gönderen : CCorax


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular