0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hükümde Şirk Nedir  (Okunma Sayısı: 551 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:14:24 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


İmam Şankıti:
“Onlar hahamlarını ve papazlarını Allah dışında Rabbler edindiler. Meryem oğlu Mesihi de... Oysa sadece kendisinden başka ilah bulunmayan O tek ilaha ibadet etmekle emir olunmuşlardı.” (Tevbe: 31) ayetini tefsir ederken şöyle dedi:

“İşte bu ayet hakkındaki Rasulullah’ın tefsiri: “Kim Allah’ın şeriatine muhalif helal ve haramlar koyan kişilere tabi olursa, tabi olduğu kimselere ibadet etmiş, onları Rab edinerek Allah’a eş koşmuş ve Allah'ı inkar eden bir kafir olmuştur.” Bu sahih bir tefsirdir. Onun sıhhati hakkında şüphe yoktur. Kur'an'ın bir çok ayeti onun sıhhatine şehadet etmektedir. Allah'ın izniyle bazılarını açıklayacağız.”

Yine İmam Şankıti dedi ki:
“Ey Kardeşler! Biliniz ki, Allah'a hükmünde eş koşmak ile O’na ibadette eş koşmak kesinlikle aynı şeydir. Aralarında hiçbir fark yoktur. Allah’ın nizamından başka bir nizama, Allah’ın şeriatinden başka bir Şeriate veya Allah’ın kanun kıldığı şeyden başka birşeye ya da Rasulünün dili üzere Allah’ın indirdiği semavi nurdan yüz çevirerek Allah’ın beşere koyduğu Şeriate muhalif kanunlara itaat eden... Evet! Bunları yapan kimse putlara ibadet eden ve heykellere secde eden gibidir. Bunların aralarında hiç bir fark yoktur. Her yönüyle aynıdır. Her ikisi de Allah'a eş koşan müşriktir. Birisi Allah’a ibadette eş koşmuştur. Diğeri ise Allah’a hükmünde eş koşmuştur. İbadette Allah’a eş koşmak ile hükümde Allah’a eş koşmanın arasında hiç bir fark yoktur. İkisi de aynıdır...” (Bu İmam Şankıti’nin kasetten alınmış konuşmasıdır.)

Yine İmam Şankıti, başka bir yerde şöyle dedi :
“Özet olarak teşri ve kanun koyma yetkisi; en üstün olan, emretme, nehyetme ve idare konusunda kendisinden daha üstün hiç bir varlığın bulunmadığı Allah'a aittir. Fakat cahil, kafir, zavallı ve miskin olan yaratılmışa gelince... Onun helal veya haram koyma yetkisi kesinlikle yoktur. Yanlarında Allah’ın kitabı olduğu, İslam kendilerine babalarından miras kaldığı, yine yanlarında bu aydınlatıcı nur, yüce Kur’an ve yaratılmışların en hayırlısının sünneti bulunduğu, Allah ve Rasulü kendilerine herşeyi açıkladığı halde bunlardan yüz çevirenlerden daha hayret verici ne vardır?

Allah'ın hükümlerinin, ortaya çıkmış yeni meselelere hükmetmede artık yetersiz kaldığını iddia etmeleri daha da hayret vericidir...

Doğru çözümü; saçma sapan, domuz kafirlerin görüşlerinde ararlar. Halbuki onlar, gerçekte hiçbirşey bilmeyen kimselerdir. Böyle yapmalarının sebebi, kalplerinin ve basiretlerinin kör olmasındandır. Bundan Allah’a sığınılır. Onlarla aynı görüşte olandan başkası bunu tasdik etmez. Ancak yarasalar gibi görme hissi zayıf olanlar Kur’an’ı Kerim’den yüz çevirirler. Çünkü Kur’an’ı Kerim büyük bir nurdur ve gözleri yarasalar gibi zayıf olanlar onun nurunu göremezler. Çünkü Kur'an'ın büyük nuru onları kör etmiştir ve artık yarasalar gibi sadece karanlıkta görebilirler.”

Şeyh Muhammed Hamid el Fıkki tağutun manasıyla alakalı olarak şöyle demektedir :
“Tağut hakkındaki selefin sözlerinin özeti şudur: Tağut: Kulları Allah'a ibadetten, dinde ihlaslı olmaktan, Allah'a ve Rasulüne itaat etmekten engelleyip alıkoyan her şeydir. Bu cinlerden şeytanlar olabileceği gibi insanlardan şeytanlar, ağaçlar, taşlar ve bunlar dışındaki her şey de olabilir.

İslama ve Allah'ın şeriatine yabancı olan bütün kanunlar, bunlardan başka insanlar tarafından konulan ve Allah’ın şeriatindaki hadlerin uygulanmasını geçersiz kılan, riba, zina, içki ve bunlar dışındaki yasakları helal kılan, kan, ırz ve mallar hakkında Allah'ın hükümlerini iptal eden bütün kanunlar, Allah Rasulünün getirdiği haktan alıkoyan beşeri mahreçli, akıl ürünü bütün kitaplar (kanun kitapları) da böyledir. Bu kitapları yapan kişiler, ister Allah Rasulünün getirdiği haktan alıkoymak niyetiyle yapsınlar, ister bu niyetle yapmasınlar yine de bu kitaplar birer tağuttur.”

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Hükümde Şirk Nedir
« Posted on: Kasım 30, 2020, 02:25:35 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hükümde Şirk Nedir e-book, Hükümde Şirk Nedir programı, Hükümde Şirk Nedir oyunları, Hükümde Şirk Nedir e-kitap, Hükümde Şirk Nedir download, Hükümde Şirk Nedir hikayeleri, Hükümde Şirk Nedir resimleri, Hükümde Şirk Nedir haberleri, Hükümde Şirk Nedir yükle, Hükümde Şirk Nedir videosu, Hükümde Şirk Nedir şarkı sözleri, Hükümde Şirk Nedir msn, Hükümde Şirk Nedir hileleri, Hükümde Şirk Nedir scripti, Hükümde Şirk Nedir filmi, Hükümde Şirk Nedir ödevleri, Hükümde Şirk Nedir yemek tarifleri, Hükümde Şirk Nedir driverları, Hükümde Şirk Nedir smf, Hükümde Şirk Nedir gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular