Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hurufu Mukattaa  (Okunma Sayısı: 623 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2010, 11:51:22 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55161


Kurânı Kerimde elifba harfi sayısınca 29 sûrede hurufu mukattaa vardır.
Hurufu mukattaa, sûre başlarında kesik kesik, ikisi üçü birleşik veya tek başına yazılı bulunan harflerdir.Zaten bu harfler okunurken de teker teker okunur, bir kelime gibi okunmaz.Hurufu mukattaanın Kurânı Kerimdeki yerleri de şöyledir
* 6 sûrede elif-lâm-mîm vardır.
Bunlar Bakara, Âli İmrân, Ankebût, Rûm, Lokman ve Secde sûreleridir. Ârâf sûresinde de Elif-lâm-mîm-sâd bulunmaktadır.
* 5 sûrede elif-lâm-râ vardır.
Bunlar Yunus, Hûd, Yusuf, İbrahim ve Hicr Sûreleridir. Rad Sûresinde de elif-lâm-mîm-râ vardır.
* 6 sûrede hâ-mîm vardır.
Bunlar mümin, Fussilet, Zuhruf, Duhân, Câsiye ve Ahkaf sûreleridir Şûrâ sûresinde de hâ-mîm-ayin-sîn-kaf bulunmaktadır.
Ayrıca, Şuarâ ve Kasas Sûrelerinde tâ-sîn-mîm, Neml Sûresinde tâ-sîn, Meryem Sûresinde kâf-hâ-yâ-ayîn-sîn-kaf, Tâhâ Sûresinde tâ-hâ, Yâsin Sûresinde yâ-sîn, Sâd Sûresinde sâd, Kaf Sûresinde kaaf, Kalem Sûresinde de nûn harfi bulunmaktadır.
Bu harflerin hikmet ve özellikleri de kısaca şöyledir
* 1. Bu harfler Kurânın îcâzını ve mucizeliğini gösterir.Yani, Kurâna, ilk nâzil oluşundan bu zamana kadar hiçbir insan eli karışmadığı gibi, bundan sonra da karışmayacaktır.Ayrıca Kurânın bir harfinin dahi taklidi mümkün olmamıştır ve olamayacaktır.
* 2. Bu harfler İlâhî bir şifredir.İnsan aklı onun mânâsını anlamaya güç yetiremez.Bu şifrenin anahtarı sadece Peygamber Efendimizdedir.Yani bu harflerin mânâsını tam olarak ancak Peygamberimiz bilir ve anlar.Bu da Peygamberimizin çok üstün bir zekâ ve anlayışa sahip olduğunun bir alâmet ve işaretidir.
* 3. Cenabı Hak bu harflerle has kullarından bazılarına birtakım mânevî işaretler de vermiştir.Yani Ehli velayet, ehli tahkik seyr ü sülûki rûhâniyeye ait çok muamelâtı gaybîye işâratını onlarda bulmuşlardır.Zaten tefsirlerde bu harflere bazı mânâlar verilir ki, müfessirler,Bunun mânâsı böyledir dememişler, sadece tevil gibi birtakım işaretlerde bulunmuşlardır.Meselâ, elif-lâm-mîme Elif-Allah, lâm-Cebrail, mîm-Muhammed mânâsını vermişlerdir.Yâni, Kurânı Kerim, Allah tarafından, Cebrail vasıtasıyla Muhammede indirilmiştir.Hurufu muakattaanın gerek okunması, gerekse yazılmasının maddî ve manevî pekçok tesir ve faydaları vardır.
Abdullah bin Mesudun rivayet ettiği bir hadisi şerifte Peygamber Efendimize şöyle buyurmuşlardır
* Kim Allahın kitabından bir harf okursa, onun için bir sevap vardır. Her sevap da on misli kadar artar. Elif-lâm-mîm bir harftir, demiyorum elif bir harf, lâm bir harf, mîm de bir harftir *
Hurufu mukattaanın mühim bir özelliğini de Bediüzzaman Hazretleri özetle şöyle ifade eder
* Bu harfler okunur veya yazılırsa maddî ilâç gibi tesir ettiği gibi, daha bir çok maksatlar için de fayda verir *

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Hurufu Mukattaa
« Posted on: Nisan 03, 2020, 10:08:36 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hurufu Mukattaa e-book, Hurufu Mukattaa programı, Hurufu Mukattaa oyunları, Hurufu Mukattaa e-kitap, Hurufu Mukattaa download, Hurufu Mukattaa hikayeleri, Hurufu Mukattaa resimleri, Hurufu Mukattaa haberleri, Hurufu Mukattaa yükle, Hurufu Mukattaa videosu, Hurufu Mukattaa şarkı sözleri, Hurufu Mukattaa msn, Hurufu Mukattaa hileleri, Hurufu Mukattaa scripti, Hurufu Mukattaa filmi, Hurufu Mukattaa ödevleri, Hurufu Mukattaa yemek tarifleri, Hurufu Mukattaa driverları, Hurufu Mukattaa smf, Hurufu Mukattaa gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular