0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Havadan Su Elde Etme  (Okunma Sayısı: 524 Kere Okundu.)
« : Kasım 20, 2012, 04:37:19 ÖS »

naberpravda
*
Üye No : 53755
Yaş : Yok
Nerden : Diyarbakır
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 914
Mesaj Sayısı : 3.588
Karizma = 20832

Su olmadan diğer tüm canlılar gibi biz insanlar da yaşayaz. Zamanın başlangıcından beri bizler her daim suyun yanında yaşamımızı sürdürdük ve yaşam sürdürmesi zor olduğundan suyun olmadığı geniş toprakları terk edilmiş bıraktık. Havadaki nemden su çıkarabilen yeni bir makine bunu değiştirmeye aday.

20 yıl önce bir akşam, James J Reidy kendi yaptığı nem gidericiyi kontrol ediyordu ve içeriği süzgeçten geçirdiğinde nasıl saf göründüğünü fark etti. Geçen yirmi yılın ardından, o an doğan bu fikir insanların gezegenimiz Dünyada nerde ve nasıl yaşayacağını etkileyebilir. Reidy’nin fikri çok basitti. Havadan içme suyu elde etmek mümkün ve bunu yapan aletlerin satıldığı bir pazar var.

Şimdilerde Reidy’nin teknolojisi ticari bir hal almaya başlıyor ve "The AirWater Machines" (Hava Su makineleri)  çeşitli boyutlarda, günde 20 litre'den (1.300$) den 5.000 litreye (160.000$) kadar üretebilecek ve üstelik makinelerin günde 50 litreden fazla üretimi için güneş enerjisi seçeneği de olacak. 5.000 litre üretim hacmine sahip güneş enerjili makinenin maliyeti 250.000$ olacak; ama ihtiyaç duyduğu şeyler sadece güneş ve hava olduğundan ve ikisinin de bedava olması bakım ve sermaye giderlerini ekarte ediyor.

Atmosferden su elde etme yeni bir olay değil. Zamanın başlangıcından beri, doğanın kendi süregelen buharlaşma ve yoğunlaşma döngüsü (Hidrolojik Döngü) dünya üzerindeki tüm hayat için suyun ana döngü kaynağıydı.

Dünya atmosferi her zaman 4.000 mil küp  (1,7*1013 m3)  su içerir ki bu da dünyadaki toplam su miktarı olan 344 milyon mil küp’ün 0,000012% oluşturuyor. Doğa bu oranı buharlaşma ve yoğunlaşma dengesiyle insan aktivitelerinden bağımsız bir şekilde korumayı başarıyor.İçme suyu olanağı küresel bir problem. Küresel olarak 15 milyar dolarlık pet şişe su pazarına ve 100 milyar dolarlık su işleme endüstrilerine sahibiz ve bunlar pratikte maliyeti yüksek ve büyük altyapısı olup da ciddi coğrafi kısıtlamalara sahip fabrikalar. Tüm bu metotlar geleneksel su kaynağına ihtiyaç duyuyor ve her biri doğasında zayıflıklara ve dezavantajlara sahipler.

Yukarıdakilerin yerine, dünya çapında bastırılmış ve doyumsuz bir şekilde yeni içme suyu kaynaklarına ihtiyaç var. HavaSu makineleri sundukları bitmek tükenmek bilmeyen güvenilir ve steril içme suyu kaynaklarından dolayı bu soruna çözüm olabilirler.

Temel olarak HavaSu sistemi, model büyüklüğü ne olursa olsun 5-6 saniye içinde her damla suyu steril uyguladığı ultra-viole ışığı aracılığıyla steril hale getiriyor. UV ışık dalgaları bakteri, virüs ve diğer mikro organizmalardaki DNA ipliklerini kırıyor ve anlık ölümlerine sebep oluyor.

Bu steril haldeki su daha sonra tescillenmiş bir 1-mikron aktive karbon su filtresinden geçiyor. Bakterilerin ortalama büyüklüğü 5 mikron kadardır. Bu filtre herhangi bir olası katı maddeyi, toksin kimyasalları, uçucu organikleri ve diğer kirleticileri bunlara koku, tat ve renk değiştirenler de dâhil temizliyor. Bu filtre işlemini ikinci bir UV ışığı ve sterilizasyon takip ediyor.

UV ışığı veren bir başka lamba (tescillenmiş) çıkış noktasında bekliyor ve steril bir çıkış sağlıyor. HavaSu sistemi içeri düşen ilk damladan su tankına düşen son damlaya kadar su işleme sırasında tamamen kapalı steril bir ortam sağlıyor.

Sistem özellikle kurak olarak gösterilen alanlarda etkili; ama aslında havada çok nemin olduğu alanlar. Bu gibi iklimlerde gün boyunca makine kendini şarj edebiliyor ve geceleri havada nemin yükselmesiyle su üretebiliyor. HavaSu makinelerinin üretiminin şuan için Brezilya, İsrail, Çin ve uzak bir olasılık olsa da Avustralya’da olacağı söyleniyor.« Son Düzenleme: Kasım 20, 2012, 04:37:36 ÖS Gönderen : naberpravda »

Hayatını kesintisiz bir ziyafete çevirmek varken, sen onu günlere bölüp tıpkı hap gibi düzenli olarak yutuyorsun.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Havadan Su Elde Etme
« Posted on: Kasım 25, 2020, 04:45:27 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Havadan Su Elde Etme e-book, Havadan Su Elde Etme programı, Havadan Su Elde Etme oyunları, Havadan Su Elde Etme e-kitap, Havadan Su Elde Etme download, Havadan Su Elde Etme hikayeleri, Havadan Su Elde Etme resimleri, Havadan Su Elde Etme haberleri, Havadan Su Elde Etme yükle, Havadan Su Elde Etme videosu, Havadan Su Elde Etme şarkı sözleri, Havadan Su Elde Etme msn, Havadan Su Elde Etme hileleri, Havadan Su Elde Etme scripti, Havadan Su Elde Etme filmi, Havadan Su Elde Etme ödevleri, Havadan Su Elde Etme yemek tarifleri, Havadan Su Elde Etme driverları, Havadan Su Elde Etme smf, Havadan Su Elde Etme gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Gülmek Elde Değil
Komik Resimler
By.MuraT 2 1066 Son Mesaj Aralık 31, 2009, 02:42:20 ÖÖ
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Havadan Yeni Otoyallar Kurulacak
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
HuNTeR-DeViL 0 514 Son Mesaj Kasım 19, 2008, 05:06:54 ÖS
Gönderen : HuNTeR-DeViL
Istediğimi Elde Edemedim Ama Ihtiyacım Olan Herşeyi Elde Ettim
Hayata Dair.
Asortik Hatun 9 2958 Son Mesaj Eylül 07, 2014, 04:06:02 ÖS
Gönderen : wiswis12
Iran Kandil’i Havadan Vurdu
Güncel Haberler
By.CeZa 0 698 Son Mesaj Mayıs 04, 2009, 05:59:53 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Elektrik Havadan Gelecek
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
-LoSS AnGeL- 1 546 Son Mesaj Temmuz 27, 2009, 11:20:36 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular