Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır  (Okunma Sayısı: 340 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2010, 06:58:33 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır - Dikkat Eksikliği - Hiperaktivite Tanısı


Hiperaktif Dikkat Eksikliği

1-İlk aşama bir çocuk psikiyatristi tarafından yapılan psikiyatrik muayenedir. Bu muayene sırasına çocukta bu duruma yol açabilecek herhangi bir bedensel veya ruhsal bir sorun olup olmadığı araştırılmakta ve çocuğun davra nış örüntüsü genel olarak değerlendirilmektedir. Psiki yatrik muayene sırasında çocuğun genel ruhsal durumu, işlevselliği, semptomların şiddet derecesi, muayene sı rasındaki ruhsal gözlem, ek başka psikiyatrik sorunların olup olmadığı, aile ve okul durumu ayrı ayrı değerlendiri lerek kilinik olarak ön tanı konulmaktadır.

2-İkinci aşamada çocuğun ailesinden yani anne ve baba sından dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye yönelik ayrı ayrı bilgiler ve çocuğun geçmişinden beri gösterdiği belirtiler öğrenilmeye çalışılmaktadır. Belirtilerin ortamlara göre değişimi, çocuğun bebeklik döneminden beri gelişim öy küsü, hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtilerinin ortaya çıkma dönemleri, çocuğun geçirdiği önemli bir hastalık olup olmadığı, anne ve babanın çocuğa yönelik tutumları, değerlendirilmektedir. Anne babaya çocuğun hiperaktivite belirtilerinin şiddetini ve varlığını ölçen ölçekler ve rilerek çocuğun durumu anne ve baba gözü ile değerlen dirilmektedir.

3-Üçüncü aşamada çocuğun okuldaki davranışları değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Öğretmen ile gerek yüz yüze gerek ise telefon ile görüşülerek çocuğun durumu hakkın da bilgi alınmaya çalışılmaktadır. Öğretmenler sınır içeri sinde diğer çocuklara kıyas ile durumu objektif bir şekilde değerlendirmektedir. Ek olarak öğretmene de çocuğun hiperaktivite ve dikkat eksikliğini ölçen ölçekler verilerek durumun varlığı ve şiddeti değerlendirilmektedir.

4-Dördüncü basamak olarak çocuğun psikometrik testleri yapılarak eşlik edebilecek sorunlar hakkında, çocuğun genel zeka işlevselliği hakkında ve varsa özel öğrenme güçlüğü durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edilerek çocuğun ilerleyen süreç içerisinde yapılacak ek yönlendirmelere zemin hazırlanmaktadır.

5-Son olarak doktor tarafından gerekli görülürse bazı organik tetkikler yaptırarak (EEG , Kan sayımı vb) ve gerekirse nörolojik konsültasyon isteyerek çocuğun bu durumu ile ilgili eşlik edebilecek diğer durumlar dışlan maktadır.

Bütün bu yapılan değerlendirmeler sonucunda çocuğun hiperaktivite ve dikkat eksikliği durumu ve bu durumun şiddeti ve çocuğu ne ölçüde etkilediği gayet açık bir şekil de ortaya konmakta ve gerekli psikiyatrik müdahale için çocuk, aile ve öğretmen yönlendirilmektedir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 02:01:07 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır e-book, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır programı, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır oyunları, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır e-kitap, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır download, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır hikayeleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır resimleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır haberleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır yükle, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır videosu, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır şarkı sözleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır msn, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır hileleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır scripti, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır filmi, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır ödevleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır yemek tarifleri, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır driverları, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır smf, Hangi Aşamalardan Sonra Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Tanısı Konulmalıdır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular