Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı  (Okunma Sayısı: 390 Kere Okundu.)
« : Aralık 06, 2012, 10:45:23 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


II. Dünya Savaşı sırasında Mayıs 1940'ta Hollanda Almanlar tarafından işgal edildi. Nazilerin Amsterdam'da Yahudi mahallesinde şiddet eylemlerine başlamaları üzerine, Hollandalı işçiler bu durumu protesto etmek için genel greve çıktılar. Grev 25 Şubat günü başladı ve ertesi gün büyük ölçüde bastırıldı. Nazilere karşı Yahudiler için Yahudi olmayanlar tarafından yapılan ilk grev olarak tarihe geçti.

Hollanda'nın Mayıs 1940'ta Almanya'ya teslim olmasıyla birlikte, ülkedeki Yahudiler için tehlike çanları çalmaya başladı. Haziran'dan itibaren Yahudi karşıtı eylemler başladı. Kasım ayında tüm Yahudiler kamu görevlerinden ve özellikle üniversite görevlerinden uzaklaştırıldı. Üniversite öğrencileri bu uygulamaya karşı Delft ve Leiden başta olmak üzere birçok üniversitede protesto gösterileri yaptılar.

Hollandalı işçiler arasında Nazi işgaline karşı tepki giderek büyüyordu. Özellikle işçi açığını kapamak için zorla Almanya'ya götürülme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Amsterdam-Noord'daki dok işçileri çok huzursuzdu.

Gerilim arttıkça Hollanda'daki Nazi işbirlikçilerinin örgütü NSB'nin (National-Sozialistischer Bund / Nasyonal Sosyalist Birlik) sokak çetesi olan kolu Weerbaarheidsafdeling (Savunma Kısmı) WA, Amsterdam'daki Yahudi mahallelerinde provokasyonlara başladı. Bu olaylar sonucunda WA ile Yahudi gruplar ve destekçileri arasında sokak çatışmaları yaşandı. Bunların en büyüğü 11 Şubat 1941'de Waterlooplein'de yaşandı ve bir WA üyesi ağır yaralandı. Bu kişi 14 Şubat günü öldü.

12 Şubat günü ise Alman askerleri ve işbirlikçi Hollanda polisleri Amsterdam'daki Yahudi mahallesini şehrin diğer kısmından izole etmek için dikenli tel çektiler, köprüleri attılar ve kontrol noktaları oluşturdular. Yahudi olmayanlara mahalleye giriş yasaklandı. 19 Şubat günü Alman polisleri Van Woustraat'daki bir lokantaya baskın yaptılar, çıkan kavgada birçok polis yaralandı. Almanlar bunun intikamını 22 ve 23 Şubat günleri aldılar, 20 ila 35 yaş arasındaki 425 Yahudi erkek esir alınarak Buchenwald ve Mauthausen toplama kamplarına götürüldü ve yıl sonuna gelmeden öldürüldü.

Bu olayı izleyen 24 Şubat günü Noordermarkt'da bir açık hava toplantısı yapıldı. Yahudilere yapılanlara ve Almanya'ya zorunlu işçi olarak götürülme işlemine karşı bir grev yapılmasına karar verildi. Almanlar tarafından yasadışı ilan edilen Hollanda Komünist Partisi ertesi sabah tüm şehirde gev yapılması için çağrı metni hazırladı ve dağıttı. Greve ilk başlayan şehrin tramvay işçileri oldu, onları De Bijenkorf gibi bazı fabrikalar ve okullar izledi. Almanlar greve karşı önlem almaya çalıştılarsa da, grev hızla Zaanstad, Kennemerland ve Utrecht'e yayıldı.

Ancak grev uzun sürmedi. Nazi asker ve polisleri grevci işçilere saldırdılar. Ölenler ve yaralılar oldu; Almanlar grev derhal sona erdirilmediği takdirde ertesi gün 300 Yahudi'nin daha tehcir edileceği tehdidini savurdular. 27 Şubat günü grev bastırıldı, ancak Nazilerin işgal ettikleri topraklarda yaşayan Yahudilerin lehine yapılan ilk protesto eylemi olarak tarihe geçti.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı
« Posted on: Aralık 12, 2019, 04:40:39 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı e-book, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı programı, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı oyunları, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı e-kitap, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı download, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı hikayeleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı resimleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı haberleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı yükle, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı videosu, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı şarkı sözleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı msn, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı hileleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı scripti, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı filmi, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı ödevleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı yemek tarifleri, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı driverları, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı smf, Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Nazilerin Bilinmeyen Kökleri
Dünya Kültürleri
xxRuzqaRxx 6 1559 Son Mesaj Temmuz 03, 2008, 11:05:10 ÖS
Gönderen : dreamily
Defansa Hollandalı
Galatasaray
kFi 0 494 Son Mesaj Ekim 24, 2009, 10:20:42 ÖS
Gönderen : kFi
Ölen Işçilerin Yakınlarına 11 Bin Tl Ve Maaş
Güncel Haberler
KumraLım 6 1014 Son Mesaj Aralık 25, 2009, 12:15:26 ÖÖ
Gönderen : StyLeLife[Rap]
Hollandalı Işçilerin Nazilerin Yahudi Katliamına Karşı Grevı
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 0 367 Son Mesaj Mayıs 17, 2013, 08:44:59 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Doğa Katliamına Örnek Ceza
Güncel Haberler
-Trinity- 0 259 Son Mesaj Nisan 13, 2016, 08:10:41 ÖÖ
Gönderen : -Trinity-


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular