Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hülya Avşar Kimdir?  (Okunma Sayısı: 162 Kere Okundu.)
« : Kasım 22, 2016, 04:31:06 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5329
Mesaj Sayısı : 8.544
Karizma = 50938


1963 yılında Balıkesir'in Edremit ilçesinde doğdu. Bulvar gazetesinin açtığı güzellik yarışması sonucu sinemaya geçti (1982). Haram adlı filmle oyunculuğa başladı (1983).

Önemli filmleri:
Yarın Yarın (Sami Güçlü)
Uzun Bir Gece (Süreyya Duru)
Fatmagül'ün Suçu Ne (Süreyya Duru)
Çil Horoz (Süreyya Duru)
Benim Sinemalarım (Füruzan, Gülsün Karamustafa)HABER

Hülya Avşar Kürt Değil Türkmen

Tarihçi Yurtsever, Hülya Avşar'ın Etnik Kimliğini Sakladığını İleri Sürerek, "Hülya Avşar, Melez Değil; Türkmen." Dedi.

Tarihçi Cezmi Yurtsever, sanatçı Hülya Avşar'ın etnik kimliğini sakladığını ileri sürerek, "Hülya Avşar, melez değil; Türkmendir." dedi.

Osmanlı arşivinden Hülya Avşar'ın mensup olduğu Avşar aşiretinin Çukurova'dan Binboğa Dağları ve Kayseri yöresine olan göç ve iskan olayları ile ilgili araştırma yaptığını anlatan Cezmi Yurtsever, "1500-1900 yılları arasında kayda alınmış yüz binlerce belge üzerinde araştırmalar yaptım. Avşarlar, 1865 yılında Osmanlı yönetimi tarafından Toros Dağları'ndan batıya Kayseri yöresine yerleştirildi. Uzunca süre fakirliğin pençesinde büyük kayıplar verdi. Pınarbaşı Hasköy'e yerleşen Avşarlar'dan bir topluluk 1870'li yılların başlarında Ardahan yakınlarına yerleşti ve Hasköy-Hoçvanik adıyla bir köy kurdu. Köyün kurucuları Hülya Avşar'ın dedeleridir. Hülya Avşar, 'Babam Celal, Kürt asıllıdır' derken tarihin gerçeklerini görmek istemiyor. Elimizdeki belgeler Hülya Avşar'ın Türkmen ve Avşar asıllı olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Yaşar Kemal de Türk

Çukurova Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı almak için Adana'ya gelen Yazar Yaşar Kemal'in "Hemite köyünde yaşayan tek Kürt ailesi olmamıza rağmen yöredeki Türkmen asıllı köylülerden dostluk gördük." yönünde yaptığı açıklamalarını hatırlatan Yurtsever, "Aynı gün Adana Büyükşehir Belediye Başkanığını da ziyaret eden Yaşar Kemal özel sohbet ortamında 'Ben Kürt asılı değilim. Ailem Van'dan Çukurova'ya gelmiş, ama bizim aşiret Kafkaslar'dan Van yöresine yerleşen Türk asıllıdır. Aşiretimizin Kürtlük'le ilgisi yoktur. Sadece anam Kürt bir ailedendir." açıklamasını yaptı. Yaşar Kemal'in gündem dışı yaptığı bu açıklamalar ailesi ve aşiretinin de etnik gerçeklerini yansıtır." ifadesini kullandı.

Yurtsever, Yaşar Kemal hakkında şu açıklamalarda bulundu: "Rus ve Ermenilerin 1915 yılında Van şehrine gerçekleştirdikleri saldırı esnasında Erciş yöresinde yaşayan Liva (Bayrak) aşireti toplu göç yaparak Çukurova'ya geldi ve Kadirli şehir merkezine yerleşti. Yaşar Kemal'in aşiretine bağlı silahlı direnişçiler Fransız işgali esnasında Haçin(Saimbeyli) savaşlarında Kuva-i Milliye saflarında mücadele ettiler. Ve savaş bitiminde Yaşar Kemal'in babası Hemite köyüne gelerek Ali Saip'in çiftliğinde çalışmaya başladı. 1927 yılında köy camisinde silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Babası Sadık Bey'in mezar taşı üzerinde öldürüldüğü caminin sade çizilmiş şekli ve üzerinde Osmanlıca "Van muhaciri" sözleri yazılıdır. Yaşar Kemal'in babasının mezarını inceledikten sonra Osmaniye Tarihi kitabını yazdım. Yaşar Kemal şu anda 86 yaşında ve etnik kimliğini kamuoyundan gizliyor. Köken bilgileri onun Türkmen asıllı olduğunu gösteriyor."

ÜNLÜLERİN ETNİK KİMLİKLERİNİ TÜYAP'TA SERGİLEYECEK

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Osmanlı Arşiv kaynaklı çok sayıda seçilmiş belge ve fotoğraflar ile 31 Ekim- 8 Kasım 2009 Kasım tarihleri arasında yapılacak TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda sergileyecek.

Altınkoza standında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin dedelerinin idam fermanları, Necmettin Erbakan'ın ailesinin Fransız işgalinde yaşanan Haçin savaşlarında topluca katledilmesi, Yaşar Kemal ve Hülya Avşar'ın etnik kimliklerini yansıtan belgeleri sergileyecek Yurtsever, kimliklerinin gizlediklerini iddia ettiği Hülya Avşar ve Yaşar Kemal'i de sergiye davet etti. (CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 28.10.2009AİLESİ HAKKINDA BİLGİLER

Yüksel Avşar,
KADEP Genel Başkan Yardımcısı

Hülya Avşar’ın hala kızı


Ardahan’a bağlı Hasköy’de doğdu. Dilber ve Ahmet Cevdet Avşar çiftinin kızı. Sekiz çocuklu ailenin en büyük kızı. İlk ve ortaokulu doğduğu köyde okudu. Ailesiyle Kars’a taşındı. Üniversite yıllarında Ankara’ya geldi. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Üniversite yıllarında Kemal Burkay’ın çıkardığı Özgürlük Yolu dergisinin sempatizanı oldu. Devrimci Doğu Kültür Ocakları’nda (DDKO) girdi. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından gözaltına alındı. Bir yıl Mamak Cezaevi’nde yattı. Cezaevinden çıkınca iş hayatına atıldı. Osmanlı Bankası’nda çalışmaya başladı. DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nda çalıştı. Sanayi Bakanlığı’nda uzman planlamacı olarak görev yaptı. 1994 yılında Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin (ÖZDEP) kurucuları arasında yer aldı. Cem Boyner’in kuruculuğunu yaptığı Yeni Demokrasi Hareketi’nde görev alır. KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi’nin daveti üzerine partiye katıldı. Bir müddet sonra genel başkan yardımcılığına seçildi. Ankara’da yaşıyor.

NOTLAR

* Yüksel Avşar, Irak cumhurbaşkanı ve KYP Kurucu Başkanı Celal Talabani tanışır.
* Babası Ahmet Cevdet Avşar Demokrat Parti’lidir.
* Hülya Avşar’ın babası Celal Avşar dayısıdır.
* Yüksel Avşar’ın amcası avukat Halil Avşar, Kars’ta CHP il örgütünün önemli isimlerindendir.

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.088


View Profile
Re: Hülya Avşar Kimdir?
« Posted on: Ocak 21, 2019, 03:15:23 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hülya Avşar Kimdir? e-book, Hülya Avşar Kimdir? programı, Hülya Avşar Kimdir? oyunları, Hülya Avşar Kimdir? e-kitap, Hülya Avşar Kimdir? download, Hülya Avşar Kimdir? hikayeleri, Hülya Avşar Kimdir? resimleri, Hülya Avşar Kimdir? haberleri, Hülya Avşar Kimdir? yükle, Hülya Avşar Kimdir? videosu, Hülya Avşar Kimdir? şarkı sözleri, Hülya Avşar Kimdir? msn, Hülya Avşar Kimdir? hileleri, Hülya Avşar Kimdir? scripti, Hülya Avşar Kimdir? filmi, Hülya Avşar Kimdir? ödevleri, Hülya Avşar Kimdir? yemek tarifleri, Hülya Avşar Kimdir? driverları, Hülya Avşar Kimdir? smf, Hülya Avşar Kimdir? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hülya Avşar - Sevdim
Türkçe Sözler
YalnızHayat53 0 563 Son Mesaj Temmuz 20, 2008, 02:35:05 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Hülya Avşar
Kim, Kimdir ?
blue_hyt 7 1527 Son Mesaj Ekim 02, 2009, 11:17:06 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Hülya Avşar Ve Rap
T-Rap Haberler Organizasyonlar
Robert 4 1372 Son Mesaj Şubat 12, 2009, 01:21:26 ÖÖ
Gönderen : Musty*
Hülya Avşar'ı Şok Etti!
Televizyon & Radyo & Magazin
Mavi_Kiyamet 4 894 Son Mesaj Aralık 06, 2009, 02:45:56 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Hülya Avşar - Hülya Gibi
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 0 662 Son Mesaj Ocak 21, 2010, 02:21:53 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular