0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler  (Okunma Sayısı: 313 Kere Okundu.)
« : Haziran 05, 2013, 12:47:23 ÖÖ »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6024
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36677


BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Başbakanvekili Bülent Arınç ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşmek üzere Çankaya Köşkü’ne çıktı. Arınç ise Önder'den Önce Cumhurbaşkanı Gül' ile görüştü.

Sırrı Süreyya Önder bu görüşmelerden sonra 'Gezi' eylemleriyle ilgili umut veren açıklamalar yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Başbakanlık’ta bir araya gelen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaklaşık bir saatlik görüşmenin ardından saat 16.30’da Çankaya Köşkü’ne çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu talep ettiğini belirten Önder, Bülent Arınç’ın kendisini davet ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından kapsamlı bir değerlendirme yapacağını ifade eden Önder, gazetecilerin Arınç’ın Gezi Parkı protestosu sonrasında Türkiye geneline dağılan gösterilere ilişkin değerlendirmelerinde eksik bulduğu noktaların ne olduğunun sorulması üzerine, “Hadisenin başlangıç biçimi ve müdahale ediş biçimlerine dair bir takım eksik bilgilenmeler olduğunu düşünüyordum, onları aktardım. Bunları Cumhurbaşkanı ziyaret ettikten sonra paylaşacağım” dedi.

Gül'le görüşen Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gezi Parkı eylemleri konusunda görüşen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüşmenin ayrıntılarını basın mensupları ile paylaştı. Gezi Parkı'nda yaşanları ayrıntılı bir şekilde konuştuklarını dile getiren Önder, "Sayın Cumhurbaşkanı dinledi, notlarını aldı. Sayın Arınç ile de meselenin başlangıncından bugüne kadar hangi yanlışların, sıkıntıların yaşandığını develet şiddetinin fütursuzluğunu şiddetini, anlamsızlığını anlattık. Biraz bilgi kirliliği de başladı" diye konuştu.

"MAHALLE KAVGASINI BİLE BÖYLE AYIRAMAZSINIZ"

Görüşmeye ilişkin hükümetin yaklaşımının genel olarak olumlu olduğunu söyleyen Önder, "Sayın Arınç'ın şahsında hükümetin yaklaşmını aktarmak istiyorum. En temel bir karşı çıkıştı. Henüz daha demokratik siyasetin devlet katında bir reflekse bürünmediğini, demokratik mekanizmalara tahammülün henüz gelişmediğini görmek mümkün. Bu özellikle ekolojik sistem söz konusu olduğunda, bu bir hükümet sorunu değildir. Bu başta o bölgede yaşayanlar olmak üzere bütün insanlığın ve hatta bütün canlıların sorunudur. Siz kendi dar perspektifinizle bakamazsınız. Polis bütün eğitimini, yapılanmasını gözden geçirmek durumundadır. Oradaki tek tek polisler bu işi şahsi meselesi, oradaki insanları da şahsi düşmanları gibi görüyorlar. Demokratik bir ülkede böyle bir yaklaşım olamaz olmamalıdır. Demokratik süreçler bir türlü devreye girmemişti.

Ben bugünkü görüşmelerden edindiğim izlenim demokratik süreçlerin süratle devreye girdiği halktaki bu oluşan farkındalığın devlet ve hükümet nezdinde de oluşulmaya başlandığını gördüm. Yoksa bir mahalle kavgasını bile böyle ayıramazsınız. Kollektif bir akla ihtiyaç var" şeklinde konuştu. Taksim Platformu ile görüşüleceğini söyleyen Önder şöyle devam etti: "Sayın Arınç, parka dönük meselede kesinlikle kenti de karar sürecine katan yeni bir süreç başlatacaklarını söyledi. Bu çok olumlu bir gelişmedir. Polis tarafından vuku bulan bu zehirli güç kullanımına dönük süratla adli, idari soruşturmaları başlattıklarını ve süreci tamamlayacaklarını söyledi. İçişleri Bakanı, mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini bu süreçte yanlışı olan herkesin soruşturulacağını söyledi. Esas olarak da Taksim Platformu Sayın Arınç ile görüşecekler sanırım. Resmi temsiliyet onlardır. Kitleye yönelik açıklamayı onlar yapacaklar yapmalılar. Direnişçi bütün arkadaşlarıma selam söylüyorum. Bu direnişlerini kutluyorum. Yarattıkları demokratik farkındalık bu ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacaktır."

"DEMOKRATİK SÜREÇLER ÇALIŞTIRILMAYA BAŞLANDI"

Demokratik sürecin işlediğini söyleyen Önder, Ben bundan sonra şunu önerebilirim: Devlet boyutunda yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Süreci halkın denetleme refleksi gelişti. Demokratik süreçler çalıştırılmaya başlandı. Bu direnişte bir santim geri adım atmayan sürekli halkın ve sivil toplumun kararlarını ön planda tutan birisi olarak ifade ediyorum. Bundan sonrası bence bir şölene dönüştürülmelidir. Demokratik, barışçıl ve takip eden mekanizmalarla devam etmek gerekiyor" dedi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

 Can kaybının yaşanmasından duyduğu üzüntüyü de dile getiren Önder konuşmasına şöyle devam etti: "Hepimizin dikkatli ve duyarlı olması gerekiyor. Olayı gerçekleştirenlere yönelik hem ben hem bütün bu direnişi geliştiren insanalar takipçisi olacağız. Ben hiç bir eyleme çekilin çağrısı yapmam. Bu benim tarzım ve tavrım değildir. Onların bir yoldaşı olarak şunu önerebilirim: Kesinlikle demokratik bir zeminde barışçıl bir ortamda yürütmeliyiz. Bunu hırpalayacak herhangi bir şey, bizim bu mücadelemizin anlamını hırpalamaktır. Hiçbirimizin böyle bir tutum içinde olmadığını biliyoruz."

İSTANBUL VALİSİ HAKKINDA SORUŞTURMA TALEBİ

Polisin müdahalesini eleştiren Önder, "Özellikle İstanbul valisi'nin bence derhal soruşturma açılması gereken insanların başında geliyor. Süreçte bir iki kez görüştüm. Birazcık feraset bu meseleyi demokratik bir zemine çekebilirdi. Biz suç duyurusunda bulunacağız. Soruşturmaların takipçisi olacağız. Direnişçiler kendi kararlarını kendileri verecektir. Halkın bu konuda kendi öz güveni öyle bir noktaya geldi ki bu satten sonra siz halka rağmen, yukarıdan şağıya her hangi bir şey yapamazsınız. Bunu da herkes gördü" ifadelerine yer verdi.

"MHP'LİLER MEYDANDAYDI"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin basına yansıyan açıklmalarını eleştiren Önder, "Sayın Devlet Bahçeli'ye bir şey söylemek istiyorum. Sürekli imralı'nın postacısının başrolde oynadığı bir işin içinde biz olamayız diyordu. iki tane yanlış vardı orada sen orada ne yapıyorsun diye soruyordu. Sayın Bahçeli bilmeli ki orada evlatlarımızın canını, burada ağaçlarımızın canını, ağzı yok dili yok ağaçlarımızın canını kurtarmak için oradaydım. Orada da burada da hukukun dışına çıkmadan demokratik bir zeminde çözmek için oradaydım. Dört aydır hiçbir evladımızı kaybetmiyoruz. Dilerim ki sonsuza kadar da bütün evlatlarımız sadece eceli ile ölsün. Bu duyguyu anlayabilir mi? Sanırım anlamadığı için empati kuramıyor. Buna yapacağım bir şey yok. Ama şuna yapacağım bir şey var: Yanılıyorsunuz Sayın Bahçeli, MHP'li bir çok seçmen bizimle o meydandaydı. Çünkü yapılan şeyin ne kadar haklı meşru demokratik bir zeminde olduğunu sizden çok daha fazla fark etmiştir" diye konuştu.

Arınç yarın Taksim Platformu'yla görüşecek
Demokratik farkındalık ülke tarihinde dönüm noktasıdır.
Özellikle Ankara'da polisin meydanlardan çekilip halkın gönlünü alması lazım
Can kaybı var sorumlularınen kısa zamanda açığa çıkartılması önemli
İsterimki insanlar direnişi barışçıl şölenlerle kutlasınlar
Bu direnişi barışçıl şekilde demokratik paltformada yönetmeliyiz
Bu olaylara polisin fütursuz davranışları yol açtı. Bence İstanbul Valisi için derha soruşturma açılmalı

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler
« Posted on: Kasım 27, 2020, 02:36:39 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler e-book, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler programı, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler oyunları, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler e-kitap, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler download, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler hikayeleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler resimleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler haberleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler yükle, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler videosu, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler şarkı sözleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler msn, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler hileleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler scripti, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler filmi, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler ödevleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler yemek tarifleri, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler driverları, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler smf, Gezi Eylemleri Ile Ilgili Umut Veren Gelişmeler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkiye'de Neler Oluyor? PKK eylemleri çığrından çıktı...
Güncel Sorunlar & Hayat
SeBepSiZ 2 1319 Son Mesaj Haziran 22, 2008, 11:30:55 ÖS
Gönderen : [MasaL]
Tıpta, Yılın Umut Veren Buluşları
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 501 Son Mesaj Mart 28, 2012, 08:32:48 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Yumurtalık Kanserinde Umut Veren Gelişme
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 359 Son Mesaj Nisan 07, 2013, 02:52:03 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Böbrek Kanseri Için Umut Veren Adım
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 439 Son Mesaj Nisan 08, 2013, 12:33:03 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Akciğer Kanserinde Umut Veren Gelişme
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 376 Son Mesaj Nisan 09, 2013, 12:24:20 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular