0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Huzurlu 1 Hayatin Yolu  (Okunma Sayısı: 780 Kere Okundu.)
« : Ağustos 08, 2009, 03:46:19 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162
huzurlu bir hayatın yolu...
Ölü olsu diri olsun kimseyi küçük görme;sonra helak olursun.Çünkü bilemezsinbelki o senden daha hayırlı birisidir.Kötülediğin kimse şimdilik fasık olabilirancak sonuç önemlidir.Kim bilirbelki sen onun şimdiki hali üzere ölürsüno ise güzel bir halde gidebilir.

Sırf zengin olduğu için kimseyi gözünde büyütme.Çünkü bütün dünya ve içindekiler Allah katında küçüktür.Dünya ehlini gözünde büyüttüğün andünya büyümüşancak sen Allah katında küçülmüş olursun.

Dünyalık elde etmek için sakın dininden ve edebinden bir şey verme.Böyle yaparsandeğil Allah katındakendilerine şirin gözükmek istediğin insanların gözünde de düşmüş olursun.Ayrıca eline de bir şey geçmez.Hem dindenhem dünyalıktan olursun.Böyle davranmakla eline dünya malı geçersehayırlı olanı verip adi olanı almış olursun kisonuç yine zarardır.

Yüce Rabbinin takdir ve tecellilerine razı ol.İnsanlara ve özellikle dünya ehline halinden şikayet etme.Sonra Allah seni onlara bırakırperişan olursun.

Kendin zengin isenkimseye ihtiyacım yok diye kibirlenme.Çünkü Allah Teala bir gün seni beğenmediğin o kimselere muhtaç eder ve sana kibrinin cezasını çektirir.

Her gördüğüne hemen vaaz ve sohbete başlama.Baksöylediğini anlar ve alır durumda ise sohbet et;değilse sükutu dercih et.Buna dikkat etmezsençoklarıyla bozuşursun.

Bir şahsı hedef alarak kimseye öğüt ve nasihat verme.Sadeceortada olan ve çokları tarafından yapılan bir kusura dikkat çekmek için konuş.

İnsanlardan bir iyilik gördüğün zaman önce Allah’a şükretsonra ona vesile olan kimseye teşekkür et.Nimeti göndereni unutmagetirenide ihmal etme.

İnsanlardan bir kötülük gördüğün ve bir kınama ile karşılaştığın zamanhemen karşılık vermeyekendini temize çıkarmaya kalkma.

Sana kötülük yapanları Allah’a havale etkötülüklerinden O’na sığın.Eğer intikamla uğraşırsandaha büyük zararlarla karşılaşırsın ve ömrünü boş yere harcamış olursun.

Seninle uğraşanlara;”Ben iyi bir adamımlakin siz değerimi bilmiyorsunuz!”deme ve böyle düşünme.İyi bil kigönüllere sevgi veren ve dilediğini kullara sevdiren sadece Allah Teala’dır.Senin hakkın olan sevgi sana gelirendişe etme.

İnsanların içinde bulunduğun zamanolanların doğru sözlerine kulak verkötü sözlerine karşı sağır ol.Konuşunca hakkı muhafaza etmek için konuş.Yanlış işler için bir kelime bile sarf etme.

Her gördüğün kimse ile sohbet etmeherkesle beraber olayım deme.Çünkü insanların çoğu sende gördüğü yanılmaları hoş karşılamazhatalarını affetmezkusurlarını örtmez.Üstelik sende gördüğü bir kusuru yayardostlarınla aranı açar.

Arkadaş olacağın kimseyi iyi seçonu denetanı.

Arkadaş olacağın kimsenin bir vazifeye getirildiğinde veya vazifeye getirildiğinde nasıl davrandığına bak.

Onun zenginlik veya fakirlik hallerindeki davranışlarını kontrol et.Kendisiyle yolculuk yapalışverişte bulun.Ona çok muhtaç olduğun andaki davranışını gör.

Eğer bütün bu hallerde kendisinden hoşnut ve razı olursan onunla arkadaş ol.senden büyükse onu baba gibi sayküçükse evlat gibi sevsahip çık.

Sana Allah’ı hatılatacak bir arkadaş bulunca ona sımsıkı sarılondan ayrılmaonu küçümseme.Onu kendin için bir devlet bil.Böyle kimseler mümin için bir ganimettir.İyi arkadaş yalnızlıktan hayırlıdır.

Pek tanımadığın bir müslüman sana bir ikramda bulunursaonu güzel niyetle kabul et.”Bunu nereden aldınbu harammıdırhelal midir?” diye sorma.Adamın müslüman olması ve malı da elinde bulunması senin için kafidir.Boşuna vesveseye düşme.Devir bozukturaraştırmak lazımdırdeme.Müslümana kötü zan beslemek helal değildir.

Sana karşı kötülük yapanları affedip onlara iyilik yapman bir fazilettir.Fakat başkalarına zulmeden ve Allah’a isyan eden kimselere ihsan ve yardım edilmez.Çünkü zalime ihsandamazluma haksızlık vardır.Mazlumun hakkına riayet daha mühimdir.

İnsanı gıybetten ve başkalarını kötülemekten iki şey alıkoyar:Birincisikendi kusurlarını düşünmek ve onların tedavisiyle meşgul olmakikincisi de zikrullah ile arkadaş olup dilini tutmak.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Huzurlu 1 Hayatin Yolu
« Posted on: Kasım 27, 2020, 05:20:22 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Huzurlu 1 Hayatin Yolu e-book, Huzurlu 1 Hayatin Yolu programı, Huzurlu 1 Hayatin Yolu oyunları, Huzurlu 1 Hayatin Yolu e-kitap, Huzurlu 1 Hayatin Yolu download, Huzurlu 1 Hayatin Yolu hikayeleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu resimleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu haberleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu yükle, Huzurlu 1 Hayatin Yolu videosu, Huzurlu 1 Hayatin Yolu şarkı sözleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu msn, Huzurlu 1 Hayatin Yolu hileleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu scripti, Huzurlu 1 Hayatin Yolu filmi, Huzurlu 1 Hayatin Yolu ödevleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu yemek tarifleri, Huzurlu 1 Hayatin Yolu driverları, Huzurlu 1 Hayatin Yolu smf, Huzurlu 1 Hayatin Yolu gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 09, 2009, 01:49:57 ÖÖ »

SeytaN
*
Üye No : 15897
Yaş : 30
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 798
Mesaj Sayısı : 4.021
Karizma = 5218


TesekkkürLer.

Haklısın sende anne bi kız bulamadın de Bu takım birşey vermesede Karşılıksız sevdim ben sonunu düşünmeden Bizi ancak ayırır kefen ** Şampiyonluk gelmiyor varsın gelmesin ulan Vazgeçemem senin aşkından Değil 25 sene bir ömür bile geçse Senin varlığın yeter bize TRABZON !
Yanıtla #2
« : Ağustos 09, 2009, 01:57:39 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55162


TesekkkürLer.
Rica Ederim..
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Huzurlu Musunuz?
Kadınca
Honey_Face 2 720 Son Mesaj Aralık 06, 2011, 10:15:22 ÖÖ
Gönderen : Liza
Hayatin 3 Dönemi
Serbest Kürsü.
Mavi_Kiyamet 3 1177 Son Mesaj Ağustos 16, 2013, 10:31:40 ÖÖ
Gönderen : addictemr2Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular