Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır.  (Okunma Sayısı: 409 Kere Okundu.)
« : Ocak 04, 2013, 10:53:24 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Retinoblastoma çocukluk döneminin en sık görülen göziçi tümörüdür.
Retinoblastoma çocukluk döneminin en sık görülen göziçi tümörüdür. Yaklaşık 1/15000 doğumda görüldüğü bildirilmektedir. Gözün retina tabakasından köken almaktadırlar. Kötü huylu olup, erken teşhis edilmediği takdirde sadece gözün değil hastanın hayatını da kaybetmesine neden olur. Bebeklerin rutin göz muayenelerinde göz bebeğinin büyütülüp göz içerisinin muayenesinin yapılması erken teşhis edilmelerini sağlar.

Retinoblastomanın Belirtileri Nelerdir?
En sık görülen belirtisi gözün pupilla adını verdiğimiz ortadaki siyah kısmının beyaz görülmesi (lökokori) ya da resim çekimlerinde ortada kırmızı ışık yansımasının görülmemesidir. Şaşılık, gözde kızarıklık veya büyüme daha nadir görülen belirtileridir. Ebeveynler bu belirtilere rastladıklarında mutlaka bir göz hekimine başvurmalıdır.

Ne Zaman Ortaya Çıkar?
En sık ilk 3 yaşta görülmekle beraber 18 aylıkta pik yapar. Bebek göz içinde tümörle doğabileceği gibi 3 yaşından sonra da nadiren görülebilir. Yaklaşık hastaların %30 unda diğer gözde de tümör vardır. Bu nedenle bir gözde tespit edildiğinde diğer gözünde çok iyi kontrol edilmesi gerekir. Kalıtsal geçiş gösterebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastaların muayene ve tetkiklerini takiben tümörün evrelendirmesi yapılarak tedavisine başlanır. Tedavi şekli evrelendirmeye göre değişmektedir. Göz içerisinde küçük bir lezyon da lokal tedaviler uygulanırken göz dışı yayılımı olanlarda sistemik tedavi uygulanır. Erken teşhis edilmiş hastalarda sadece tümöre yapılan lokal tedavilerle %95-98 oranında başarı sağlanmaktadır. Kriyoterapi (dondurma), termoterapi, kemoterapi, radyoterapi, enükleasyon (gözün ameliyat ile alınması) başlıca uygulanan tedavi yöntemleridir. Günümüzde radyoterapi ve enükleasyona alternatif tedavi yöntemleri arayışı devam etmektedir. Hastalık kontrol altına alındıktan sonra dahi en az 5 yaşına kadar her iki gözün retinası kontrol edilmeli, kalıtsal özelliği de göz önünde bulundurularak retinoblastomu olan çocukların kardeşlerinin de 5 yaşına kadar periodik takiplerinin yapılması gerekir. Retinoblastomlu çocuğu olan ailelere genetik danışma sağlanması önemlidir.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.116


View Profile
Re: Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır.
« Posted on: Eylül 16, 2019, 11:41:17 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. e-book, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. programı, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. oyunları, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. e-kitap, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. download, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. hikayeleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. resimleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. haberleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. yükle, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. videosu, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. şarkı sözleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. msn, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. hileleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. scripti, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. filmi, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. ödevleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. yemek tarifleri, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. driverları, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. smf, Göz Tümöründe Erken Teşhis Hayat Kurtarır. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kameralı Hapla Erken Teşhis
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 560 Son Mesaj Kasım 16, 2008, 04:21:59 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Erken Teşhis Edilen Prostat Kanserinden Korkmuyorz
Sağlık
-LoSS AnGeL- 0 443 Son Mesaj Aralık 22, 2008, 06:14:12 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Kan Testi Ile Kalbe Erken Teşhis
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 327 Son Mesaj Mart 12, 2013, 08:39:47 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 332 Son Mesaj Nisan 12, 2013, 12:16:56 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Bir Mıh Bir Nal Kurtarır, Bir Nal Bir At Kurtarır.
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 430 Son Mesaj Eylül 16, 2013, 07:44:18 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular