Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması.  (Okunma Sayısı: 696 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2012, 06:54:00 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 866221789 Yılında Tahta Çıkan III.Selim, Nizam-ı Cedit adı verilen askeri alanda ıslahata gitmek istemiştir.Sebebi ise o dönemde;
Yeniçeriler'in disiplinsizliği ve ocak devlet içindir anlayışı yerinde devlet ocak içindir anlayışını benimsemişlerdir.Sizde hatırlayacaksınız ki Yeniçeriler'in işi sadece askerlik olması gerekiyordu.Yeniçeriler bu dönemde başka mesleklerde icra ediyorlardı.Savaş olmadığından ganimet elde edilmediğinden ocakta dağınıklık ve disiplinsizlik söz konusuydu.Halktan zorla vergi toplamak, devlet adamlarını işlerine ters geldiği durumda infaz etmek, ve hazineden sürekli altın talep etmek ve almaları o dönem için büyük bir eziyetti.

1450-1570 Yıllarına baktığımızda Yeniçeriler korkulan asker birimleri arasındaydı.Halka bağlılığı ve kaybedecek bir şeyi olmayan asker kitlesi olarak devlete büyük ganimetler kazandırmışlardır.
Lakin bu dönemde yeniçerilerin sayısı oldukça fazla olmasına rağmen savaşlarda hiç bir şekilde başarı sağlayamıyorlardı.Çünkü gerçek yeniçeriler 1658 yılında ocağa isteyenin girmesi maddesinden sonra son bulmuştu.İsmin görkemini haketmeseler de bir süre ekmeğini yemişlerdir.

Nizam-ı Cedit ordusunu kurmak istemesindeki en büyük neden o zaman için yeniçerileri ıslahat etmek yada kaldırmak mümkün olmadığından batı tarzındaki bu orduyu kurmaya karar vermişti.
Orduya hazineden özel bütçe hazırlayan Selim, Aynı zamanda avrupadan getirdiği komutanlar aracığı ile eğitim almalarını sağlamıştır.

Yeniçeriler hazine payın başka ordu için harcandığını duyduklarında Bu selimin sonu olmuştu...
III.Selim'i tahttan indirerek öldürmüşlerdir.Bu isyanın adı da Kabakçı Mustafa isyanıdır.

Selim öldürüldükten sonra IV. Mustafa’yı Padişah ilan ettiler.


İsyan sonrasında reformcu devlet adamlarının bir kısmı öldürülmüş, bazıları görevlerinden uzaklaştırılmış,
bir bölümü de Tuna Cephesi Komutanı ve Rusçuk Ayanı Alemdar Mustafa Paşa’ya sığınmıştı. Alemdar Mustafa Paşa, Nizam-ı Cedit’i açıktan destekleyen ve batılılaşma yanlısı tavırlarıyla bilinen bir devlet adamıydı.

Ayaklanmayı haber aldıktan sonra kuvvetleriyle birlikte İstanbul’a gelen ve bir süre sonra duruma hâkim olmayı başaran Alemdar, III. Selim’in öldürülmesine engel olamamış ancak Şehzade Mahmut’u kurtararak bir müddet sonra IV. Mustafa’nın yerine tahta çıkmasını sağlamayı başarmıştı.

II. Mahmut tahta geçtikten sonra Alemdar Mustafa Paşa da sadrazam oldu.
II. Mahmut Yeniçerileri 1821 yunan ayaklanmasında göstermiş oldukları başarısızlıktan sonra ücret talep etmeleri, savaşmadan meydanları terketmeleri ve buna karşın hazineden pay talep etmeleri bardağı taşıran son damla olmuştur.Babasının ölümünün de sebebi olan yeniçerileri kaldırma kararı iyice kesinleşmişti.Bunun deniyen tüm padişahların ölmesi durumun ne kadar kritik olduğunu açıkca ortaya koymaktadır.

Sultan II. Mahmud Yeniçeri ocağına karşı birtakım tedbirler almaya başladı. Yeniçerilerin, Avrupa orduları gibi eğitilmeleri gerektiğini düşünüyordu, bu amaçla "eşkinci" adlı yeni bir askeri örgüt kurulmasını emretti. Bu yeni eğitimi istemeyen Yeniçeriler, At meydanında toplanarak gösteri yaparak ayaklandılar. Babıali’ye saldırarak altı bin kese para aldılar.

Sadrazam Selim Paşa, vezirleri, din adamlarını, humbaracı, lağımcı, topçu ve donanma mürettebatını topladı; sancağı çıkartarak ocakla savaşılacağını bildirdi. Devlet memurları İstanbul sokaklarında dolaşarak halkı sancak altında toplamaya başladı. Bunun üzerine Yeniçeri tellaları, ocakseverleri ayaklanmaları için uyardı. Hazırlıklarını tamamlayan sadrazam, Sultan Ahmed Camii’ni karargah yaparak halka silah dağıttı. Beyazıt ve Divanyolu’nu tutan yeniçeriler, çarpışma başlayınca At meydanına çekildiler ve kapıyı kapattılar. Sadrazam Selim Paşa meydan kışlasını çevirerek top ateşine tutturdu. Ateş sonucunda meydan kapısının bir kanadı kırıldı. Kapının öbür kanadını da kıran halk Yeniçerilerin üzerine saldırdı. Yeniçeriler kışla ve tekkeye sığındılar. Top ateşi sonrasında kışla birkaç saatte, içindeki yeniçerilerle birlikte yakılıp yıkıldı.

Ele geçirilen elebaşları sadrazam tarafından yargılanarak boğduruldu ve cesetleri Sultanahmed Meydanı’ndaki Çınaraltı’na gömüldü.Muharebe sonrasında haliç kıyısı ve kızıl renge bürünmüş olduğu belirtilmekte.

II. Mahmud daha sonra Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığını, bir fermanla halka bildirdi.

Bu şekilde yeniçerilere son verilmiş oldu...

SAYGILARIMLA...

ALİ TUĞRUL ÖZTÜRK


İLETİŞİM: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

KAYNAK: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

ARSLAN, Ali, Efendi ve Uşak, Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri, İstanbul 2010, Paraf Yayınları.
BERKES, Niyazi, Türkiye’de Çağdaşlaşma, (Yayına Hazırlayan: Ahmet Kuyaş), İstanbul 2002, Yapı Kredi
Yayınları.
GÖZÜBÜYÜK, A. Şerif – KİLİ, Suna, Türk Anayasa Metinleri – Sened-i İttifak’tan Günümüze, İstanbul
2006, Türkiye İş Bankası Yayınları.
KARAL, Enver Ziya, Osmanlı Tarihi, Cilt: V, Ankara 1983, Türk Tarih Kurumu Yayınları.
Koçi Bey Risalesi, (Sadeleştiren: Zuhuri Danışman), Ankara 1985, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması.
« Posted on: Nisan 01, 2020, 01:47:42 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. e-book, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. programı, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. oyunları, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. e-kitap, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. download, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. hikayeleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. resimleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. haberleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. yükle, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. videosu, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. şarkı sözleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. msn, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. hileleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. scripti, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. filmi, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. ödevleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. yemek tarifleri, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. driverları, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. smf, Iı.mahmut'un Intikamı - Yeni Çeri Ocağının Kaldırılması. gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 02, 2012, 05:40:03 ÖS »
Avatar Yok

meryem81
*
Üye No : 118679
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 121
Karizma = 0


Alemdar Mustafa Paşanın sonu ne olmuştur peki?
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Yeniçeri Ocağının Kaldırılması
Tarih
FeMoX 3 795 Son Mesaj Mayıs 02, 2008, 10:46:33 ÖS
Gönderen : [MasaL]
Yeni Çeri Hakkında Bilgi
Tarih
seyyah 0 799 Son Mesaj Temmuz 11, 2008, 11:43:49 ÖS
Gönderen : seyyah
Kısa Mahmut Otu Ve Kısa Mahmut Otunun Faydaları
Şifalı Bitkiler
elze 0 862 Son Mesaj Şubat 10, 2012, 10:24:13 ÖÖ
Gönderen : elze
Kürsad Ve 40 Çeri'sinin Efsanesi « 1 2 »
Tarih
santro 17 4787 Son Mesaj Eylül 19, 2014, 09:03:17 ÖS
Gönderen : ebrutp
Maden Ocağının Sahibi Facia Ile Ilgili Ilk Kez Konuştu!
Güncel Haberler
imge34 0 304 Son Mesaj Mayıs 14, 2014, 06:21:22 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular