Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hafıza Kaybı  (Okunma Sayısı: 437 Kere Okundu.)
« : Haziran 16, 2015, 08:21:58 ÖS »

pineapple
*
Üye No : 132308
Nerden : Balıkesir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 736
Mesaj Sayısı : 1.189
Karizma = 73Hafıza kaybı, muhakeme, algılama, soyutlama, karar verme, planlama, organize etme, dikkati sağlama, inisiyatif kullanmak gibi zihinsel faaliyetlerden birisi olan hafızanın bir takım bilgileri hatırlama yeteneğinin ortadan kalmasıdır. Bu farklı hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Hafıza kaybı beynin şakak bölümlerinde, prontal bölgelerde ve bu bölgeleri etkileyen hastalıklarda olabilir. Bu etki beynin algılama, muhakeme, yargılama gibi fonksiyonlarını da etkiler.Hafıza kaybı belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlık önceleri hafif şekilde, hastaların bile fark edemeyeceği şekilde başlar. Hastalar daha önceden bildiği muhiti bile bulmakta zorluk yaşayabilir, eşyaların yerini bulmakta zorlanabilir. Hafıza kaybıyla birlikte diğer fonksiyonlarda değişimler olabilir. Ayrıca bir tür depresyona girme söz konusu olabilir. Bu yüzden hasta yakın çevresiyle, ailesiyle sorunlar yaşayabilir.

Hafıza kaybı ve unutkanlık arasındaki fark nedir?

Unutkanlıkta sadece bellek etkilenmemekte, bunun dışında zihinsel yetilerde bozulma, davranış bozukluğu, psikolojik etkiler, halüsinasyon gibi etkilerde olmaktadır. Hastalar günlük yaşamda daha önce yaptıklarını yapamama, kullandığı cihazları kullanamamaya, malzemeleri unutmaya başlar.

Hafıza kaybına neden olan hastalıklar nelerdir?

Tümörler, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, beyin damar hastalıklarının hafıza kaybını tetiklediği bilinmektedir. Bazı durumlarda hafıza sorunları demans adı verilen rahatsızlığın parçası olarak yaşanabilir. Burada hafıza dışında, diğer zihinsel yetilerde bozulmalar eşlik eder.

Hafıza kaybı türleri nelerdir?
•Anterograd hafıza kaybında yeni olayların uzun süre hafızaya aktarılamama sorunu yaşanır.
•Travmatik hafıza kayıpları çoğunlukla baş yaralanmasıyla oluşur. Bunlar genellikle geçici olur.
•Disosiyatif hafıza kaybında duygusal ya da psikolojik travmalar nedeniyle belleğin uzun süreli bastırılması söz konusudur.
•Korsakov sendromunda uzun süre alkol kullanımı hafıza kaybına neden olur.
•Laküner hafıza kaybında belli bir olay hakkında hafıza kaybı oluşur.
•Disosiyatif füg durumunda geçici ve psikolojik travma neticesinde hafıza kaybı oluşur.
•İnfantil hafıza kaybında kişi çocukluk döneminde olanları hatırlamaz.
•Global hafıza kaybında tam hafıza kaybı vardır. Bu travmatik olay sonrasında meydana gelen savunma mekanizması olarak kabul edilir.
•Posthipnotik hafıza kaybı hipnozda olan olayların unutulması ya da eski anıların yeniden hatırlanamamasıdır.
•Psikojenik hafıza kaybında beynin yaralanması, fiziksel travma ya da hastalık dışında psikolojik nedenlerden oluşan durum söz konusudur.
•Kaynak hafıza kaybında kişi belli bir anıyı hatırlamakta fakat bunun hangi kaynaktan geldiğini hatırlamamaktadır.

Hafıza kaybının kalıcılığı nasıl belli olur?

Belli bir sürenin geçmesinden sonra, doktor tarafından gereken araştırma yapıldıktan sonra tanı konulabilir. Altta yatan hastalığın tedavisi son derce önemlidir. Bu hastalığın iyileşmesi mümkün değilse, bunun iyileşmesi beklenmez. Ancak dejeneratif hastalık olması durumunda tedavi edilebilir. Burada doktorun koyacağı tanının önemi vardır. Bu şekilde hafıza kaybının kalıcılığı belli edilebilir.

Geri dönüşümlü hafıza kaybının nedenleri nelerdir?

Çoğu tıbbi sorunlar hafıza kaybına ya da bunama benzeri semptomlara neden olabilir. Bunların çoğu tedavi edilebilir olduğundan, geri dönüşümlü hafıza kaybı giderilebilir. Buna neden olabilen durumlar ise;
•İlaçlar
•Hafif kafa travmaları, yaralanmalar
•Depresyon ve ruh sağlığı sorunları
•Alkolizm
•B12 vitamin eksikliği
•Hipertiriodizm
•Beyinde bulunan tümörler

Hafıza kayıplarından şikayetçi olma durumunda, hemen doktora danışılması gerekir. Bu sayede hafıza bozukluğunun derecesinin belirlenmesi için bazı testler yapılır ve bunun nedeni belirlenir. Hafıza kaybıyla başa çıkmak biraz zordur. Çünkü hastalar bunun nedenini belirlemeden gizlemeyi tercih ederler. Rahatsızlığın erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi açısından çok önemlidir.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Hafıza Kaybı
« Posted on: Ocak 17, 2020, 04:08:04 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hafıza Kaybı e-book, Hafıza Kaybı programı, Hafıza Kaybı oyunları, Hafıza Kaybı e-kitap, Hafıza Kaybı download, Hafıza Kaybı hikayeleri, Hafıza Kaybı resimleri, Hafıza Kaybı haberleri, Hafıza Kaybı yükle, Hafıza Kaybı videosu, Hafıza Kaybı şarkı sözleri, Hafıza Kaybı msn, Hafıza Kaybı hileleri, Hafıza Kaybı scripti, Hafıza Kaybı filmi, Hafıza Kaybı ödevleri, Hafıza Kaybı yemek tarifleri, Hafıza Kaybı driverları, Hafıza Kaybı smf, Hafıza Kaybı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Parlaklık Kaybı
Moda & Güzellik
*GeLinCiKk 0 573 Son Mesaj Temmuz 26, 2008, 01:27:29 ÖÖ
Gönderen : *GeLinCiKk
Esneklik Kaybı
Moda & Güzellik
*GeLinCiKk 0 617 Son Mesaj Temmuz 26, 2008, 01:30:27 ÖÖ
Gönderen : *GeLinCiKk
Kan Kaybı..
Aşk'a Dair
exilant 0 571 Son Mesaj Mart 29, 2009, 12:23:47 ÖS
Gönderen : exilant
Can Kaybı 471'e Yükseldi.
Güncel Haberler
*Dantes* 4 608 Son Mesaj Ekim 26, 2011, 09:28:29 ÖS
Gönderen : Hephaestus
Ses Kaybı
Kulak Burun Boğaz
Asortik Hatun 0 403 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 11:23:39 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular