Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hünyadi Yanoş  (Okunma Sayısı: 674 Kere Okundu.)
« : Aralık 21, 2008, 01:09:47 ÖS »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Osmanlılara karşı savaşan Macar komutan. Gerçek adı, Hünyadi Janos’tur. 1446′dan 1452′ye değin Macaristan valisi olarak görev yapmıştır. Hünyadi Yanoş, ilk gençlik yıllarında şövalye olarak soylulara hizmet etti. Daha sonra, sınır boylarında askerî görevler aldı. Emrindeki birliklerle gittikçe yoğunlaşan Osmanlı saldırılarına karşı savunma görevini üstlendi. Osmanlı orduları Sırbistan’ı ele geçirince Macaristan doğrudan istilâ tehlikesi altında kalmıştı. Hünyadi Yanoş, 1444 yılında 30 bin kişilik büyük bir ordu kurdu. Böylece, büyük çapta düzenli bir ordu kuran ilk Avrupalı komutan oldu. Daha sonra, kurduğu orduyla Osmanlılara saldıran Yanoş, Balkanlardaki pek çok Osmanlı kalesini geri aldı. Osmanlılara karşı o güne kadar görülmemiş bir başarı kazanan Yanoş, tüm Hristiyan dünyasının desteğini kazandı. Sultan II. Murat’ın barış istemesi sonucu 10 yıllık bir ateşkes yapıldı. Ancak, bir süre sonra anlaşma bozuldu. II. Murat, 10 Kasım 1444′de saldırıya geçerek Varna’da büyük bir zafer kazandı. Hünyadi Yanoş zor kurtuldu. Yanoş, daha sonra Fatih Sultan Mehmet, 1456′da Belgrad Kalesini kuşattığı sırada, salgın bir hastalığa yakalanarak öldü. Küçük oğlu I. Mattias, 1458′de Macaristan kralı oldu.

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Hünyadi Yanoş
« Posted on: Şubat 17, 2020, 12:43:03 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hünyadi Yanoş e-book, Hünyadi Yanoş programı, Hünyadi Yanoş oyunları, Hünyadi Yanoş e-kitap, Hünyadi Yanoş download, Hünyadi Yanoş hikayeleri, Hünyadi Yanoş resimleri, Hünyadi Yanoş haberleri, Hünyadi Yanoş yükle, Hünyadi Yanoş videosu, Hünyadi Yanoş şarkı sözleri, Hünyadi Yanoş msn, Hünyadi Yanoş hileleri, Hünyadi Yanoş scripti, Hünyadi Yanoş filmi, Hünyadi Yanoş ödevleri, Hünyadi Yanoş yemek tarifleri, Hünyadi Yanoş driverları, Hünyadi Yanoş smf, Hünyadi Yanoş gsm
Yanıtla #1
« : Şubat 22, 2009, 07:41:30 ÖS »

x[BLack RoSe]x
*
Üye No : 2816
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 901
Mesaj Sayısı : 12.413
Karizma = 13


teşekkürler bilgiler için jnm.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular