Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Halka Yol Gösteren Özgürlük  (Okunma Sayısı: 526 Kere Okundu.)
« : Mart 24, 2012, 09:44:43 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Halka Yol Gösteren Özgürlük, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen yağlı boya tablo. Fransız romantik ressamlarından Eugene Delacroix tarafından yapılmıştır. 1830 senesinde Kral 10. Charles’in devrilişine yol açan üç günlük halk ayaklanmasının anısına yapılmıştır. Tüm dünyada Fransız Devrimi’nin simgesi kabul edilmektedir.    Resimde, özgürlüğü simgeleyen bir kadın, bir elinde Fransız bayrağı, diğer elinde ise bir tüfek taşıyarak yürümekte, peşinden gelen devrimci insanlara barikatları aşmada öncülük etmektedir. Elbisesi yırtıktır, göğsü ve ayakları çıplaktır, başında özgürlük simgesi olan Frigya başlığı vardır. Bir yanında yoksulları temsil eden, her iki elinde de birer tabanca taşıyan on-iki yaşlarında bir çocuk, öbür yanında burjuvaları temsil eden, eli tüfekli, başında silindir şapka olan bir adam vardır. Çatışma içindeki bir şehirde, yerdeki yaralıların ve ölülerin arasından geçmektedirler. Bu tablo, modern resim sanatının ilk politik çalışması olarak kabul edilmektedir. Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

    Resimdeki eli tabancalı çocuk figüründe Victor Hugo’nun Sefiller romanındaki Gavroche karakterinden esinlenildiği düşünülmektedir. Silindir şapkalı adamın kim olduğu konusu tartışmalıdır. Bazıları ressamın kendisini çizmiş olduğunu söylemektedir, bazı iddialara göre ise bu figürü çizerken ressam tiyatro yönetmeni Etienne Arago’yu model almıştır.

    Delacroix, bu resmi 1830 yılının sonbaharında yapmıştır. İlk olarak Mayıs 1831’de sergilenmiştir. Eleşirmenler, resimde özgürlüğün kıllı, yarı-çıplak ve pis bir kadın olarak simgelenmesini eleştirmişlerdir.Fransız hükümeti tarafından 3000 frank ödenerek satın alınmıştır. Krala kendisini tahta getiren Temmuz Devrimi’ni ve devrimi yaratan halkı hatırlatacak bir eser olarak Lüksemburg Sarayı’nda sergilenmesi uygun görülmüştür. Ancak kışkırtıcı nitelikte bir politik mesaj taşımakta olan bu tablo, sadece birkaç ay Saray Müzesi’nde kalabilmiş, başlangıçta eseri çok seven Kral Louis Philippe, siyasi geleceğinden endişe etmeye başlayınca bu tablodan rahatsız olup onu sarayından atmak istemiştir. Ressamın tabloyu geri almasına ve teyzesine göndermesine izin verilmiştir. 1848 devrimi sonucunda Kral Louis Philippe devrilip 3. Napolyon başkan seçildiğinde, Halka Yol Gösteren Özgürlük yeniden sergilenebilmiştir. 1848 ve 1855’te kısa süreli olarak sanat sergilerinde yer alan eser, 1874’ten itibaren Louvre’da sergilenmeye başlanmıştır. 1990lar’ın başında bu resim, Fransa’da 100 franklık paraların üzerine işlenmiştir.

    New York’taki Özgürlük Anıtı, Delacroix’in tablosundaki kadın örnek alınarak yapılmış, Fransa tarafından Amerika’ya hediye edilmiştir. Ancak, Amerikalı yetkililer kadının yarı-çıplak vaziyette olmasını uygun bulmadıklarından, heykelde değişiklik yaparak kadının açıkta kalan göğsünü kapatmışlardır.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.025


View Profile
Re: Halka Yol Gösteren Özgürlük
« Posted on: Nisan 07, 2020, 10:02:54 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Halka Yol Gösteren Özgürlük e-book, Halka Yol Gösteren Özgürlük programı, Halka Yol Gösteren Özgürlük oyunları, Halka Yol Gösteren Özgürlük e-kitap, Halka Yol Gösteren Özgürlük download, Halka Yol Gösteren Özgürlük hikayeleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük resimleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük haberleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük yükle, Halka Yol Gösteren Özgürlük videosu, Halka Yol Gösteren Özgürlük şarkı sözleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük msn, Halka Yol Gösteren Özgürlük hileleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük scripti, Halka Yol Gösteren Özgürlük filmi, Halka Yol Gösteren Özgürlük ödevleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük yemek tarifleri, Halka Yol Gösteren Özgürlük driverları, Halka Yol Gösteren Özgürlük smf, Halka Yol Gösteren Özgürlük gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Halka 2 / The Ring 2 / 2005
Sinema & Tiyatro ve Festivaller.
By.CeZa 0 753 Son Mesaj Temmuz 18, 2008, 09:55:49 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Halka
G - H - I
DeLy 2 803 Son Mesaj Mayıs 20, 2010, 08:33:44 ÖÖ
Gönderen : By.TuRuT
Halka
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
SeytaN 3 820 Son Mesaj Eylül 03, 2010, 03:06:41 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Halka Profiterol
Tatlılar
ecre 1 710 Son Mesaj Nisan 06, 2014, 03:27:38 ÖS
Gönderen : cedric
Halka - Gennifer Albin
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 4 919 Son Mesaj Eylül 22, 2014, 09:10:35 ÖS
Gönderen : gizem652


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular