Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Giresun Üniversitesi  (Okunma Sayısı: 730 Kere Okundu.)
« : Aralık 05, 2012, 11:04:13 ÖS »

mnıl
*
Üye No : 52532
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 631
Mesaj Sayısı : 3.586
Karizma = 8097
Tarihçe

Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş yeni bir üniversite olarak görülse de, gerçekte bünyesindeki bazı birimlerin geçmişi çok gerilere gitmektedir. Bugün Giresun Üniversitesi’ni oluşturan bazı birimler, dün, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne ve Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı idi. Giresun Üniversitesi’nin tarihçesine bakarken bunları görmek gerekir. Giresun Üniversitesi’ne vücut veren birimler, tarihsel akış içersinde müteakip paragraflarda sunulmuştur.
Üniversitemizin temelini 1962 yılında Kız Öğretmen Okulu adıyla eğitim öğretime başlayan birim teşkil etmektedir. Giresun Kız Öğretmen Okulu, 1976 yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da aynı üniversiteye bağlı olarak Eğitim Fakültesi halini almıştır.
1976 yılında MEB’e bağlı olarak açılan ve 1982 yılında KTÜ Rektörlüğü’ne bağlanan Meslek Yüksekokulu, 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlayan ve 1996 yılında lisans düzeyinde KTܒ ye bağlanan Sağlık Yüksek Okulu, KTÜ Rektörlüğü’ne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Tirebolu Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında KTÜ Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlayan Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, Mart 2003’te kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlayan Alucra Meslek Yüksekokulu, 2006 Yılında 5467 Sayılı Kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Giresun Üniversitesini oluşturmuştur.
Giresun Üniversitesi bünyesinde 27 Mayıs 2007 tarihinde Tıp Fakültesi,14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Görele Güzel Sanatlar Fakültesi, 14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Tirebolu İletişim Fakültesi, 22 Temmuz 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Devlet Konservatuarı, 14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Kasım 2007 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Eynesil Meslek Yüksekokulu, 14 Şubat 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Espiye Meslek Yüksekokulu, 16 Nisan 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Keşap Meslek Yüksekokulu açılmıştır.
Sağlık Yüksekokulu, iki yeni bölüm ilavesi ile 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.
Rektörlüğe bağlı merkezler olarak 2007 yılında Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM), Giresun Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜSEM), Tıp Fakültesi bünyesinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜSAM) ve 2009 yılında Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİFAM) kurulmuştur.
13 Nisan 2007 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Rektörlüğe Bağlı Bölümler olarak, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Güzel Sanatlar Bölümü, Beden Eğitimi Bölümü ve Enformatik Bölümü kurulmuştur.
Giresun Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK’tür.


Giresun Üniversitesi Profili

Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş gözükmesine rağmen, 45 yıllık bir birikimin ürünü olan, potansiyel sahibi, önü açık ve hızla gelişen üniversitelerimizden biridir. Ülke gerçeklerinin ve zenginliğinin bilincinde ve farkında, Türk Ulusunun temel değerlerini dikkate alan, Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda ilerleyen, bulunduğu kent ve bölge ile özdeşlemiş, öğrencilerini tercih ettikleri disiplinde en iyi şekilde hayata hazırlamayı ilke edinmiş, ideal sahibi, dinamik bir üniversitedir.

Doğa ile denizin kucaklaştığı şirin bir Anadolu şehri olan Giresun, Giresun Üniversitesi’nin güç kaynağıdır.

Giresun Üniversitesi, Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Tıp Fakülteleri (toplam dört fakülte); bir Sağlık Yüksek Okulu; Giresun, Şebinkarahisar, Alucra, Tirebolu, Eynesil, Bulancak ve Keşap’ta Meslek Yüksekokulları (toplam yedi adet); Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri (toplam üç adet) ve Rektörlüğe bağlı Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi birimlerine sahiptir.

Bu yıl kayıt yaptıracaklar ile birlikte yaklaşık11 bin civarında öğrenciye ev sahipliği yapacak olan Giresun Üniversitesi; 250 civarındaki öğretim elemanı, 150 civarındaki idari personeli ve bütün şehri bir kampüs/yerleşke olarak gören “kent üniversitesi” yaklaşımı ile, bilinçli bir şekilde özellikle sosyal bilimler alanında öne çıkmayı hedeflemiş bir üniversitedir. Genellikle orta gelir grubuna dâhil ailelerin çocuklarının tercih ettiği Giresun Üniversitesi, yurdun dört bir yanından gelen öğrencilerine, eğitimi doğa ile iç içe sunmaktadır. Büyük kentlerin stresli ortamı ve ağır hayat koşulları ile kıyaslandığında, Giresun Üniversitesi, hayata hazırlanmak için tercih edilebilecek, iyi ve güvenilir bir limandır.Akademik Birimler

Fakülteler

Tıp Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi
Görele Güzel Sanatlar Fakültesi
Tirebolu İletişim Fakültesi
[Mühendislik Fakültesi]

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksek Okullar

Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

Devlet Konservatuvarı

Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Meslek Yüksek Okulları

Giresun Meslek Yüksekokulu
Tirebolu Meslek Yüksek Okulu
Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu
Alucra Meslek Yüksek Okulu
Eynesil Meslek Yüksek Okulu
Keşap Meslek Yüksek Okulu
Espiye Meslek Yüksek Okulu
Dereli Meslek Yüksekokulu

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
Fındık Araştırma ve Uygulama MerkeziİKİ KODA HÜKMEDEMİYORSAN EMEKLİ KUYRUĞUNA GİR1-0
Simsiyah kaderimin Bembeyaz umudusun.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.148


View Profile
Re: Giresun Üniversitesi
« Posted on: Aralık 10, 2019, 12:31:05 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Giresun Üniversitesi e-book, Giresun Üniversitesi programı, Giresun Üniversitesi oyunları, Giresun Üniversitesi e-kitap, Giresun Üniversitesi download, Giresun Üniversitesi hikayeleri, Giresun Üniversitesi resimleri, Giresun Üniversitesi haberleri, Giresun Üniversitesi yükle, Giresun Üniversitesi videosu, Giresun Üniversitesi şarkı sözleri, Giresun Üniversitesi msn, Giresun Üniversitesi hileleri, Giresun Üniversitesi scripti, Giresun Üniversitesi filmi, Giresun Üniversitesi ödevleri, Giresun Üniversitesi yemek tarifleri, Giresun Üniversitesi driverları, Giresun Üniversitesi smf, Giresun Üniversitesi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Giresun Çamoluk
Karadeniz Bölgesi
mEkansIz_qEnc 7 1758 Son Mesaj Temmuz 18, 2009, 03:42:04 ÖÖ
Gönderen : dreamily
Giresun Dereli
Karadeniz Bölgesi
mEkansIz_qEnc 9 1973 Son Mesaj Temmuz 18, 2009, 02:58:24 ÖÖ
Gönderen : dreamily
Giresun Doğankent
Karadeniz Bölgesi
mEkansIz_qEnc 9 1840 Son Mesaj Temmuz 18, 2009, 06:21:06 ÖS
Gönderen : dreamily
Giresun Praziz
Karadeniz Bölgesi
mEkansIz_qEnc 9 2936 Son Mesaj Temmuz 18, 2009, 02:59:22 ÖÖ
Gönderen : dreamily
Giresun Şebinkarahisar
Karadeniz Bölgesi
mEkansIz_qEnc 9 1766 Son Mesaj Temmuz 18, 2009, 03:48:52 ÖS
Gönderen : dreamily


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular