0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi  (Okunma Sayısı: 496 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:06:59 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 27
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60062


hamileler emzirebilirmi - emziren kadın ve cinsel ilişki - dinimizde hamilelerin emzirmesi


Soru:
Selamlar. Bir kardeşimizin hanımı emzikli iken tekrar hamile kalmış. Hamileliğinin, emzirdiği çocuğa zararının olacağı söylentileri üzerine bana bu konu soruldu. Araştırdım ama aşağıdaki yazılar dışında bir hadis-i şerif veya açıklama bulamadım. Son bir kaç yıldır doktorlar hamile bayanın emzirmeye devam etmesinin sakıncası yok diyorlar. Bu konuyla ilgili pek çok ailenin muzdarip olduğunu fark ettim. Acaba dinimizin bu konudaki emir/tavsiyeleri nelerdir? Aşağıdakilerin hangisi ile amel etmek lazım. Selam ve dua ile...

1.Hz. Peygamber, emzikli bir kadının yeniden gebe kalmaması için onunla ilişkiyi ertelemek veya ilişkide kontrol uygulamak konusunda da ümmetini serbest bırakmıştır. Gîle, Gayl, Gıyal şeklinde geçen meselede, bugün tıp, memedeki çocuğun sütünün sonraki çocuk için zararlı olmadığını söylüyor.

2.Esma bint Yezid anlatıyor: Rasulüllah şöyle buyurdu: "Çocuklarınızı gizlice öldürmeyin. Canımı elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, emziren kadının hamile kalması, süt emen çocuğa öyle bir zarar verir ki at sırtında koşturan ergin erkek olacak yaşa gelse bile yine onu tutar yere atar." (İbni Mace, 1, 648; Ebu Dâvud IV. 9)

Cevap:

"Ğiyle", emzikli kadınla cinsel ilişki, ya da emzikli kadının hamile kalmasıdır (Nihaye)
Sözünü ettiğiniz hadis şudur:

1."Çocuklarınızı gizlice öldürmeyin, vallahi ğiyle (hamile kadınla ilişki) süvariyi atından tepetaklak düşürür". (Ebu Davud. İbn Mace'de de bu anlamda bir hadis vardır).

Bu hadis zayıftır. Ebu Davud bundan sonra şu anlamdaki sahih hadisi şerifi verir:

2."Allah Rasulü buyurdular ki, ğileyi (hamile kadınla cinsel ilişkiyi) yasaklamayı düşündüm ama bana hatırlattılar ki, İranlılar ve Rumlar bunu yapıyorlar da çocuklarına bir zarar gelmiyor".

İbn Kayyim diyor ki, ğiyleyi zararsız gösteren hadisler (ikinci hadis) diğerinden (birinciden) sağlamadırlar. Kötü gösteren o (birinci) hadis var olmuş olsa dahi, önce yasaklandığı, sonra bunda zarar olmadığı anlaşılınca yasağın kaldırıldığı anlaşılır. (Avnül Mabud).

Sanırım bundan çıkan sonuç şudur:

Mesele dini olmaktan çok tıbbi bir meseledir. Hz. Peygamber, önceleri duyumlarına dayanarak bunun zararlı olduğunu söylemiş olabilir (ki, bu ihtimal zayıftır), sonra zararlı olmadığını öğrenince yasağı kaldırmıştır. Buna göre günün birinde tıp bunun zararlı olduğunu kesin olarak ortaya koyarsa yapılması yine sakıncalı olur.

Sonuç: Hamile kadın ile ilişki, ya da hamilenin çocuğunu emzirmesi şeran yasak değildir. Tıp zararlı derse buna itibar edilmedir.

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi
« Posted on: Kasım 29, 2020, 12:48:12 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi e-book, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi programı, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi oyunları, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi e-kitap, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi download, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi hikayeleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi resimleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi haberleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi yükle, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi videosu, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi şarkı sözleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi msn, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi hileleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi scripti, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi filmi, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi ödevleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi yemek tarifleri, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi driverları, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi smf, Hamilenin Emzirmesi Ve Cinsel Ilişkisi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular