Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Güney Kore'de Din  (Okunma Sayısı: 596 Kere Okundu.)
« : Aralık 25, 2014, 11:14:08 ÖÖ »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78381


Güney Kore'de Din
Güney Kore'de geleneksel Budist inancı ile büyük oranda artan Hristiyan nüfusu (Katolik Hristiyanları ve Protestanlarla birçok mezhep) önemli yer tutmaktadır. İki dine ait uygulamalar Kore Konfüsyüsçülüğü'nün etkisinde Joseon Hanedanlıgı süresince resmi ideoloji olarak 500 yıl süreyle kalmıştır. Kore Samanizm'i de Kore Yarımadası'na özgü bir dindi.

NÜFUSA GÖRE İSTATİSTİKLERLE DİN
Ateizm %46.5
Budizm %22.8
Protestanlık %18.3
Roma Katolik Kilisesi %10.9
Diğer Dinler %0.7
Won Budizm %0.3
Konfüçyüsçülük %0.2
Cheondoizm %0.1
İslamiyet %0.1

Güney Kore devletinin derlediği 2005 istatistiklerine göre nüfusun yaklaşık % 46.5'i Atezim'i tercih etmektedir.

Dini popülasyonun % 29.3'ü Hristiyan (% 18.3'ü Protestanlar ve % 10.9'u Katolikler), % 22.8'i Budist ve diğerleri Jeungizm, Daesunizm, Cheondoizm, Taoizm, Konfüçyüsçülük ve Won Budizm gibi yeni dini akımlara mensuptur.

Korelilerin küçük bir azinliği da Islam dinine inanmaktadir. Resmi dinlere inananlar büyük metropol alanlarda en yüksek dilimlere sahiptirler: Seoul'de % 49.9, Busan'da % 46.1, Daegu'da % 45.8. Güney Kore, Dogu Asya'da ya da Güneydogu Asya'da Filipinler ve Dogu Timor'un ardından üçüncü en büyük Hristiyanların yüzdeliğine sahiptir.

Hristiyan grupların dışında, dürüst bir biçimde açık ve seçik olarak inananlar ve inanmayanlar arasında yasayanlar da bu istatistikte yer almaktadır. Örneğin, Budistler veya Konfüçyüsçüler tarafindan teshis edilebilmiş zorla veya kisiye özel kriterler yoktur. Diğer ülkelerde de var olmakla beraber, Kore'deki mülteci ırkı Budistler ile Budist olmayanlar olarak ayrılmaktadır. Resmi grupların dışındaki birçok kişi de bu geleneklerin derin etkisinde kalmaktadır. Ayrıca Koreliler arasında, Budist tapınağında ibadet etmek, Konfüçyüsçü atalar için yapılan törenlere katılmak ve hatta bir samana danışmak ve bir kuta sponsor olmak acayip görülmemektedir. Bundan başka, istatistikte yer alan bilgilerde yeni dinlere mensup olanların sayısı olduğundan daha aşağı gösterilebilir. Bazı kaynaklar Ch'ongdoyo taraftarlarının 1 milyonun üzerinde oldugunu söylemektedir.

Dinsel ifadenin büyük çesitliliğiyle, Güney Kore'nin sosyal gelişiminde dinin rolü karmaşık oldu. Bazı gelenekler ibadet törelerinden ziyade önemli kültürel özelliklere bağlı bulunmaktadır. Konfüçyüsçülük önemli bir sosyal etik olarak kalmıştır; etkisi Korelilerin eğitime atfettikleri yaygın şekliyle ortaya çıkmaktadır. Hristiyanlik modernleşme ve sosyal reformla kimliğini saptamıştır. Modern Güney Kore'de birçok Hristiyan gibi eski muhalefet lider Kim Dae Jung da bir Katolik olarak açık bir ifadeyle insan haklarını savunmuş ve hükümeti eleştirmiştir. Kentsel Endüstriyel Misyonu gibi Hristiyan-destekli organizasyonlar, işçi organizasyonlarının ve birlik hareketlerinin gelişmesine yardımcı olmuştur. Her iki geleneksel inançta Hristiyanlıkta yeni dinler şaşırtıcı değişiklik ve çeşitlilikle ilerlemektedir. Küçük ve geçici olmalarına karşın 1800'lerin sonlarında Güney Kore'de 5000 kadar yeni din olduğu tahmin ediliyordu.

Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Güney Kore'de Din
« Posted on: Nisan 03, 2020, 10:13:53 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Güney Kore'de Din e-book, Güney Kore'de Din programı, Güney Kore'de Din oyunları, Güney Kore'de Din e-kitap, Güney Kore'de Din download, Güney Kore'de Din hikayeleri, Güney Kore'de Din resimleri, Güney Kore'de Din haberleri, Güney Kore'de Din yükle, Güney Kore'de Din videosu, Güney Kore'de Din şarkı sözleri, Güney Kore'de Din msn, Güney Kore'de Din hileleri, Güney Kore'de Din scripti, Güney Kore'de Din filmi, Güney Kore'de Din ödevleri, Güney Kore'de Din yemek tarifleri, Güney Kore'de Din driverları, Güney Kore'de Din smf, Güney Kore'de Din gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Güney Kore, Pusan Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Şehitliği
Şehitlerimiz
By.TuRuT 1 1579 Son Mesaj Temmuz 11, 2012, 05:56:16 ÖS
Gönderen : srcn27
Güney Kore
Güney Kore
SheWolf 0 681 Son Mesaj Aralık 24, 2014, 11:44:16 ÖÖ
Gönderen : SheWolf
Güney Kore Tatil Takvimi
Güney Kore
SheWolf 0 550 Son Mesaj Aralık 25, 2014, 11:35:04 ÖÖ
Gönderen : SheWolf
Güney Kore'deki Öğrenciler Türkiye Hakkında Ne Düşünüyor ?
Güney Kore
SheWolf 1 859 Son Mesaj Aralık 28, 2014, 09:49:13 ÖS
Gönderen : SinemHoem
Güney Kore'de Isim Koyma Geleneği Ve Popüler Isimler
Güney Kore
SheWolf 2 1667 Son Mesaj Aralık 27, 2014, 11:14:01 ÖÖ
Gönderen : BÖRÜLCE


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular