0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse  (Okunma Sayısı: 602 Kere Okundu.)
« : Aralık 20, 2011, 11:39:55 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55164


Hünerli ev hanımı yetişmezse!Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazırladığı 2006 yılı verilerine göre evli çiftlerin yüzde 42.6’sı evliliklerinin ilk 5 yılında boşanıyor. Boşanmaların yüzde 4.2’si bir yıl dolmadan olurken yüzde 38.4’ü ise 1. ile 5. yılları arasında gerçekleşiyor.
Boşanmaların ilk yıllarda bu kadar yüksek olması gençlerin evlilik ve aile konusunda yeterli bilgi sahibi olmadıklarını problemleri aşabilmede zayıf kaldıklarını göstermektedir. Evliliğin ilk yıllarında bazı uyumsuzlukların olması kaçınılmaz bir durumdur. İki farklı ruh ve mizaçtaki insanın bir araya gelmesinin tabii sonucudur bu.
İşte bütün hüner sanat bu farklılıkları orta bir yerde buluşturabilmektedir. Burada gençlere büyük iş düşmektedir. Özellikle de kadına. Çünkü yuvayı dişi kuş yapar. Eskiden büyük ailelerde yani annenin ve büyük annenin bulunduğu ailelerde kızlara bu hüner kazandırılırdı. Kadın bir sanatkâr gibi aile yuvasını büyük bir hünerle inşa ederdi. Deyim yerinde ise ev hanımlığı bir meslekti.
Büyük ailelenin dağılmasından ve kadının ev hanımlığı mesleğini bırakıp başka mesleklere yönelmesinden sonra istenilen manada ev hanımı yetişmez oldu. Bu da ailede sarsıntı meydana getirdi. Çok kimse bunun farkında değil. Aksine ailede iyiye doğru gittiğimiz sanılıyor kızlarımızın gözlerinin ev dışında sokakta olması bir medeniyet bir ilerleme hali zannediliyor. Halbuki bizi çekip çeviren eğiten ahlâkımızı düzelten yaşayışımızı düzenleyen evlerimizdir ailelerimizdir. Bunda da en büyük pay anneye evin hanımına düşmektedir. Hünerli ev hanımı yetişmezse ilk eğitim ocağı olan bu evlerin bir otelden farkı kalmaz.

Yıkıcı olmamalıdır
Cemiyet halinde yaşaması gereken insanların ilk nüvesi evdir ailedir. Bir ailenin bütün fertleri kendi kazançlarının kendi istikballerinin peşinde bulunursa elbette diğerlerini düşünemezler. Kendi işine ve ev dışındaki istikbaline bakar.
Bilgili hamarat tutumlu evine bağlı ev idaresinde sanatkâr ev kadınları birer birer içimizden eksiliyor. Yerlerine yenileri yetişmiyor. Yeterli aile eğitimi almamış okumuş kızlar çok defa bunu kocasına karşı bir silah olarak kullanılıyor. Az bir tazyik karşısında kocadan ayrılıp hayatını kazanmağa kalkışıyor. Zaten evlenmek üzere olan kızlardan “Yapamazsam ayrılır işime devam ederim” türü sözleri sık sık işitiyoruz. Kurulan yuvayı ıslaha o erkeğin huyunu düzeltmeğe onu ev erkeği etmeğe çalışmak akla gelmiyor. Akla ilk gelen hemen ayrılmak. Nasıl olsa ekonomik bağımsızlığı da var ya.
Bunun için kızlarımızı; aile huzurunu yokluk içinde de olsa zaman zaman sıkıntılar da olsa yaşatma kocasını idare edip memnun etme gibi konularda yetiştirmemiz lazım. Fakat maalesef günümüzün genç kızı düşmandan kaçar gibi ev hayatından kaçıyor huzuru sokakta arıyor. Halbuki huzurun kaynağı evdir ailedir.
Eskiden böyle konuları ev idaresinde mahir anneler evin yaşlı nineleri yeri zamanı gelince anlatırlardı. Şimdi bunları anlatan da kalmadı. Şimdikiler bilerek veya bilmeyerek kızlarına daha işin başında en hızlı şekilde yuva nasıl yıkılır bunu öğretiyorlar. Yapmak zor yıkmak kolay çünkü. Yıkmayı değil yapmayı başarmamız lazım. Bunun için:
Şartlar ne olursa olsun evin kadını kocasına saygıda kusur etmemelidir. Eşinin kişiliğini aşağılayıcı sözlerden kaçınmalıdır. “Sen beceriksizsin ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorsun” gibi suçlayıcı aşağılayıcı davrnışlardan uzak durulmalıdır. Mevcutla yetinmeyi öğrenmelidir. Kocasının bir hatasını yanlışını bulunca “Ben sana dememiş miydim zamanında beni dinleseydin bu duruma düşmezdin” gibi sözlerle onu üzmemelidir. Bu tür yüze vurmanın bir faydası olmadığı gibi aksine çok zararı vardır. İnat edip hatada ısrarına sebep olur. Bu da aradaki sevgiyi azaltır. Eşinin geçmişteki hatalarını ikide bir ısıtıp ısıtıp önüne koymamalıdır. Hatasız insan olmaz kötü hatıraları unutmalı hiçbir zaman gündeme getirmemelidir.

Son söz önemli
Eşler karşılıklı olarak aileler arasında saygıyı giderecek davranışlara müsaade etmemelidir. Ailelerin hatalarını senin ailen şöyle benim ailem böyle diye taraflar birbirlerinin yüzüne vurmamalıdır.
Çokbilmişlikten iğneli kinayeli sözlerden uzak durmalıdır. “Senin ne demek istediğini anlıyorum. Ben bir bakışta aklından geçenleri anlarım” türü lüzumsuz faydasız davranışlardan kaçınılmalıdır. Problemlerde taraflar hiçbir zaman yüzde yüz haklı olamazlar. Oranları farklı da olsa her iki tarafta da hata olabileceği unutulmamalıdır.
Her zaman karşı tarafı sükunetle sabırla dinlemeli. Cevabı yumuşak ve tatlı sözlü olmalı ses tonunu yükseltmekten her zaman kaçınmalıdır. Evin hanımı fikrini söyleyip son sözü evin erkeğine bırakmalıdır. Son sözün en doğru en isabetli olması da gerekmez. Sosyal hayatta son sözü söyleyecek bir mersi olmadığında kargaşanın kaosun kaçınılmaz olacağı gerçeği unutulmamalıdır.
Eşler aralarındaki problemleri kendi imkânları tecrübeleri ile çözemezlerse güvenilir sır sahibi tecrübeli kimselerden yardım istemekten kaçınmamalıdır.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.165


View Profile
Re: Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse
« Posted on: Ocak 20, 2021, 05:33:20 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse e-book, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse programı, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse oyunları, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse e-kitap, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse download, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse hikayeleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse resimleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse haberleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse yükle, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse videosu, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse şarkı sözleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse msn, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse hileleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse scripti, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse filmi, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse ödevleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse yemek tarifleri, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse driverları, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse smf, Hünerli Ev Hanımı Yetişmezse gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
En Küçük Ev Hanımı. Yaprak Sarması Yapıyo
Komik Videolar
YalnızHayat53 4 1095 Son Mesaj Haziran 29, 2009, 12:06:39 ÖÖ
Gönderen : CeRos
Yıldızhan'ın 5 Çocuğu Ve 3 Hanımı Varmış
Televizyon & Radyo & Magazin
-LoSS AnGeL- 1 602 Son Mesaj Kasım 18, 2009, 01:46:26 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Çalışmak Mı? Ev Hanımı Olmak Mı?
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 473 Son Mesaj Mart 31, 2013, 01:36:17 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Erkek De Hanımı Için Süslenmeli
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 0 444 Son Mesaj Nisan 19, 2013, 09:13:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Erkeğin Hanımı Üzerindeki Hakları
İslamda Aile
Asortik Hatun 0 475 Son Mesaj Haziran 01, 2013, 06:04:43 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular