Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu  (Okunma Sayısı: 445 Kere Okundu.)
« : Ocak 29, 2014, 07:33:33 ÖS »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9902
Mesaj Sayısı : 13.435
Karizma = 40589

Bu çalışmanın başlangıç noktası, atıflarla inşa edilmiş "toplumsal gerçekliği" nasıl yeniden üretmeden, yeni bir gerçeklik tasarısı yapılabileceğinin arayışıdır. Buna göre, öznenin, Sartre'ın deyimiyle, oldurulmuş özne olarak "gerçekliği" aslında özgürlüğünden, sorumluluklarından kaçmak için devam ettiriyor oluşu tüm olgulara ajan gibi nüfuz ettirildiğinde "gerçekliğin" atıfları bir bir kendini dağıtmaya başlar ve böylece öznenin hem özgürlüğü hem de sorumlulukları geri ona teslim edilmiş olur. Aynı şekilde sanatın, "özerk" bir kurum olduğu yanılsamasına ve "gerçekliği" yeniden üretmesine, dahası Baudrillard'ın dediği gibi "gerçekliğin" ikizini yaratarak bir komplo içinde olmasına da aynı biçimde yaklaşıldığında, sanatın sorumluluğu da ona devredilmiş olur. Böylece, sanata alternatif bir sanat tavrı biçimini alan ajansal sanat, öznenin, oldurulmuşluğundan kurtulup hiçliğin özgürlüğünü keşfettiğinde bilinçli olarak kendini kurmayı seçebileceğini ve böylece her şey olabilmenin coşkusunu yaşayabileceğini gösterir.

Bu çalışmanın okur tarafından birkaç farklı nedenle ilgi görebileceğini düşünüyorum. İlk olarak, insanın içinde yaşadığı, yürüttüğü ama sürekli şikâyet ettiği toplumsal gerçekliğin hem nasıl bir işlem içinde olduğunu anlamasına hem de aslında bu yapının sorumlusunun kendisi olduğunu ona fark ettirerek sorumluluk ve yetkisini kendi eline almasına aracılık etme potansiyelidir. Bunun yanında, özellikle sanatla ilgilenen okurların sanata yükledikleri atıflarının aslında yine sorumluluğu sanata transfer etmek olduğunu anlamalarını sağlama potansiyelidir. Sanat kurumu içinde olanların da hiyerarşik atıflar üzerinden inşa edilen ve "gerçekliği" yeniden üreten konumlarında aslında hükümsüz olduklarını ve bu yanılsamalı konumlandırmayı takip etmeyi seçmiş olduklarını gösterme potansiyelidir. Tüm bunlar bu çalışmanın potansiyelleridir ama buradaki analiz, tespit ve önermeleri değerlendirip uygulamaya sokacak, yani yanılsamasından ve oldurulmuşluğundan vazgeçip sorumluluklarını ve özgürlüğünü sahiplenmeyi seçecek ya da seçmeyecek olan okurun kendisidir.

Tüm bunların yanında, bu çalışmayı tamamladığım sırada başlayan "Gezi Parkı" olaylarının düşünsel ve toplumsal arayışları bağlamında, bu çalışmanın, hem bir güç hem de güçsüzlük olarak iktidar arzusu içinde olmamanın, dahası tahakküm edilmek kadar tahakküm etmenin de reddedilmesinin, koşullu özgürlükten değil, özgürlükten kaynaklandığını ve siyaset kurumuna transfer edilen sorumluluğun dağıtılması halinde elde edilecek gücün toplumsal yapıyı dönüştürecek kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermesi bakımından yararlı olacağı düşüncesindeyim.
(Tanıtım Bülteninden)


Türkçe (Orijinal Dili:Türkçe)
256 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 13 x 21 cm
İstanbul, 2014
 ISBN : 9789755397979
Liste Fiyatı: 20.00 TL.WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.142


View Profile
Re: Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu
« Posted on: Ekim 22, 2019, 06:09:48 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu e-book, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu programı, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu oyunları, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu e-kitap, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu download, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu hikayeleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu resimleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu haberleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu yükle, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu videosu, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu şarkı sözleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu msn, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu hileleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu scripti, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu filmi, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu ödevleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu yemek tarifleri, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu driverları, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu smf, Hiçliğin Özgürlüğü - Ceren Selmanpakoğlu gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Örtünme Özgürlüğü Olur Mu?
İslam
HaYaL 7 2293 Son Mesaj Mart 14, 2011, 10:02:32 ÖS
Gönderen : Kıskanç
Hiçliğin Aynası
Gothic Hikayeler
[MasaL] 7 2482 Son Mesaj Haziran 21, 2014, 02:07:27 ÖÖ
Gönderen : anyela
Ifade Özgürlüğü Gelişmişlik Kriteri
Güncel Haberler
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 432 Son Mesaj Ocak 12, 2012, 06:50:11 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Çocuk / Kendin Olma Özgürlüğü - Osho
Felsefe
Asortik Hatun 0 540 Son Mesaj Kasım 28, 2012, 09:44:10 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Hiçliğin Kıyısında ( The Edge Of Never(#1)) - J.a. Redmerski
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 5 1311 Son Mesaj Mart 12, 2016, 11:09:21 ÖÖ
Gönderen : Capella


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular