0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi  (Okunma Sayısı: 591 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2011, 04:31:57 ÖS »

SheWolf
*
Üye No : 52134
Nerden : Denizli
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 879
Mesaj Sayısı : 7.903
Karizma = 78382


Göz kuruluğu nedir neden oluşur? Belirtileri nelerdir? Gözyaşın neden önemlidir? Neler yapmak gerekir. İşte hepsinin cevabı...

Gözyaşı gözün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlar. Bazı insanlarda gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık Kuru Göz olarak bilinir.

Yaygın olmasına karşın Kronik Göz Kuruluğu çok sayıda insanı etkileyen fakat az bilinen göz rahatsızlıkları arasındadır. Birçok kişi göz kuruluğu semptomlarını yanlış olarak alerjilerle iklim koşullarıyla ya da basitçe göz zorlanmasıyla açıklar. Bunların hepsi Kronik Göz Kuruluğu semptomlarını şiddetlendirebilmekle birlikte asıl neden bunlar değildir.

Gözyaşı neden önemlidir?

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Nilüfer Alpaslan gözyaşının önemini şöyle açıklamaktadır. "Gözleriniz göz yüzeyini korumak için kesintisiz bir gözyaşı tabakasına gereksinim duyar buna "gözyaşı filmi" denir. Kronik Göz Kuruluğunda gözyaşı üreten bezlerin sağlıklı çalışmasında oluşan bozukluklarürettiğiniz gözyaşının miktarında ve niteliğinde değişikliklerin meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu durum gözünüzün yüzeyine artık yeterli beslenme ya da korunma sağlayamayan bir gözyaşı filmiyle sonuçlanır. Bu gözünün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayısıyla kronik Göz Kuruluğu semptomlarına neden olabilir".

Doğal gözyaşı filmi kornea üstünde sağlıklı bir göz yüzeyi yaratmasına ve gözün tamamını kayganlaştırmasına ek olarak infeksiyonla savaşma işlevi görür önemli beslenme sağlar ve net görüş için hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyaşı üretimi azaldığı zaman gözün ön kısmında kalıcı hasar ve skar (yara izi) oluşumu ihtimali ortaya çıkar. Ciddi bir göz kuruluğu durumunun zaman içinde tedavi edilmediği vakalarda infeksiyon riskinde artış ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.

Kontak lens kullanımı "göz kuruluğu"na sebep olur…
Kontak lensler genelde gözlük kullanmak istemeyen kişiler tarafından gittikçe daha fazla tercih edilmektedir ve yavaş yavaş gözlüğün yerini almaya başlamıştır. Kısaca "lens" olarak da tabir edilen cihazlar miyop hipermetrop ya da astigmat gibi göz kusurlarını geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçlı kullanıldıklarında göze doğal renginden ayrı bir renk verirler.
Kontak lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olacağından göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kuru gözün belirtileri nelerdir?
" Yanma
" Batma
" Kızarıklık
" Bulanık Görme
" Görme Azlığı

Göz kuruluğu hastalığı hafif orta ve şiddetli olmak üzere 3 evrede incelenir. Hafif seviyeli kuru gözde yanma batma kızarıklık gözde ağırlık hissikarıncalanma ve gözde yabancı cisim hissi gibi şikayetler olur. Bu şikayetler kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Göz kuruluğuna neler sebep olur?
Yoğun bilgisayar kullanımı
Gözyaşının göz yüzeyine yayılmasını sağlayan "göz kırpma" hareketinin sıklığı yoğun bilgisayar kullanımında azalmaktadır.
Daha az göz kırpma da buharlaşmayı artıracağı için göz kuruluğuna neden olmaktadır. Sadece bilgisayar değil TV ekranı karşısında uzun saatler geçirme yada uzun süreli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak göz kuruluğu oluşabilmektedir.

Klimalı ortamlar
Klima kullanımı ortamın kurumasına neden olarak gözyaşının buharlaşmasını hızlandırmakta ve göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Kontakt lens kullanımı
Kontakt lens kullanımı gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına neden olduğundan göz kuruluğuna yol açmaktadır.

Göz ameliyatları
Operasyonlara bağlı olarak göz yüzeyi ve gözyaşı salgı bezleri de etkilenmekte ve dolayısıyla kuru göz gelişebilmektedir.

Sigara kullanımı
Sigara dumanındaki maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.

Romatizma
Bağışıklık sistemi ile ilişkili romatizmal hastalıklarda gözyaşı salgılayan bezler de etkilenmekte ve göz kuruluğu tetiklenmektedir.

Sistemik hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar. Hipertansiyon kalp hastalıkları diyabet alerji ve depresyon gibi çeşitli hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar göz kuruluğunu tetikleyebilmektedir. Göz tansiyonu Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan göz damlaları göz kuruluğuna yol açabilmektedir.

Yaş
Gözyaşı salgısı erkek ve kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte azalır.Kuru göz semptomları hormonal değişimlere bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.

Çevresel faktörler
Nemi düşük sıcak veya rüzgarlı ortamlar radyasyon veya kimyasal maddelere maruz kalma yüksek yerlerde bulunma kuru göze neden olabilir.

Menopoz
Kuru göz her yaş grubunu etkileyen bir hastalık olmakla beraber menopoza bağlı hormonal değişimler sebebiyle genelde kadınlarda daha sık gözlenmektedir

Yaşam Kalitenizi Artırın…
Kuru göz hastalığının semptomları kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir ve hastanın psikolojisi üzeride olumsuz etki yaratabilir. Ayrıca okuma araç kullanımıbilgisayar kullanımı gibi görsel dikkat gerektiren işlerde performansın azalmasına neden olarak iş verimliliğini düşürebilir

Yaşam Şekli Değişimi ile gözyaşının korunması
Göz kuruluğu semptomları yaşayan kişilere yaşadıkları ev ve iş ortamlarındaki nemi artırmaları önerilir. Bu kişiler ayrıca yoğun sigara dumanı ortamında bulunmaktan da kaçınmalıdır.

Göz Yaşı Replasmanı
Suni gözyaşları kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir. Dünya çapında birçok suni gözyaşı bulunmaktadır ve aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajına (çok kullanımlık şişe tek kullanımlık ampul vs) göre değişir. Suni gözyaşları sadece göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırkenkronik kuru göz hastalarında suni göz yaşı tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır.Bu hastalarda gözyaşı üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererekkişinin doğal gözyaşı yapımını arttıran ilaçlar kullanılır.

Kumrular Sakindir Bir Tek
Ben Kumru Değilim ...
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi
« Posted on: Ekim 01, 2020, 10:13:38 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi e-book, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi programı, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi oyunları, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi e-kitap, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi download, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi hikayeleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi resimleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi haberleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi yükle, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi videosu, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi şarkı sözleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi msn, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi hileleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi scripti, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi filmi, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi ödevleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi yemek tarifleri, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi driverları, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi smf, Göz Kuruluğu Nedir, Neden Oluşur? Önemi gsm
Yanıtla #1
« : Ağustos 04, 2011, 12:09:03 ÖS »
Avatar Yok

olric
*
Üye No : 79669
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 33
Mesaj Sayısı : 1.626
Karizma = 1054


bende var sağ gözümde iyileşmiyor her şey yasak  Gülmek :)

görme iyileşmiyor puslu görüyor  sürekli gözyaşı damlası da kullanılmaz ki Zuhahaha

Sağol. nazlımm Gülmek :)

hayatımın gümüş bahçelerini sularken
         mutluluğu aradım gümüşten gözlerim karardı
            mavi sarı renkleri unuttum
               kırmızı kandan mı yoksa tutkudanmıdır
                  sorarım kendime
                    cevap tamamen kuşkucu beynimde....
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular