Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor!  (Okunma Sayısı: 494 Kere Okundu.)
« : Şubat 25, 2011, 01:36:01 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Annelerin bebeklerine ek besin olarak yedirdikleri mamalar, bebeklere zarar verebiliyor.

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, hazır mamalardaki yüksek demir miktarının bebeklerin zeka gelişimini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Zor durumda kalınmadığı sürece bebeklere, ilk altı ay anne sütünden başka besin verilmemesini tavsiye eden Prof. Dr. Oran, zorunlu kalındığı taktirde, mamaların bilinçli bir şekilde hazırlanıp verilmesini tavsiye ediyor.

Mamanın kalitesinden hazırlanışına kadar geçen sürede her şeye dikkat edilmesi gerektiğini belirten Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, önceliğin annenin kendi sütü olduğunu söyledi.

Her annenin sütünün kendi bebeği için en uygunu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bülent Oran, "Her anne bebeğini kendi sütüyle besleyebilir. Altı aya kadar sadece anne sütü verilmelidir. Üstelik hem sağlıklı, hem ucuz, hem de hazırlaması kolay, daha doğrusu her an hazır. Ancak, eğer bebek emmeyi reddediyorsa, anne sütü yeterli değilse, ya da anne çalışıyor ve bebeği emziremiyorsa, bebeği biberonla beslemek gerekir." dedi.

Bebeğin biberonla beslenmesi gereken bir diğer durumun da annenin ilaç almasıyla alakalı olduğunu dile getiren Oran, ilacın etkisinin anne sütüyle bebeğe de geçebileceği için annenin bu durumda bebeği emzirmesinin sakıncalı olabileceğini söyledi.

Bir zamanlar anne sütünde yeterli demir olmadığı için bebek beslenmesinde ilave demir ilaçları verilmesi düşünüldüğünü, hatta hazır biberon mamalarına yüksek dozda demir ilavesi yapıldığını belirten Prof. Dr. Oran, şunları söyledi: "Sonraki araştırmalar gösterdi ki; anne sütündeki demir her ne kadar miligram olarak düşük olsa da, biyoyararlanımı çok yüksek olması nedeniyle bebeğin sindirim sisteminden çok iyi emiliyor ve ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Bu nedenle bebekteki demir yükünü arttırmaya gerek yoktur. Hatta demir ilaveli bebek mamaları ile beslenen bebeklerde, zeka gelişimi (IQ) diğerleri ile kıyaslandığında daha düşük olmaktadır."

Bebeğin doğal gelişim sürecinde kan yapımı ve bazı enzimlerin yapısında yer alan demirin anne sütü ile yeterince sağlandığının altını çizen Prof. Dr. Bülent Oran, dışarıdan fazla takviye yapılmasının vücutta demir yüklenmesine yol açabileceğini ve vücudun dengesinin bozulduğunu belirtti.

Bebeklerde demir eksikliği belirlendiğinde uygun dozda ve belli bir süre demir verilmesi gerekebildiğini hatırlan Bülent Oran, "İhtiyacı kadar demir vermenin bir zararı yoktur. Sadece kan değerleri ölçülüp, demir oranı düşük olduğu tespit edilmiş bebeklerde, yani demir eksikliği olan bebeklerde demir ilavesi gerekir." diye konuştu.

"Bebek, anne sütü yerine biberonla beslenmek isteniyorsa, bebeğin her öğünde ne kadar süt aldığını görmek mümkün olur." diyen Oran, biberonla beslemenin dezavantajları ise avantajlarından daha fazladır diyerek, dezavantajlarını şöyle sıraladı: "Biberon mamasıyla beslenen bebekler sıklıkla mide rahatsızlıklarına veya ishale yol açacak bakterilerle karşılaşıp, sık sık hasta olmaktadır. Biberonla beslenen bebeklerin kilo artışı dikkatle izlenmelidir. Fazla kilo alıyorsa, nedeni bebeği fazla besleme olabilir. Mama,obezite nedeni olabilmektedir ve oldukça pahalıdırlar. Bebek beslenmeye biberonla başlandıysa emzirmeye geçiş zor olur, bazen de mümkün olmayabilir. Ya annenin bir süre sonra sütü gelmez ya da bebek biberona alıştığı için annesini emmeyi reddeder. Bu nedenle bebek beslenmesine anne sütü ile başlanmalıdır."

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran, annelerin daha iyi olur düşüncesi ile maalesef kulaktan dolma bilgiler veya reklamların etkisi ile bilinçsiz ek besinlere yöneldiklerini aktardı.

Bebeklerin ve çocukların doğal beslenmeye teşvik edilmeleri gerektiğini anımsatan Bülent Oran, "Yaş grubuna göre; süt ve süt grubu besinler, yumurta, et, tavuk, balık, bütün hububatlar, kabuklu yemişler, mevsiminde taze sebze ve meyve ile ağırlıklı beslenmelidir. Zeytinyağına küçük yaşlardan itibaren alıştırılmalıdır. Gelişme çağındaki çocuklar, konserve gıdalar, koruyucu katkı içeren gıdalar, boyalı madde içeren gıdalar, fast food gıdalar, asitli içecekler, enerji içecekleri, vitamin ve demir katkılı meyve suları, yüksek yağ oranlı cips ve çerezler, vitamin ve demir katkılı şekerlemeler kesinlikle tüketmemelidir." şeklinde konuştu.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.019


View Profile
Re: Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor!
« Posted on: Mart 28, 2020, 10:42:03 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! e-book, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! programı, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! oyunları, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! e-kitap, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! download, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! hikayeleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! resimleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! haberleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! yükle, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! videosu, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! şarkı sözleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! msn, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! hileleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! scripti, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! filmi, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! ödevleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! yemek tarifleri, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! driverları, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! smf, Hazır Mamalar Zarar Verebiliyor! gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular